Naturalne suplementy podnoszące poziom energii

Naturalne suplementy na energię

W pędzie życia niekiedy zdarza się nam niedosypiać lub po prostu zbyt mocno eksploatować organizm, co często skutkuje nadmiernym zmęczeniem. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na dwutygodniowy urlop, by się zregenerować i nabrać wiatru w żagle, dlatego celowana suplementacja, ukierunkowana na podnoszenie poziomu energii dla wielu osób staje się szansą na wydajniejsze życie, z większym poziomem energii.

Jakie suplementy na zwiększenie poziomu energii?

Wybór nie jest mały, a wśród najciekawszych pozycji można wymienić:

  • Kofeina – honorowe, pierwsze miejsce w wykazie zajmuje oczywiście najpopularniejszy na świecie stymulant. Ten alkaloid pochodzący głównie z kawy (ale też guarany, herbaty, yerba mate, orzeszków kola) bardzo wydajnie redukuje zmęczenie i podnosi poziom energii, przy czym o ile nie będzie nadużywany, jest bardzo bezpieczny. W kapsułkowanych suplementach najczęściej występuje w dawkach 200 mg, aczkolwiek spotykane są również wersje 250 i 300 mg, przy czym 300 to już dość spora porcja. W formie suplementów zalecana jest do stosowania doraźnego, jednak w formie kawy nawet codziennie spożywanie wiązane jest z szeregiem korzyści zdrowotnych. Osoby, które z różnych przyczyn kiepsko reagują na kofeinę, często dużo lepiej tolerują teakrynę, która ma bardzo podobny mechanizm działania, jednak w mniejszym stopniu wpływa na ciśnienie tętnicze i kołatanie serca, nie powoduje spadku wrażliwości z czasem oraz działa trochę dłużej. PS. próbowaliście już połączenia kofeiny z teaniną? 😉
  • Żeń-Szeń – najprawdopodobniej najbardziej znane, energetyzujące ziółko. Słynie nie tylko z podnoszenia witalności, ale też z pozytywnego wpływu na libido i gospodarkę hormonalną oraz na układ odpornościowy. Świetnie nadaje się do codziennego stosowania przez około 4-8 tygodni.
  • Rhodiola Rosea – kolejne ziele z grupy adaptogenów, które ma działanie energetyzujące. Rewelacyjnie wpływa na samopoczucie, poprzez podnoszenie poziomu kluczowych neurotransmiterów – serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Zmniejsza zmęczenie[1] i podnosi chęci do życia. Można przyjmować doraźnie lub codziennie przez długie miesiące, zależnie od celu i oczekiwań. W przypadku długotrwałego stosowania przynosi dodatkowe korzyści, wpływają na zmianę ekspresji setek genów regulujących samopoczucie i zdrowie mentalne.
  • N-Acetyl L-Tyrozyna – acetylowana forma aminokwasu, który stanowi prekursor do neuroprzekaźników z grupy katecholamin – adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Ta grupa neuroprzekaźników wpływa na pobudzenie psychofizyczne, motywację i koncentrację, więc uzupełnianie prekursora pozwala utrzymywać ich stężenia na optymalnym poziomie. Warto stosować rano na czczo. Nadaje się i do stosowania codziennego przez kilka tygodni, i do zaspokajania doraźnych potrzeb.
  • Koenzym Q10 – jest to suplement, który nie da wyraźnego efektu zaraz po spożyciu, za to działa bardziej u podstaw. Wpływa na efektywność procesów zachodzących w naszych małych, komórkowych „elektrowniach” – mitochondriach, które produkują energię zasilającą cały organizm. Dzięki Q10 z czasem można zyskać sprawniejszą gospodarkę energetyczną oraz lepszą kondycję fizyczną i psychiczną, włączając w to poczucie większej witalności.
  • PQQ – substancja z podobnej kategorii co koenzym Q10, świetnie z nim współgra. PQQ wpływa na nasilenie biogenezy mitochondriów, czyli przy regularnej suplementacji może zwiększać ich ilość. Jak się łatwo domyślić, więcej mitochondriów, to sprawniejsze zaopatrywanie komórek w energię i wydajniejsza praca całego organizmu. Zgodnie w wynikami badań, po 2 miesiącach stosowania PQQ notowano wzrost wigoru i redukcję zmęczenia. Sugerowane jest przyjmowanie przez przynajmniej 2 miesiące, krótsze mogą nie przynosić adekwatnych korzyści.
  • Rybozyd nikotynamidu – znany też pod nazwą patentową Niagen. Kolejny środek orbitujący wokół gospodarki energetycznej, również działający mocno u podstaw. Jest prekursorem do NAD+, jednego z głównych czynników odpowiadających za długowieczność i młodość organizmu. Wysoki poziom NAD+ sprzyja utrzymaniu wysokiego poziomu energii, bez nadmiernego odczuwania zmęczenia.

Powyżej wymieniono najpopularniejsze suplementy na podnoszenie energii, cechujące się różnymi mechanizmami działania, ale bez wątpienia efektywne i warte spróbowania. Listę oczywiście można by rozszerzać, chociażby i niektóre witaminy i minerały – witaminy z grupy B, witaminę D3, czy magnez, każdy z wymienionych składników w niedoborze może obniżać poziom witalności i nasilać uczucie zmęczenia. Można też rozszerzyć listę ziół, chociażby o Schisandra i Maca, czy też ekstrakt zielonej herbaty.

[1] Darbinyan V et al. „Rhodiola rosea in stress induced fatigue–a double blind cross-over study of a standardized extract SHR-5 with a repeated low-dose regimen on the mental performance of healthy physicians during night duty.” Phytomedicine. 2000 Oct;7(5):365-71.
[2] Mizuno K et al. „Antifatigue effects of coenzyme Q10 during physical fatigue.” Nutrition. 2008 Apr;24(4):293-9. doi: 10.1016/j.nut.2007.12.007. Epub 2008 Feb 13.
[3] Masahiko Nakano et al. „Effects of Oral Supplementation withPyrroloquinoline Quinone on Stress, Fatigue, and Sleep” Functional Foods in Health and Disease 2012, 2(8):307-324

Podobne artykuły

Dodaj komentarz