Jak kobieta może radzić sobie ze stresem?

Jak kobieta powinna redukować stres?

Takie mamy czasy, że stres towarzyszy nam na każdym kroku. Jest nieodłączoną częścią naszego życia. Nie jesteśmy w stanie go z niego wyeliminować, bowiem sytuacje stresowe są związane z naszym codziennym funkcjonowaniem. I choć on w naszym życiu jest i będzie, to istnieją sposoby na kontrolowanie jego działania i utrzymanie w homeostazie, by nie prowadził nas do rozwoju chorób, nie powodował  negatywnych objawów lub też ograniczył je do absolutnego minimum. W przypadku kobiet zdecydowanie więcej jesteśmy narażone na stres, ale też i dużo lepiej sobie z nim radzimy.

Dziś podpowiemy Wam Drogie Panie jak walczyć ze stresem i co robić, by jego działanie było dla naszego organizmu jak najmniej szkodliwe. Są bowiem takie sposoby, by nie był on naszym wrogiem, ale sprzymierzeńcem.

Jak pokonać tego wroga i wziąć go na swoją stronę?

Po pierwsze musimy znaleźć sposób na to, jak ze stresem sobie radzić, a nie kumulować go w sobie, bo nie ma nic gorszego, niż zamiatanie problemu pod dywan. W pewnym momencie tego brudu jest tak dużo, ze trudno jest sobie z nim poradzić. Jednym z najlepszych rozwiązań na stres jest umiarkowana aktywność fizyczna. Dzięki mocy endorfin, które są uwalniane po treningu pojawia się uczucie zadowolenia, odprężenia i spokoju. A stres? O nim przestajemy myśleć, bo w dużej mierze pokonaliśmy go wraz z litrami potu na siłowni lub w zaciszu swojego domu.

Po drugie, powinnyśmy umieć mówić NIE. Bardzo często zdarza się tak, że brak umiejętności wypowiedzenia tego słowa wywołuje w nas stres. Nie mogę powiedzieć dziecku, że jestem zmęczona, nie mogę powiedzieć mężowi, że nie mam siły na wieczorną zabawę w łóżku, nie mogę w pracy powiedzieć nie, jeśli szef stale prosi o nadgodziny. To wpędza nas w frustracje i w nerwy, które napędzają w nas stres. Jeśli raz na jakiś czas nauczymy się mówić NIE, z pewnością życie stanie się zdecydowanie bardziej przyjemne. Szczypta zdrowego egoizmu może być kluczem do sukcesu.

Kolejną ważną kwestią jest ułożenie sobie rozkładu dnia. Bardzo często stres wynika z tego, że ciągle się spieszymy, boimy się, żeby się nie spóźnić. Stresuje nas to, że nie wiemy, czy ze wszystkim sobie poradzimy. Mając ustalony plan dnia, zdecydowanie łatwiej jest nam sobie radzić z większością rzeczy, bo nie tracimy niepotrzebnego czasu na zastanawianie się, co teraz zrobić. Rozsądny plan daje większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Warto pamiętać także o odpoczynku. Jeśli jesteśmy zmęczone, nie możemy brać na barki kolejnych obowiązków i zadań, nawet jeśli miałoby to dać nam duże pieniądze czy inne korzyści. Organizm wcześniej czy później upomni się o swoje i im bardziej będziemy żyć na wysokich obrotach, bez odpoczynku i relaksu, tym gorzej będzie się to odbijało na naszym zdrowiu. A w takich chwilach totalnego zmęczenia organizmu, stres potrafi naprawdę bardzo zaszkodzić. A obok odpoczynku, warto także pamiętać o tym, aby spotkać się ze znajomymi, wyjść na kawę z przyjaciółką, znaleźć chwilę, by nie myśleć o problemach, ale oddać się przyjemnościom. Chwilę zapomnienia można znaleźć też w sesjach jogi, w masażu relaksacyjnym, czy nawet całym dniu w SPA.

Istotną rolą jest także pozytywne myślenie i nie przejmowanie się opinią innych. Jeśli będziemy myślały nad danymi rzeczami w sposób pozytywny, a nie negatywny, wszystko będzie wyglądało inaczej. Samo podejście do danej rzeczy to połowa sukcesu jej wykonania. I tak samo, jeśli robimy coś stale myśląc, co powiedzą inni, napędza to w nas stres, a jeśli będziemy robić coś dla siebie nie przejmując się ludźmi dookoła, wówczas życie stanie się zdecydowanie bardziej proste.

Trzeba także skupić się na tym, jak mówimy i jak się zachowujemy. Często nasza postawa ciała lub sposób, w jaki się wypowiadamy ma istotne znaczenie jak nas odbierają inni i jak my sami sobie z czymś radzimy. Jeśli jesteśmy niedostępni, zadufani, wciąż rozdrażnieni, nie mamy w pracy znajomych. Musimy na przykład dane zadanie zrobić samodzielnie, bo nikt nie ma ochoty nam pomóc. Zaczynamy się stresować, czy ze wszystkim zdążymy. Jeśli zaś jesteśmy uśmiechnięci, szczęśliwi i zadowoleni, mamy wokół siebie zawsze dużo osób, które są chętne do pomocy. Nie zapominajmy o tym jak ważny jest aspekt życia społecznego. W naszej naturze leży potrzeba przynależności do grupy, a by móc odczuć tę przynależność, warto być empatycznym i dobrym człowiekiem.

I na koniec warto pamiętać o tym, aby zdrowo się odżywiać, bo to, co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, energii na każdy dzień. Dobrze jest wspomagać się różnego rodzaju ziółkami, które mają działanie uspokajające i kojące, warto brać kompleks witamin i stawiać na aktywność fizyczną, dzięki której wciąż jesteśmy napędzeni do działania.

Wsłuchaj się w swoje ciało i nie pozwól, by stres Cię pokonał!

Jeżeli odczuwasz kołatanie serca, masz wilgotne dłonie, biegunkę, czujesz suchość w ustach, a do tego boli Cię kark, drżą ci ręce i zaciskasz pięści, to mogą to być objawy napięcia wywołane stresem. U jednych pojawiają się jedynie pojedyncze, u innych cały zestaw. Wiele zależy od tego, jak bardzo jesteśmy eksponowani na stres i jak długo on trwa. Bez względu na to, w jakiej jesteśmy sytuacji, podstawą jest jak najszybciej rozpocząć z nim walkę. Im mniej stresu w naszym życiu tym lepiej, a więc powyższe rady to doskonały początek do walki o lepszą siebie i lepsze jutro każdego dnia.

Podobne artykuły