7-Keto DHEA – Spalanie tłuszczu, przez redukcję kortyzolu

7-Keto DHEA - Jak obniżyć kortyzol na redukcji?

Jeśli uważnie śledzisz naszego bloga, to powinieneś wiedzieć już, że niekiedy kortyzol może utrudniać pracę nad sylwetką. A jeśli nie, to teraz jest najlepszy moment na nadrobienie zaległości! Ale do rzeczy – podczas diety redukcyjnej, szczególnie długotrwałej lub z głębokim deficytem kalorycznym, prędzej czy później produkcja kortyzolu wzrośnie. Jest to fizjologicznie uzasadnione, ponieważ chroniczny niedobór kalorii to dla organizmu stres, szczególnie gdy równolegle przeprowadzane są też intensywne treningi. Brzmi mało entuzjastycznie, więc przydało by się jakieś rozwiązanie tego problemu. Najlepiej proste. Zapytasz, czy takie znamy? Znamy!

Jak uchronić się przed skutkami nadmiaru kortyzolu podczas odchudzania?

Zacznijmy od garstki teoretycznych faktów. Otóż kortyzol może być wytwarzany z innego steroidu, który jest nieaktywny – kortyzonu. Przemiana zachodzi w obie strony, kortyzon może być konwertowany w kortyzol, a kortyzol w kortyzon. Reakcje te są regulowane dwoma enzymami:

11βHSD1 – ten enzym jest „aktywujący”, czyli przekształca kortyzon w kortyzol. Zachodzi to części tkanek obwodowych, a w dużej mierze w tkance tłuszczowej. A więc w skrócie, ten enzym podnosi nam kortyzol w tłuszczu zapasowym! (domyślasz się już, co będziemy chcieli zrobić? ;>)

11βHSD2 – przeciwieństwo powyższego enzymu, a więc odpowiada za konwersję kortyzolu w kortyzon. Zachodzi to głównie w nerkach.

A więc możesz się już domyślać, że zahamowanie pierwszego typu tego enzymu powinno być naszym celem. Taki zabieg zapobiega nadmiernej lokalnej produkcji kortyzolu w tkance tłuszczowej,a warto zauważyć, że ta lokalna produkcja może być najbardziej uciążliwa. Jednym z najlepszych sposobów (jeśli nie najlepszym) na zahamowanie tego enzymu jest suplementacja 7-Keto.

Czym jest i jak działa 7-Keto DHEA?

7-Keto DHEA – metabolit androgenu DHEA (dehydroepiandrosteron), który nie ma działania androgennego. Nie może też być konwertowany z powrotem do DHEA, więc nie ciągnie za sobą ryzyka zwiększenia androgenizacji. Wiemy, że DHEA i kortyzol wykazują względem siebie pewien antagonizm, a 7-Keto jest sposobem na wykorzystanie tego antagonizmu w najmniej inwazyjny sposób, szczególnie gdy są jakieś przeciwwskazania do suplementacji DHEA. Inne nazwy tej substancji to: 7-OXO DHEA, 7-oxodehydroepiandrosterone, 7-ketodehydroepiandrosteron.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, 7-Keto hamuje 11βHSD1, przez co może obniżać i jest to główny mechanizm działania. Ale nie jedyny. Poza tym 7-Keto indukuje też enzymy (mitochondrialna dehydrogenaza 3-fosforanowa sn-glicerolu (GPDH) i cytozolowy enzym jabłkowy) związane z przepuszczalnością błony mitochondrialnej, a dzięki temu wywiera wpływ na efekt rozprzęgania i zwiększa termogenezę.

