sposoby na STRES

Jak działa kortyzol

Stres ma negatywny wpływ na zdrowie i pogarsza komfort życia. Ze stresem związany jest wzrost wytwarzania kortyzolu. Nadmiar tego hormonu je niewskazany, dlatego warto wiedzieć, jak ograniczyć jego poziom. Najpierw jednak należy wyjaśnić, jaką rolę odgrywa on w ludzkim organizmie.

Kortyzol to hormon produkowany przez korę nadnerczy. Jego najważniejsze funkcje to osłabianie aktywności układu odpornościowego, zwiększanie stężenie glukozy we krwi, zatrzymywanie soli w organizmie, działanie przeciwzapalne oraz wzmacnianie działanie adrenaliny i noradrenaliny. Kortyzol to hormon potrzebny każdemu człowiekowi , szczególne w przypadku mężczyzn. Problem pojawia się wtedy, gdy na skutek na przykład niewłaściwego trybu życia, dochodzi do podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol zwiększa głód, zwłaszcza na potrawy słodkie i tłuste. Ma także niekorzystny wpływ na metabolizm.

W przypadku przewlekłego nadmiaru kortyzolu może dojść do przemieszczenia się zapasów tkanki tłuszczowej, a w rezultacie do otyłości brzusznej. Mogą pojawić się także takie problemy jak bawoli kark, rozstępy w kolorze różowym albo trądzik. Z tego względu bardzo dużą popularność zyskały suplementy redukujące poziom kortyzolu oraz inne metody ograniczenia poziomu tego hormonu.

Należy pamiętać o tym, że do zwiększenia produkcji kortyzolu dochodzi na skutek niewłaściwego odżywiania, zbyt intensywnych treningów i braku dobrego wypoczynku. Można zatem ograniczyć ryzyko zwiększenia poziomu kortyzolu dzięki właściwemu trybowi życia.