Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest koszmarem dla niezliczonej ilości kobiet, a jedną z jego gorszych cech jest powtarzalność. Nawet gdy jeden okres bólu minie, w głowie pozostaje perspektywa powtórki za niecały miesiąc. To błędne koło może powodować przewlekły stres, a naszym zadaniem jest znaleźć na niego skuteczny sposób!
Główne objawy PMS to: irytacja i pogorszenie samopoczucia, bolesność piersi oraz mięśni i stawów, nadmierna retencja wody, spadek energii, zaburzenia apetytu, gorsza jakość skóry. Wizja cyklicznie powtarzających się problemów powinna być skuteczną motywacją do podjęcia odpowiednich działań do poprawy zdrowia i zminimalizowania negatywnych objawów PMS. Tylko jak to zrobić?! Otóż naukowcy nie próżnują i istnieje nawet kilka sposobów na PMS, które mają udowodnioną skuteczność. Kilka z nich poniżej:
- Ćwiczenia aerobowe – wszyscy wiemy, że regularna aktywność służy zdrowiu. Tylko czy wszyscy praktykujemy? Na pewno powinniśmy! Przeprowadzono badanie[1] na 40 młodych kobietach w wieku 18-25 lat, które zmagały się z objawami PMS, a które nie uprawiały do tej pory regularnego sportu. Po 8 tygodniach treningów aerobowych z częstotliwością 3 sesji treningowych tygodniowo, a z których każda trwała 60 minut, stwierdzono wyraźną poprawę w porównaniu do kobiet, które nie trenowały. Proste i skuteczne!
- Vitex agnus castus – naturalny, roślinny suplement, który niesie dobro kobiecej gospodarce hormonalnej. Może normować poziomy prolaktyny, estrogenów i progesteronu, a ich prawidłowy balans wpływa na ograniczenie PMS. W badaniu[2] na 128 pacjentkach, podzielonych na grupę badaną i placebo po 6 miesiącach stwierdzono, że Vitex zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego, a przy tym jest bardzo dobrze tolerowany.
- Ograniczenie używek – rzecz, która również doskonale wpływa na zdrowie ogólne, a jak się okazuje, także stricte na objawy PMS. A chodzi konkretnie o alkohol i papierosy. Według przeglądu[3] kwestionariuszy wypełnionych przez 7226 kobiet z różnych miejsc na świecie, kobiety palące papierosy zmagają się z intensywniejszymi symptomami PMS. Podobnie w przypadku alkoholu – im większe ilości są spożywane, tym większe ryzyko i nasilenie negatywnych objawów[4].
- Witamina B6 – witaminka, która przyjmowana regularnie może być bardzo pomocna. W badaniu stwierdzono, że 100 mg pirydoksyny HCl (podstawowa forma witaminy B6) przyjmowane przez 3 miesiące ma podobną skuteczność do leku bromokryptyny, a przy tym jest lepiej tolerowany![5]
- Akupunktura – wg doniesień z literatury fachowej[6], również ta egzotyczna metoda może pomagać kobietom z premenstrualnym bólem. I to z niemałą skutecznością, ponieważ aż 77,8% badanych przypadków!
- Magnez – niedobory tego pierwiastka są bardzo powszechne, a okazuje się, że uzupełnienie jego niedoboru może skutecznie wspomagać w walce z niektórymi symptomami PMS. Dla przykładu, suplementacja magnezem zapobiega zmianom nastroju pojawiającym się przed menstruacją[7], a także zaburzeniom w gospodarce płynami[8].
- Joga – świetny sposób i na PMS, i na stres ogólnie. Nie ma kompletnie żadnego powodu, byś mogła nie brać jogi pod uwagę! Po 12-tygodniowym programie[9] z lekcjami jogi zauważono nie tylko mniejszą częstość stosowania leków przeciwbólowych, ale też redukcję objawów, takich jak bolesność ciała, wrażliwość piersi, bóle i obrzęki brzucha, czy zimne poty.
Jak widać, wachlarz jest dość szeroki, a to nie wszystko! Jest wiele zabiegów, które przynoszą dobre efekty w walce z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Powyżej przedstawione zostały te najprostsze i najpopularniejsze, od nich warto zacząć zmiany. Do dzieła!
Źródła:
[1] Zeinab Samadi et al. „The effects of 8 weeks of regular aerobic exercise on the symptoms of premenstrual syndrome in non-athlete girls” Iran J Nurs Midwifery Res. 2013 Jan-Feb; 18(1): 14–19.
[2] Zamani M et al. „Therapeutic effect of Vitex agnus castus in patients with premenstrual syndrome.” Acta Med Iran. 2012;50(2):101-6.
[3] Dennerstein L et al. „Global epidemiological study of variation of premenstrual symptoms with age and sociodemographic factors.” Menopause Int. 2011 Sep;17(3):96-101. doi: 10.1258/mi.2011.011028.
[4] María del Mar Fernández et al. „Premenstrual syndrome and alcohol consumption: a systematic review and meta-analysis” Epidemiology
[5] Sharma P, Kulshreshtha S, Singh GM, Bhagoliwal A. „Role of bromocriptine and pyridoxine in premenstrual tension syndrome.” Indian J Physiol Pharmacol. 2007 Oct-Dec;51(4):368-74.
[6] Habek D et al. „Using acupuncture to treat premenstrual syndrome.” Arch Gynecol Obstet. 2002 Nov;267(1):23-6.
[7] Facchinetti F et al. „Oral magnesium successfully relieves premenstrual mood changes.” Obstet Gynecol. 1991 Aug;78(2):177-81.
[8] Walker AF et al. „Magnesium supplementation alleviates premenstrual symptoms of fluid retention.” J Womens Health. 1998 Nov;7(9):1157-65.
[9] Su-Ying Tsai „Effect of Yoga Exercise on Premenstrual Symptoms among Female Employees in Taiwan” Int J Environ Res Public Health. 2016 Jul; 13(7): 721.