Nie do pominięcia jest też wpływ na tarczycę. Podczas długiej redukcji poziomy hormonów tarczycy lubią się obniżać, co jest normalną zmianą adaptacyjną – jeśli przewlekle nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, jest to sygnał, by przyhamować metabolizm i trochę energii pooszczędzać. My jednak wiemy, że nie jest to stan niedostatku i deficyt kaloryczny jest celowy, by wyrobić sobie piękne i zdrowe ciało, więc spadku aktywności tarczycy nie chcemy. Tutaj również możemy liczyć na pomoc 7-Keto. Przez wpływ na wcześniej wskazane enzymy, zmniejszany jest potencjał błonowy i zwiększane tempo oksydacji substratów w mitochondrium, co jest działaniem podobnym do tego, które wywołują hormony tarczycy. Tak więc nawet gdyby te się obniżyły, to 7-Keto je częściowo zastąpi. Ale czy się obniżą? Temu również można potencjalnie zapobiec, ponieważ w badaniach zauważono, że podczas kuracji poziom T3 jest większy, niż bez suplementacji 7-Keto, choć na TSH i T4 nie było wpływu.

Inne działania 7-Keto

Żeby nie tak tylko o odchudzaniu, to spójrzmy też, czy 7-Keto ma jakiś wpływ na mózg. Otóż tak, są pewne doniesienia:

 • W badaniach na szczurach zauważono, że 7-Keto w podobnym stopniu (a może nawet większym) do DHEA zmniejsza spożycie alkoholu. Wpływ na neurony GABA jest domniemanym podłożem takiego stanu, pomimo braku bezpośredniej interakcji z receptorami GABA(A).
 • U myszy eksponowanych na skopolaminę (neurotoksyna), 7-Keto zapobiegało utracie pamięci. Wynika to z wpływu na układ cholinergiczny, za pośrednictwem neuronów GABA.

7-Keto kompletnie nie wpływa na zmiany w poziomie stymulacji układu nerwowego, nie dodaje energii, anie nie redukuje zmęczenia. Nie wpływa też na wzrost ciśnienia. Generalnie wydaje się być bardzo bezpiecznym termogenikiem, bez często występujących, wyraźnych skutków ubocznych.

Podsumowując, 7-Keto jest świetnym środkiem do wspomagania redukcji poprzez ograniczanie negatywnych efektów długiego deficytu kalorycznego. Rewelacyjnie sprawdza się szczególnie w przypadkach, gdy spalacze tłuszczu oparte na stymulantach nie są wskazane. Skuteczne dawki zaczynają się od 100-200 mg dziennie (ale bardziej 200), natomiast najbardziej wymagający mogą je podnosić do 400 mg.

  Źródła:

  Hennebert O et al. „Dehydroepiandrosterone 7alpha-hydroxylation in human tissues: possible interference with type 1 11beta-hydroxysteroid dehydrogenase-mediated processes.” J Steroid Biochem Mol Biol. 2007 May;104(3-5):326-33. Epub 2007 Mar 24.

  Lardy H et al. „Ergosteroids. II: Biologically active metabolites and synthetic derivatives of dehydroepiandrosterone.” Steroids. 1998 Mar;63(3):158-65.

  Bobyleva V et al. „The effects of the ergosteroid 7-oxo-dehydroepiandrosterone on mitochondrial membrane potential: possible relationship to thermogenesis.” Arch Biochem Biophys. 1997 May 1;341(1):122-8.

  Douglas S.Kaiman et al. „A randomized, double-blind, placebo-controlled study of 3-acetyl-7-oxo-dehydroepiandrosterone in healthy overweight adults” Current Therapeutic Research
  Volume 61, Issue 7, July 2000, Pages 435-442

  Mary E. Worrel et al. „Effects of 7-keto Dehydroepiandrosterone on Voluntary Ethanol Intake in Male Rats” Alcohol. 2011 Jun; 45(4): 349–354.

  Shi J et al. „The effect of 7-oxo-DHEA acetate on memory in young and old C57BL/6 mice.” Steroids. 2000 Mar;65(3):124-9.

  Chcesz wiedzieć więcej o wpływie kortyzolu na sylwetkę i kondycję sportową? Sprawdź webinarium!

  Podobne artykuły

  Dodaj komentarz