Ilość suplementów dostępnych na rynku, wspierających funkcje mózgu jest ogromna, a jeszcze większa jest ilość ich kombinacji. Chcąc uzyskać ukierunkowane korzyści, szukamy różnych połączeń na zasadzie ich synergii. Każdy specyfik posiada swoje charakterystyczne własności i tak jedne z nich zwiększają nasze wyciszenie wewnętrzne, podbijają motywację, zdolność do zapamiętywania informacji, koncentrację czy pamięć roboczą. W związku z naszym celem, najkorzystniej będzie dobrać produkty tak, aby zaszło wzajemne wspieranie się w ich działaniu.
Możliwości na rynku jest bardzo wiele i niektóre z nich będą bardziej lub mniej skuteczne, w zależności np. od efektywności danej substancji w danym aspekcie. Co zatem wybrać, jeśli naszym celem jest utrzymanie produktywności umysłowej przez wiele godzin, czy też zwiększenie tzw. kreatywności? Poniżej przedstawiam sprawdzone kombinacje, które warto zastosować w zależności od celu.
MOTYWACJA DO DZIAŁANIA
- Kofeina
- L-teanina
Jest to dość znane, klasyczne i zarazem „lekkie” połączenie, które wspiera koncentrację na danym zadaniu, lecz w sposób wynikający ze zwiększonego poziomu motywacji do działania, jako iż kofeina nie należy do grup substancji nootropowych, czyli poprawiających parametry poznawcze mózgu.
Najlepszym wyborem będzie zastosowanie tu kawy, jako źródła kofeiny, jako iż ta zawiera w swoim składzie fenole – związki, które poprawiają działanie kofeiny, co wykazały liczne badania, a w dodatku chronią przed jej negatywnymi skutkami dla zdrowia.
Dodatek L-teaniny ma za zadanie poprawić skupienie myśli, po zastosowaniu kofeiny, która podnosząc adrenalinę i noradrenalinę może to utrudniać, pomimo przypływu energii. L-teanina pozwala ukierunkować wzrost energii na konkretny aspekt, który podejmujemy, jak np. zadanie umysłowe. Co ciekawe, L-teanina sama w sobie może obniżać produktywność umysłową, lecz w połączeniu z kofeiną dochodzi do zjawiska odwrotnego.
Dawkowanie:
Porcja kofeiny powinna być dobrana w zależności od własnej tolerancji i może się wahać w przedziale 100-200 mg.
Efektywna dawka L-teaniny zaczyna się od 50 mg, gdzie w zależności od własnych odczuć, można ją zwiększyć nawet do 200 mg. Jeśli po zastosowaniu najniższej dawki 50 mg wciąż będzie występowała trudność w koncentracji, wynikająca ze spożycia kawy, należy zwiększyć ilość L-teaniny o 50 mg.
KREATYWNOŚĆ I LEKKOŚĆ UMYSŁOWA
- Rhodiola Rosea
- Acetyl L-Karnityna (ALCAR)
Ten stack pozwala zwiększyć tzw. „flow” umysłowy, czyli potocznie kreatywność, jednocześnie dodając lekkości w przepływie informacji przez komórki mózgowe.
Rhodiola Rosea, zwana też różeńcem górskim, jest adaptogenem, który poprawia tolerancję stresu poprzez wzrost poziomu serotoniny w mózgu. Co więcej, roślina ta powoduje również wzrost dopaminy, poprzez podobny mechanizm, co w przypadku wyżej wspomnianej serotoniny – hamując tempo rozpadu obu neuroprzekaźników na drodze inhibitowania enzymu MAO, zarówno typu A jak i B. Rhodiola sprawia, że stres mniej podcina nam skrzydła, czujemy się bardziej zadowoleni z życia, co sprzyja kreatywności.
Dodatek ALCAR poprawia przejrzystość umysłową dzięki wsparciu gospodarki acetylocholiny – neuroprzekaźnika będącego niczym prąd dla mózgu. Tym samym myśli przychodzą łatwiej do głowy, w związku z lepszą komunikacją pomiędzy neuronami i wykrzesanie kolejnych wniosków nie sprawia wiele trudności. Jest kilka suplementów na rynku, które działają podobnie do ALCAR, ale ALCAR na ich tle wyróżnia bezpieczeństwo jego stosowania (nie powoduje np. spadków produktywności), oraz to, że wspiera zdrowie komórek mózgu i to nie tylko poprzez syntezę acetylocholiny, ale również przez dostarczanie składników odżywczych do komórek, co usprawnia ich działanie.
Dawkowanie:
Dawka rhodioli powinna zawierać się w przedziale 200-500 mg, w zależności od własnej tolerancji. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to ekstrakt rośliny, zatem musi być standaryzowany, aby uzyskać pożądane rezultaty. Standaryzacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę zaopatrując się w produkt, powinna opierać się o procentowe stężenie rozawin oraz salidrozydów, gdzie de facto te drugie będą najważniejsze i mało który producent oferuje w swoim produkcie taką standaryzację.
Dawka ALCAR powinna zawierać się w przedziale 500-1000 mg jednorazowo. Tu też ilość należy dostosować wedle własnych odczuć.
DŁUGIE GODZINY WYTĘŻONEJ PRACY
- Kofeina
- Sulbutiamina
- Racetam (np. pramiracetam lub coluracetam)
- Alpha-GPC
Owy stack dedykowany jest osobom, które chcą utrzymać długie godziny ciągłego skupienia i dużego poziomu motywacji do działania.
Kofeina ma za zadanie zapobiec znużeniu poprzez blokowanie receptorów adenozyny w mózgu. Co ważne, tu najlepszym wyborem będzie jej podaż w formie kawy, ze względu na wzmacniający efekt kofeiny substancji zawartych w kawie.
Sulbutiamina jest pochodną formą witaminy B1, która z łatwością przedostaje się do mózgu dzięki swojej lipofilności. Jednocześnie, posiada nietypowe własności, gdyż pobudza receptory D1 dopaminowe poprawiając motywację do działania i właśnie tu zachodzi jej synergia z kofeiną w głównej mierze. To nie wszystko, gdyż oddziałuje również wzmacniająco na inne neuroprzekaźniki, czego skutkiem jest potencjalizacja pamięci. Przy tym zwiększa ilość TPP, powodując wzrost ATP, czyli cząsteczek energetycznych w mózgu.
Dodatek racetamu pozwala zwiększyć przepływ krwi przez mózg, która go odżywia dostarczając składników niezbędnych do jego prawidłowego działania. To nie wszystko, bowiem racetamy przyspieszają komunikację pomiędzy półkulami bezpośrednio oraz poprzez pobudzenie działa modzelowatego, łączącego obie półkule mózgu. Do tego dochodzi regulacja receptorów AMPA, która sprzyja prawidłowej transmisji danych w mózgu.
Ostatnim składnikiem jest alpha-GPC, czyli składnik, który pozwala efektywnie wytwarzać acetylocholinę. Pomimo tego, że alpha-GPC nie ma solidnych dowodów na to, że podnosi parametry kognitywne mózgu, to jest tu bardzo ważnych elementem tej nootropowej układanki. Dostarcza relatywnie dużo choliny w swojej cząsteczce (gdzie inny znany nośnik choliny – cytykolina – już znacznie mniej), która dalej pozwala wytwarzać efektywnie acetylocholinę. Jest to o tyle ważne, że racetamy wykorzystują do swojego działania duże ilości acetylocholiny i gdy tej zaczyna braknąć – powodują skutki uboczne. Tym samym, podaż alpha-GPC w tym stacku pozwala wykorzystywać potencjał racetamów oraz zabezpieczyć się przed ich skutkami ubocznymi.
Dawkowanie:
Jest to zaawansowany stack, który powoduje znaczne pobudzenie struktur mózgu, zatem poniżej przedstawię „widełki” dawek poszczególnych składników:
Kofeina: 100-200 mg
Sulbutiamina: 200-600 mg
Pramiracetam: 150-300 mg / Coluracetam: 10-20 mg
Alpha-GPC: 300-600 mg
Oczywiście nie są to wszystkie możliwe kombinacje i istnieje mnóstwo innych skutecznych połączeń, jednak te powyższe mogę śmiało polecić, a dostępność składników nie powinna stanowić problemu, co również jest istotnym aspektem. W miarę stopnia zaawansowania można próbować zamieniać niektóre składniki na działające analogicznie – gdyż każdy organizm nieco inaczej reaguje na substancje tego typu – lub nawet dokładać produkty, jeśli uznamy, że dany aspekt wymaga dopracowania w owym stacku. Ważne jednak aby zachować umiar i nie rozpędzać z dodawaniem niezliczonej ilości substancji, a tym bardziej pamiętać, żeby stosować zachowawcze dawki, z racji zachodzącej synergii, co może wywołać nawet w konsekwencji efekt odwrotny od zamierzonego i spadek produktywności umysłowej w wyniku przestymulowania układu nerwowego – analogicznie jak w powszechnie znanym przypadku wypicia zbyt dużej ilości kawy.
Bilbiografia: Dostępna u autora