Wieczorne blokowanie niebieskiego światła dla lepszego snu

czerwone okulary

Długie zasypianie jest bardzo frustrujące i niestety skraca nam czas snu właściwego, co nie jest obojętne dla zdrowia. Co gorsza, problemy z zasypianiem są bardzo częstą przypadłością. Taki stan nie jest zaskakujący, ponieważ w dużej mierze przyczynia się do tego nasz styl życia i ogrom technologii, jaka nas otacza.

Szybkość zasypiania i jakość snu jest definiowana tym, w jakim stopniu respektujemy nasz naturalny rytm dobowy. Szczególnie dużą role ma tutaj ekspozycja na światło słoneczne. Przez miliony lat ewolucji przyzwyczajaliśmy się, że po zmroku przestajemy funkcjonować i w niedługim czasie idziemy spać, ze względu na brak światła słonecznego. Do takiego rytmu dostosowała się nasza biochemia, ponieważ gdy światło słoneczne przestaje do nas docierać, wzrasta produkcja melatoniny, uznawanej za hormon snu. Obecnie jest sytuacja wygląda zgoła inaczej. Szczególnie zimą jeszcze przez długie godziny po zmroku przebywamy w świetle, które jest sztuczne, ale spektrum barw przypomina to naturalne, słoneczne. W kontekście snu najbardziej interesuje nas zakres światła niebieskiego, który najmocniej blokuje produkcje melatoniny.

W jaki sposób można się uchronić przed wieczornym działanie niebieskiego światła?

Aplikacje na telefon i komputer

Jest sporo fajnych aplikacji, które po zmierzchu stopniowo zmieniają barwy wyświetlacza, by zmniejszyć udział barwy niebieskiej. Nowoczesne telefony coraz częściej mają taką funkcję nawet wbudowaną w systemie operacyjnym. Często jest to pomocne w regulacji snu, jednak wyraźny minus tego jest taki, że wyświetlane na telefonie/tablecie/komputerze obrazy są jakby za czerwoną poświatą, co nie każdemu odpowiada.

Okulary blokujące niebieskie światło

Na rynku pojawia się coraz więcej specjalnych okularów w czerwonymi lub żółtymi szkiełkami, które blokują większość niebieskich fal światła. Gdy trend się rozwinął, również producenci tradycyjnych okularów zaczęli oferować swoim klientom nakładanie na szkła filtrów, które częściowo blokują niebieskie światło. W ten sposób mają nie tylko poprawiać sen, ale i zmniejszać zmęczenie oczu.

Duża odległość od wyświetlaczy

Niebieskie światło mocno wpływa na melatoninę gdy jego źródło jest blisko oczu. Sytuacja przestaje być tak drastyczna, gdy źródło emitujące światło jest w dalszej odległości. Tak więc jeśli lubujesz się w wieczornym oglądaniu telewizji, to wystarczające powinno być ustawienie telewizora w rozsądnie dużym dystansie od fotela lub kanapy.

Dostosowanie oświetlenia w mieszkaniu

Niekiedy przeszkadzać może nam nawet taka drobnostka, jak zbyt zimna barwa światła z żarówki w lampce nocnej. Do oświetlenia, które używamy wieczorem, warto wybierać żarówki o bardziej ciepłym świetle i niedużym natężeniu. Opcją są też „inteligentne żarówki”, które mogą zmieniać barwę w zależności od pory dnia lub ustawionego trybu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz