W jaki sposób zwierzęta wpływają na nasze zdrowie i stres?

Zwierzęta a stres - Wpływ zwierząt na psychikę człowieka

Zwierzak w domu to ogrom różnego rodzaju obowiązków, ale zarazem i niezliczenie wiele przyjemności, jakiej nie jest w stanie zapewnić nam nic innego. Merdający ogon, łaszący się i mruczący kot. Według przeprowadzonych badań, zwierzęta domowe są nie tylko najlepszymi przyjaciółmi ludzi, ale również i mają one ogromny wpływ na zdrowie człowieka, w tym w sposób szczególny na redukcję stresu. A wszystko to dzięki reakcom hormonalnym, jakie wywołuje kontakt z ukochanym pupilem.

Obniżenie cholesterolu, spadek wagi, lepsza forma

W przypadku, gdy w grę wchodzi piesek, może on znacząco wpłynąć na nasze zdrowie pod względem obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Wychodząc z psem na codzienny spacer, możemy wpłynąć na nasz wygląd i na dobre samopoczucie, w tym również i na zdecydowanie lepszą formę. Spacer możemy wykonywać w szybkim marszu, a nawet i w truchcie mając porcję aktywności każdego dnia.

Zwierzęta eliminują stres

Jeśli jesteśmy zdenerwowani i zestresowani, nic nie działa na nas lepiej, jak właśnie ukochane zwierzę czekające na nas w domu. Wystarczy się do nich przytulić i wszystko idzie w zapomnienie. A jak to się dzieje? Jest to związane z obniżeniem kortyzolu, czyli hormonu stresu, a także wzrostem oksytocyny, jednego z hormonów miłości. To sprawia, że człowiek czuje się lepiej i wszystko nabiera żywszych, cieplejszych barw.

Zwierzęta obniżają ciśnienie

Jeśli nie wierzysz, sprawdź to. Głaskając swojego ukochanego pupila nie tylko sprawiamy mu przyjemność, ale również zyskujemy szansę na unormowanie ciśnienia tętniczego. Doskonałe rozwiązanie zarówno dla jednej, jak również i dla drugiej strony.

Zwierzęta zapobiegają depresji

Dzięki obecności zwierzęcia w domu, a tym samym wspomnianym obniżeniu poziomu stresu, człowiek czuje się bardziej szczęśliwy. Ma bardzo dobre samopoczucie psychiczne, wyższą samoocenę, czuje się kochany i komuś potrzebny. To wszystko sprawia, że stan taki znacząco wpływa na to, jak się człowiek czuje. Zwierzę jest doskonałym przyjacielem dla osób, które mieszkają samotnie.

Zwierzęta dobre na ból

Czy możesz sobie wyobrazić, że zwierzęta w domu mogą być lekarstwem na chroniczny ból? Głaskając i przytulając swojego pupila wydzielamy endorfiny, które mają znaczenie dla łagodzenia bólu. Dzięki obecności zwierzęcia pojawia się możliwość ograniczenia ilości przyjmowanych tabletek przeciwbólowych.

Na pytanie – czy warto mieć w domu zwierzę, bez cienia wątpliwości odpowiadamy, że warto! To właśnie pupil jest lekiem na całe zło! Jest pocieszycielem, przyjacielem, dla wielu osób jest niczym członek rodziny. Dzięki zwierzętom nasz poziom stresu zostaje obniżony do minimum, a więc i tym samym jesteśmy bardziej szczęśliwymi, zadowolonymi ludźmi.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz