Coraz większą wagę przykłada się do kwestii takich jak sprawna praca mitochondriów, dobra gospodarka energetyczna, czy też redukowanie stresu oksydacyjnego. Dbałość o całkowicie podstawowe funkcje naszego organizmu jest bardzo dobrym trendem. Dzięki niemu redukujemy ryzyko różnych brzydkich chorób cywilizacyjnych oraz możemy po prostu poprawić jakość swojego życia, by czuć się zdrowiej i młodziej. By wspomóc te zdrowotne podstawy, często sięgamy po specjalistyczną suplementację, a jedną substancji, która działa w ten sposób jest PQQ.
Czym jest PQQ?
PQQ jest skrótem od nazwy Pyrroloquinoline quinone. Jest to substancja pełniąca funkcję podobną do witamin, jednak formalnie dla ludzi nie spełnia definicji witaminy. Dla bakterii natomiast jest pełnoprawną witaminą, pełniąc funkcję ważnego koenzymu. PQQ naturalnie występuje w pożywieniu, jednak w porównaniu do suplementów, ilości te są nikłe. Jest to substancja dobrze rozpuszczalna w wodzie, sprawnie przyswajalna nawet przyjmowana na czczo.
Jak działa PQQ?
Kluczowy w działaniu PQQ jest wpływ na mitochondria i na status REDOX. Wspaniałą właściwością PQQ jest to, że wspomaga proces rozwoju nowych mitochondriów, co następuje dzięki aktywacji czynnika CREB i PGC-1α. Jak wiemy, te małe organella stanowią komórkowe „elektrownie” produkujące wysokoenergetyczne cząsteczki ATP, tak więc gdy zwiększamy ilość mitochondriów, automatycznie poprawiamy też zaopatrzenie w energię wszystkich naszych komórek, dzięki czemu mogą sprawniej i wydajniej funkcjonować. PQQ jest antyoksydantem i przyczynia się też do sprawniejszego redukowania nadmiaru wolnych rodników, a nawet gdy zostanie użyte do tego procesu, to z pomocą glutationu może wrócić do pierwotnej formy i dalej działać w ustroju.
Opiszmy teraz pokrótce korzyści, jakie może nam przynieść regularne stosowanie tego suplementu.
Działanie przeciwstarzeniowe
Kuracje anty-aging to jedno z głównych zastosowań PQQ. Wraz z wiekiem spada ilość i funkcjonalność mitochondriów, co jest jednym z najsilniejszych czynników wpływających na starzenie się organizmu, i fizyczne, i psychiczne. Dzięki wpływaniu na zachowanie dobrej gospodarki energetycznej, PQQ świetnie wpisuje się w kanon anty-agingu.
Wzrost energii i redukcja zmęczenia
Ze względu na wyżej opisane działania, sprawniejsza produkcja energii może objawiać się też mniejszym odczuwaniem zmęczenia w ciągu dnia. Sportowcy niekiedy stosują suplementy takie jak PQQ w trybie regularnym, by poprawić wydajność pracy mięśni. Zastosowanie to jest o tyle ciekawe, że według spekulacji naukowców, ćwiczenia fizyczne i PQQ działają w synergii pod względem nasilania biogenezy mitochondriów.
Lepsze samopoczucie
Nasze samopoczucie często obrazuje to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. PQQ wspiera podstawowe procesy i jak najbardziej zasługuje na miano substancji prozdrowotnej, toteż od takiej kuracji często oczekuje się również lepszego samopoczucia. W badaniu na osobach dorosłych zanotowano, że PQQ stosowane w dawce 20 mg dziennie przez 8 tygodni wpływało na poprawę poczucia jakości życia badanych i mniejsze odczuwanie stresu.
Poprawa jakości snu
W tym samym badaniu, które zostało wspomniane w poprzednim akapicie, sprawdzono również wpływ PQQ na jakość snu. W rezultatach zauważono, że z czasem PQQ poprawia liczne parametry związane ze snem, w tym czas potrzebny do zaśnięcia, subiektywną ocenę jakości snu, poziom wyspania o poranku i jakość funkcjonowania za dnia, czyli poziom właściwości regeneracyjnych snu.
Jak suplementować PQQ?
Jest to suplement, po którym nie należy oczekiwać błyskawicznych efektów. Pewne efekty mogą się pojawić po miesiącu, jednak na pełnię działania trzeba czekać minimum dwa miesiące, tak więc najlepiej jest od razu nastawić się na dość długą suplementację. Standardową dawką jest 20 mg dziennie i taka już powinna być odczuwalna. Niższe dawki mogą być mało skuteczne. Niektórzy, by uzyskać lepsze i szybsze działanie, decydują się na dawki 40 mg dziennie.
PQQ często łączone jest z koenzymem Q10, ze względu na synergiczne działanie wspierające pracę mitochondriów. Połączenie takie jest bardzo efektywne i bez wątpienia godne rozważenia.
Źródła:
Winyoo Chowanadisai et al. „Pyrroloquinoline Quinone Stimulates Mitochondrial Biogenesis through cAMP Response Element-binding Protein Phosphorylation and Increased PGC-1α Expression” J Biol Chem. 2010 Jan 1; 285(1): 142–152.
Hwang P, Willoughby DS „Mechanisms Behind Pyrroloquinoline Quinone Supplementation on Skeletal Muscle Mitochondrial Biogenesis: Possible Synergistic Effects with Exercise.” J Am Coll Nutr. 2018 May 1:1-11.
Masahiko Nakano et al. „Effects of Oral Supplementation with Pyrroloquinoline Quinone on Stress, Fatigue, and Sleep” Functional Foods in Health and Disease 2012, 2(8):307-324