sposoby na STRES

Jak obniżyć poziom kortyzolu

Kortyzol to hormon, który jest produkowany przez korę nadnerczy. Ze względu na swoje funkcje jest on potrzebny człowiekowi, ale tylko w niewielkich ilościach. Pod wpływem stresu, nadmiernego wysiłku, zbyt krótkiego snu i niewłaściwego odżywiania dochodzi do wzrostu poziomu kortyzolu. To niekorzystna sytuacja dla człowieka, dlatego konieczne jest podjęcie działań, które ograniczą poziom tego hormonu.

ache-19005_640

Redukcja kortyzolu wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyn jego nadmiernego wzrostu. Bardzo ważne jest zatem takie zaplanowanie treningów, aby nie były one zbyt częste albo zbyt długie i intensywne. Należy pamiętać o tym że wyłącznie umiarkowanie intensywna aktywność pozwala na ograniczenie poziomu kortyzolu. Błędem jest zatem przekonanie, jakoby najlepszym sposobem na ograniczenie napięcia nerwowego był bardzo długi i intensywny trening. Lepsze efekty przyniesie krótszy trening, dostosowany do swoich możliwości. Po stresującym dniu lepiej wybrać się na dłuższy spacer niż na meczący trening na siłownię, a później zapewnić sobie odpowiednio długi sen. Należy także zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega 3 oraz witaminy C i D.

Wśród sposobów obniżania poziomu kortyzolu należy wymienić także suplementację. Suplementy redukujące poziom tego hormonu mogą zawierać zarówno naturalne, jak i sztuczne składniki. Takie preparaty pomogą w przypadku niewielkich problemów z kortyzolem, jednak poważne zaburzenia wydzielania tego hormonu powinny być leczone pod