Bacopa Monnieri – działanie i wpływ na stres

Bacopa Monnieri – działanie i wpływ na stres

Wśród adaptogenów Bacopa jest tym, którego wyróżnia bardzo korzystny wpływ na pamięć i kondycję mózgu.

Działanie adaptogenne Bacopa Monnieri

Jest to zdecydowanie jedno z tych uspokajająco-relaksujących ziółek, ciężko spodziewać się przypływu energii w wyniku suplementacji. Z tego względu szczególnie odpowiada osobom, które zmagają się z nadmiernym stresem, bezsennością, czy też nadpobudliwością.

Działanie stricte adaptogenne zostało stwierdzone w specjalnie opracowanych eksperymentach na modelu zwierzęcym. Szczury poddawano zarówno krótkotrwałym bodźcom stresowym, jak i chronicznemu stresowi, by sprawdzić jak podawanie Bacopa Monnieri wpłynie na ich tolerancję. Doraźnym stresem było jednorazowe unieruchomienie na 2,5 godziny, a długotrwałym ta sama czynność powtarzana przez 7 kolejnych dni. Ekstrakt Bacopa lub Żeń-szenia (jako pozytywna grupa kontrolna) podawano na 45 min przed każdą próbą w modelu siedmiodniowym, oraz przez 3 kolejne dni w modelu doraźnym, gdzie ostatnia porcja przypadała na dzień próby. Zaraz po zakończeniu stresu szczury były uśmiercane i szczegółowo badano parametry wskazujące na poziom stresu. W rezultatach zauważono, że zastosowanie suplementacji ekstraktem Bacopa Monnieri zmniejszało konsekwencje w obu modelach stresu – hamowało wzrost masy nadnerczy i wskaźnika wrzodowego (en. ulcer index), wzrost glukozy, enzymów wątrobowych (AST i ALT) oraz kinazy kreatynowej.

W innych badaniach notowano, że Bacopa Monnieri moduluje ekspresję białka Hsp70 w mózgu, a szczególnie w hipokampie. Czynnik ten jest uznawany za jeden z markerów stresu. Dzięki kuracji Bacopa, stężenia Hsp70 w mózgu były mniejsze, niż podczas stresu bez suplementacji, co również wskazuje na działanie adaptogenne.

Wpływ Bacopa Monnieri na pamięć i układ nerwowy

Roślina ta bardzo często bywa określana mianem środka nootropowego. Działa neuroprotekcyjnie, nie jest szkodliwa, poprawia pamięć i koncentrację, więc w pełni na to miano zasługuje. Co więcej, osoby młode i względnie zdrowe również odczuwają korzyści, ponieważ jest wiele ziół, które faktyczny efekt przynoszą dopiero w podeszłym wieku lub gdy dojdzie już do faktycznych defektów. Najważniejszym aspektem działania Bacopa jest podnoszenie stężenia neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, czyli BDNF. Jest to jeden z czynników, które inicjują regenerację neuronów, utrzymując ich dobre zdrowie i wysoką sprawność. Jednym z efektów jest też poprawa komunikacji pomiędzy neuronami. Dzięki temu Bacopa zarówno wpływa na lepsze zapamiętywanie, jak i zapobiega różnego rodzaju dolegliwościom, które wynikać by mogły z degeneracji tkanki nerwowej.

Dawkowanie suplementów z Bacopa

W suplementach zazwyczaj wykorzystuje się ekstrakty standaryzowane na ~20 lub ~50% bakozydów, czyli związków czynnych. Istnieją też ekstrakty, które nie ma mają podanego stężenia bakozydów, tylko stopień kompresji objętości surowca (typu 4:1, 20:1), lecz takie lepiej sobie odpuścić. Standaryzowane ekstrakty wydają się być dużo pewniejszym wyborem.

W przypadku ekstraktów ~50% optymalnie jest stosować dawki rzędu 250-500 mg dziennie, natomiast korzystając z ekstraktów ~20%, najlepiej jest tę dawkę podwoić. Możliwe jest przyjmowanie rano lub wieczorem, w zależności od potrzeb. Gdy celem jest szybsze zasypianie i relaks na wieczór, to najlepiej przyjmować w drugiej połowie dnia, natomiast gdy pragniemy zmniejszyć napięcie nerwowe w ciągu dnia, to warto przyjmować Bacopa do śniadania. Przyjmowanie z posiłkiem jest wskazane, ponieważ część składników czynnych jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Źródła:

Rai D et al. „Adaptogenic effect of Bacopa monniera (Brahmi).” Pharmacol Biochem Behav. 2003 Jul;75(4):823-30.

Chowdhuri DK et al. „Antistress effects of bacosides of Bacopa monnieri: modulation of Hsp70 expression, superoxide dismutase and cytochrome P450 activity in rat brain.” Phytother Res. 2002 Nov;16(7):639-45.

Ritabrata Banerjee et al. „Chronic Administration of Bacopa Monniera Increases BDNF Protein and mRNA Expressions: A Study in Chronic Unpredictable Stress Induced Animal Model of Depression” Psychiatry Investig. 2014 Jul; 11(3): 297–306.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz