Wpływ aktywności fizycznej na poziom energii i samopoczucie

Wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie, lęki i poziom energii

Bywa, że czasem nie odczuwamy pełnego komfortu mentalnego i chcemy to zmienić, poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii. Dzieje się tak szczególnie przed wszelkimi występami, prezentacjami, spotkaniami. Naturalnym odruchem w takich sytuacjach jest odpoczynek i wyciszenie, by się zregenerować i odzyskać siły. Pewne dane wskazują jednak, że zamiast odpoczynku lepiej jest… zrobić trening!

Do badania zaangażowano 50 studentek ze średnią wieku 20 lat, z czego połowa wykazywała się niskim, a druga połowa wysokim lękiem społecznym wywołanym stosunkiem do własnego wyglądu, mierzonym w skali SPAS (Social Physique Anxiety Scale).

Obie grupy poddawane były dwóm próbom – 20 min trening cardio oraz 20 min siedzenia w ciszy. Próby były przeprowadzane w różnych dniach, w losowej kolejności. Środowisko treningu było specjalnie zaprojektowane – odbywał się w sali, w której trenowało około 25-30 osób w obecności 3 trenerów oraz instruowano uczestniczki o wymaganym stroju, by nie maskować swojej sylwetki np. przesadnie luźnymi ubraniami. Wymaganym strojem był prosty t-shirt i szorty. Była natomiast dowolność w wyborze sprzętu cardio i ustawieniu odpowiedniego dla siebie trybu i intensywności.

Sesja odpoczynku wyglądała tak, że dana osoba przebywała sama w ciszy w uczelnianej sali. Nie było konkretnych instrukcji co do postępowania, był jedynie zakaz spania i pracowania. Dziewczyny miały po prostu w spokoju posiedzieć i odpocząć.

Podział ze względu na wyniki w skali SPA oraz standaryzacja warunków treningu miały na celu określenie, czy stosunek do siebie wpływa na efekty treningu na nasze samopoczucie. Można by w końcu spekulować, że osoby szczuplejsze i bardziej pewne swojego wyglądu mogą czerpać większe korzyści psychiczne z przebywania wśród innych trenujących osób. Analizując dane widać, że faktycznie dziewczyny z większym SPA miały nieco większy body fat i BMI.

Kwestionariusze oceniające stan psychiczny były wypełniane bezpośrednio przed sesją oraz na 5 i 30 minut po jej zakończeniu. W rezultatach widać, że i trening, i odpoczynek zmniejszają lęk, przy czym ćwiczenia są nieco efektywniejsze. W odczuwaniu spokoju nie było większych różnic pomiędzy dwoma strategiami. Co ciekawe, w ostatnich pomiarach (30 min po sesji) siedzenie powodowało nieco większe odczuwanie fizycznego zmęczenia niż sesja cardio. Mało tego, ćwiczenia dały wyraźnie lepsze wyniki w odczuwaniu energii i pozytywnego nastawienia. Badacze stwierdzili, że nie było znaczących różnic pomiędzy dziewczętami z niskim i wysokim SPA.

Wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie, lęki i poziom energii

Można z tego wyciągnąć wniosek, że gdy łapie nas zmęczenie w ciągu dnia, to lepiej jest się przemóc i zrobić mały trening, niż rzucać się na łóżko. Dodatkowym wnioskiem może być to, że trening poprawia nasz stan psychiczny niezależnie od tego jakie mamy nastawienie do własnego ciała, więc często spotykany argument o wstydzie przed wizytą na siłowni wydaje się być bardzo słaby.

Źródło: Brian C. Focht, Heather A. Hausenblas „Influence of Quiet Rest and Acute Aerobic Exercise Performed in a Naturalistic Environment on Selected Psychological Responses” Journal of Sport and Exercise Psychology 2001

Podobne artykuły

Dodaj komentarz