W jaki sposób rozładować negatywne emocje?

Jak rozładować negatywne emocje? Sposoby na stres

Zdrowie psychiczne, jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. I o ile na różnego rodzaju dolegliwości ze strony któregokolwiek narządu lub układu możemy otrzymać różnorodne leki, które szybko poradzą sobie z problemem, o tyle w kwestii problemów natury psychicznej proces leczenia jest niezwykle skomplikowany i czasochłonny. Tak ważne jest więc dbanie o to, by czuć się dobrze z samym sobą, a wszelkie negatywne emocje wyrzucać z siebie jak najszybciej się da. Jak to zrobić? Jak tego dokonać?

Trudno jest żyć z negatywnymi emocjami, które się w nas kotłują. Trudno jest też funkcjonować, kiedy wszystko w nas krzyczy, a każda napotkana osoba denerwuje. Im więcej w nas tych emocji, tym zdecydowanie większy czujemy na sobie ciężar, a to wszystko prowadzi do tego, że mamy ochotę ,,wyjść z siebie i stanąć obok”. I co w takiej sytuacji poczynić? Jak się zachować? Co zrobić?

Po pierwsze – poszukajmy źródło naszego problemu

Czasami jest tak, ze denerwujemy się na coś, ale w gruncie rzeczy nie mamy pojęcia, czym to tak właściwie jest. Dlaczego się denerwujemy? Co się stało? Co jest powodem naszej frustracji? Naszych nerwów? Niepotrzebnych negatywnych emocji? Warto od razu zmierzyć się z problemem i wyjść mu naprzeciw rozkładając go na czynniki pierwsze. Im szybciej sobie uświadomimy o co chodzi i z czym trzeba walczyć, tym szybciej znajdziemy na to sposób. Bardzo często wystarczy głośno powiedzieć co nas boli, a od razu ciężar naszych negatywnych emocji automatycznie staje się mniejszy, a walka z nim będzie dużo łatwiejsza.

Negatywne emocje najczęściej powodują w nas też ludzie. Mogą to być nasi bliscy, może to być koleżanka z pracy lub szef, który akurat ma zły dzień. Niewłaściwe dla nas zachowanie innych osób działa często na nas jak płachta na byka, powodując w nas jeszcze większe frustracje i negatywne odczucia. W takich kontaktach bardzo ważna jest asertywność. Warto pamiętać więc o tym, by podejmować takie decyzje, które będą odpowiednie dla nas, ale z zachowaniem pełni szacunku do drugiej osoby. Jest to niezwykle ważne i bez wątpienia należy o tym pamiętać. Jeśli są wokół nas ludzie, którzy działają na nas negatywnie, opuśćmy takie środowisko. Jeśli są osoby, które pewnymi swoimi zachowaniami powodują w nas negatywne emocje, nie bójmy się im o tym mówić. Dzięki szczerej rozmowie połowa problemów może okazać się dużo mniejsza, niż jest ona w rzeczywistości.

Gromadzenie się złych emocji bardzo często wynika z niemożliwości wypowiedzenia swojego zdania. Często zdarza się tak, że nie odzywamy się, żeby nie zranić drugiej osoby, żeby jej nie rozzłościć, żeby się nie kłócić. Takie działanie nie jest odpowiednim i na pewno  nie należy tak postępować. Mówimy co myślimy i nie bójmy się mieć własnego zdania. Jeśli komuś coś nie odpowiada – ucięcie takiej znajomości jest najlepszym, na co tylko możemy postawić.

Na negatywne emocje wpływ ma także bardzo często nasze zmęczenie. Mamy nadmiar pracy, masę zleceń, dużo spraw do załatwienia na głowie. Ilość snu jest niewystarczająca, a więc zaczynamy czuć się osłabieni, zmęczeni, niewyspani. W takich sytuacjach jesteśmy podwójnie wrażliwi na co się dzieje i co mówią do nas inni. Warto więc postawić na odpoczynek i relaks, jeśli nasz organizm tego od nas właśnie wymaga.

I w walce z negatywnymi emocjami nie zapominajmy również o aktywności fizycznej. Trzeba przede wszystkim znaleźć coś, co daje nam frajdę, przyjemność i poczucie spełnienia. Nic tak doskonale jak sport nie wpływa na pozbycie się nagromadzonych w naszym ciele emocji. Jedni mogą postawić na bieganie, inni mogą pójść na boks, a jeszcze inni na siłownię. Bez względu na to, jaki to będzie rodzaj aktywności fizycznej, każdy ma za zadanie wyrzucić z siebie wszystko to, co siedzi w nas negatywnego.

I na koniec nie możemy zapomnieć o zdrowej, pełnowartościowej diecie, która zapewni naszemu organizmowi odpowiednią dawkę stosownych składników odżywczych. A w wolnym czasie? Obowiązkowo coś, co sprawia nam przyjemność – może to być czytanie książek, oglądanie seriali, robienie na drutach. Jakikolwiek sposób, ale taki, który pozwoli nam się wyciszyć, uspokoić i mieć chwilę tylko dla siebie.

Podsumowując…

Jeśli w Twojej głowie piętrzą się negatywne emocje, wyrzuć je natychmiast. Jeśli śmieci zbyt długo leża w koszu, zaczynają się psuć i wypadają poza jego obręb robiąc bałagan. Tak samo jest z negatywnymi emocjami. Im szybciej sobie z nimi poradzimy i tym samym postawimy na zdrowy styl życia, tym lepsze będą tego efekty w niedalekiej przyszłości.

Podobne artykuły