Święta Bazylia sposobem na obniżenie stresu

Działanie Holy Basil - Święta bazylia a stres - Tulsi adaptogen na stres

Święta Bazylia, zwana pod nazwą Tulsi, jest to azjatycka odmiana bazylii, która jako zioło wykazuje bardzo dobre właściwości wpływające na obniżenie napięcia nerwowego i zredukowanie poziomu stresu. Nie trzeba ciężkich leków, różnego rodzaju terapii i innych rozwiązań, które przyczynić mogłyby się do poprawy życia. Wystarczą czasami zwykłe metody znane od tysięcy lat, by jakość życia była lepsza, a poziom stresu zdecydowanie niższy. Dziś na temat Świętej Bazyli nieco więcej…

***
Początki stosowania świętej bazylii sięgają już 5 000 lat wstecz. Wtedy to został rozpowszechniony system indyjskiej medycyny, znany przez wszystkich pod pojęciem Ajurweda. Cóż on głosi? Najprościej mówiąc dąży on do tego, by móc uzyskać spokój pomiędzy ciałem, duchem, a umysłem. Poprzez ciężką pracę, nadmiar obowiązków, ogrom problemów, dążeniem za posiadaniem więcej i więcej. Cala ta Ajurweda jest znacząco zaburzona. I tak tu pojawia się zioło – bazylia Tulsi, która okazuje się być zbawieniem na wszelkiego rodzaju źródła stresu, a tym samym również i na bezsenność, zmęczenie i ogólnie złe samopoczucie.

***

Czym jest święta bazylia i jakie są jej właściwości?

Jest to zioło z rodziny mięt, które charakteryzuje się silnymi właściwościami adaptogennymi. Co to oznacza? Wpływa ono na nasz układ hormonalny, jak również i nerwowy. Święta bazylia podnosi naszą odporność, walczy z różnego rodzaju chorobami, ma ogromne znaczenie dla pracy naszego mózgu, a nade wszystko redukuje ona stres i gwarantuje organizmowi spokój ciała oraz ducha. Wszystko to za sprawą obniżenia poziomu kortyzolu w organizmie – czyli hormonu stresu, który odpowiada za większość pojawiających się problemów. Jeśli go obniżymy, automatycznie lepiej się poczujemy, zyskamy więcej energii, będziemy czuć się wypoczęci, a zasypianie nie będzie stanowiło dla nas tak naprawdę żadnego problemu.

***

Dla kogo skierowana jest święta bazylia?

Na pewno jest to rozwiązanie idealne dla osób, które ciężko pracują, są zmęczone, niewyspane i bez sił na cokolwiek. Dla ludzi pijących dużo kawy, narażonych na silny stres, mających duże problemy z zasypianiem.

***

Zażywanie świętej bazylii

Występuje ona w różnej postaci, dlatego też jej zażywanie uzależnione jest od tego, w jakiej formie ją kupimy. Możemy zdecydować się na naturalne napary i wtedy pijemy przygotowany wywar z kilku liści trzy razy dziennie, ale możemy także zakupić ją w formie tabletek i przyjmować według zaleceń producenta, które zapisane są na ulotce dołączonej do opakowania.

Azjatycką bazylię można wyhodować samemu w doniczce. Zamiast więc wydawać pieniądze w aptece na leki, które wcale nie mają cudownych właściwości, lepiej jest posadzić ją w doniczce i czerpać masę korzyści z jej zażywania.

Podobne artykuły