Dlaczego kortyzol jest niebezpieczny?

W stresujących sytuacjach zachowanie spokoju bywa bardzo trudne. Organizm reaguje wówczas tak, jakby człowiek szykował się do ataku albo ucieczki. Odpowiada za to hormon wytwarzany przez korę nadnerczy, nazywany kortyzolem.

Kortyzol wytwarza się zarówno w przypadku stresu chwilowego, jak i przewlekłego. Oznacza to, że u osób żyjących w ciągłym napięciu, nieustannie wytwarza się duża ilość kortyzolu. Hormon ten jest przyczyną wielu zmian w ludzkim organizmie. Kortyzol przygotowuje do walki, co oznacza, że do mięsni trafia więcej glukozy, akcja serca przyspiesza, a naczynia krwionośne zwężają się. Wzrost poziomu cukru zwiększa zagrożenie otyłością i cukrzycą. Jednocześnie dochodzi do osłabienia układu odpornościowego oraz pogorszenia pamięci długotrwałej. Mogą pojawić się również takie problemy ze snem i libido oraz kłopoty żołądkowe.

To właśnie z tych powodów kortyzol bywa określany jako cichy zabójca. Z tego względu zaleca się podjęcie działań, które pozwolą na zredukowanie poziomu tego hormonu. Warto jednak wyjaśnić, jaki poziom kortyzolu jest prawidłowy. W godzinach porannych powinien wynosić od 138 do 690 nmol/l (5-25 µg/dl), natomiast wieczorem o połowę mniej. Pomiar powinien być wykonany kilka razy, w różnych porach dnia, ale zawsze na czczo.

Do obniżenia kortyzolu można wykorzystać suplementy diety, a także środki farmakologiczne. Należy unikać zbyt intensywnego wysiłku, który zwiększa poziom tego hormonu. Istotne znaczenie ma także zdrowa dieta oraz właściwy wypoczynek, szczególnie długi i spokojny sen.

Podobne artykuły