Inozytol a PCOS i zaburzenia nastroju

inozytol

Inozytol jest jednym z prostych, tanich i bezpiecznych suplementów, które w pewnych przypadkach, jak np. PCOS, są uważane za jeden z najrozsądniejszych wyborów. W tym artykule opiszemy wpływ inozytolu na przebieg zespołu policystycznych jajników oraz na stany lękowe i depresyjne, a także omówimy kwestię dobierania odpowiednich dawek.

Jakie dawki inozytolu są efektywne?

Zaczniemy tak trochę od końca, ale dla większości osób kwestia dawkowania może być zaskoczeniem, więc warto temu dać duży priorytet, by informacja została zanotowana przez większą ilość czytelników. Otóż by inozytol w tej najprostszej formie mioinozytolu mógł wywołać odczuwalny efekt terapeutyczny, powinien być przyjmowany w dawkach przynajmniej 2 g dziennie. Co więcej, w badaniach nad wpływem na zaburzenia nastroju stosowano nawet do 18 g dziennie inozytolu! tak więc od razu widać, że stosowanie 1-2 kapsułek po 250-500 mg inozytolu może nie być efektywne, a często jedynie spowodować frustrację przez brak efektów, mimo bardzo obiecujących wyników badań naukowych.

Efektywne dawki mioinozytolu mogą się znacznie zmniejszać, gdy ten jest stosowany równolegle z d-chiro-inozytolem. Ten drugi to forma o większej mocy działania, a dodanie nawet kilkunastu mg pozwala zmniejszyć dawki mioinozytolu kilkukrotnie. Izomer D-Chiro jest niestety formą droższą, jednak daje komfort przyjmowania znacznie mniejszej ilości kapsułek, bez utraty potencjału terapeutycznego.

Teraz przejdźmy do właściwej części:

Inozytol w PCOS

Jest to jeden z najbardziej popularnych suplementów stosowanych w celu regulacji kobiecej gospodarki hormonalnej oraz w podnoszeniu płodności. Szczególnie chętnie stosowany jest w PCOS i powiązanymi z nią opornością na insulinę i nadmiarem androgenów. Badania eksperymentalne pokazują jego wyraźną skuteczność w poprawianiu metabolizmu glukozy i hormonów androgennych, a efekty są notowane po około 12 tygodniach suplementacji dawkami w zakresie 1200-4000 mg. Dawka 200 mg w badaniu niestety przyniosła jedynie część z zakładanych efektów (pewna poprawa w owulacji, ale bez wpływu na wrażliwość insulinową), także dobrą praktyką, która daje dużą szansę na sukces, jest celowanie w dawki przekraczające 2 g myo-inozytolu dziennie i stosowanie przez okres dłuższy niż 3 miesiące. W rezultatach badań notowano spadek testosteronu i androstendionu, normalizację LH i FSH, poprawę współczynnika HOMA-IR, spadek insuliny na czczo i sumy wydzielanej insuliny w badaniu z obciążeniem glukozą, niekiedy spadek współczynnika BMI, a nawet powrót miesiączek u pacjentek, które je utraciły przez PCOS.

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22223702
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22612517
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23336594
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15206484
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17952759

Inozytol w zaburzeniach nastroju

W celach neurologicznych stosowano bardzo duże dawki dzienne mioinozytolu, jednak efekty również były bardzo optymistyczne. dla przykładu, 18 g inozytolu dziennie znacząco zmniejszał częstotliwość ataków paniki, a jego skuteczność była podobna do fluwoksaminy (lek przeciwdepresyjny, SSRI). Co więcej, miał też mniejszą ilość skutków ubocznych i był lepiej tolerowany, nawet w tak ekstremalnych dawkach. Potrzebna jest jednak regularna suplementacja przez minimum miesiąc, ponieważ inozytol nawet w takiej dawce nie wykazuje działania doraźnego. Obniżone stężenia inozytolu występują w mózgach osób z ciężką depresją, co zauważono w wynikach autopsji osób, które popełniły samobójstwo. W ciągu miesiąca suplementacji dawkami 12 g dziennie u osób z zaburzeniami depresyjnymi zauważono większy spadek symptomów depresji niż w grupie placebo – zejście do 64% wartości bazowych (według kwestionariusza HDRS), w porównaniu do 87%. Warto zauważyć, że efekty były lepsze u kobiet niż u mężczyzn. W jeszcze innym badaniu po 6 tygodniach stosowania 18 g inozytolu zauważono ograniczenie objawów bulimii i kompulsywnego objadania. Potencjalnych korzyści jest dużo więcej, ponieważ inozytol jest bardzo dobrze przebadany w aspektach neurologicznych.

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11386498
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9247405
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7726322

Podsumowanie

Pomimo konieczności stosowania dużych dawek, inozytol jest bardzo obiecującym narzędziem terapeutycznym w niektórych schorzeniach. Niestety w żaden sposób nie działa doraźnie, krótkie fazy ładowania (1-2 tygodnie) też raczej nie dają efektu, tak więc jedynym słusznym schematem jest stosowanie długoterminowe – minimum miesiąc w celach neurologicznych i trzy miesiące w celu leczenia PCOS i zaburzeń płodności. Ogromną korzyścią jest to, że inozytol jest bardzo bezpieczny i niezwykle rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz