Fenibut – suplement inny niż wszystkie

Fenibut w tabletce

Fenibut jest bardzo nietypowym rodzajem suplementu i nie stosuje się go w celu poprawy zdrowia samego w sobie, co bardziej na tzw. reset psychiczny. Zazwyczaj, aby osiągnąć taki stan, musimy sięgnąć po alkohol, który niestety dla zdrowia najlepszy nie jest. Co więcej, spożycie alkoholu niesie za sobą również negatywne konsekwencje w kontekście progresu treningowego, a może nawet pogorszyć samopoczucie. Dochodzi również fakt, że po alkoholu nie wsiądziemy za kierownicę. Tych wad nie posiada fenibut, a przy tym po jego zastosowaniu możemy oczekiwać przyjemnego rozluźnienia, typowego do wypicia mniej więcej jednego drinka alkoholowego.

Nie ma jednak róży bez kolców – fenibut dość szybko buduje tolerancję i nie można stosować go zbyt często, jeśli liczymy na korzyści z nim związane w kontekście samopoczucia. Z drugiej zaś strony, jeśli po całym tygodniu nerwów i natłoku obowiązków przydałby się tzw. „chill” w piątkowy wieczór – wcale nie musi wiązać się to z sięgnięciem po trunek alkoholowy.

CZYM JEST FENIBUT?

Związek ten został wynaleziony w latach 60 przez rosyjskich naukowców w celu leczenia PTSD, depresji, bezsenności i wielu innych zaburzeń na tle nerwowym, w tym również alkoholizmu, jako bezpieczniejszy substytut alkoholu. Co ciekawe, był testowany również na rosyjskich kosmonautach [1].

Jest związkiem, będącym syntetycznym odpowiednikiem neuroprzekaźnika GABA, który ma działanie relaksujące dla układu nerwowego. W związku z tym, że jego budowa chemiczna zawiera grupę fenylową, fenibut z łatwością przekracza barierę krew-mózg, co podnosi jego efektywność w oddziaływaniu na samopoczucie.

ZASTOSOWANIE

Fenibut poprawia ogólne samopoczucie, oddziałując w sposób relaksujący na układ nerwowy. Poprzez działanie agonistyczne do receptorów GABA [2], tłumi działanie pobudzającego neuroprzekaźnika, jakim jest glutaminian. Tym samym, świetnie sprawdzi się w momencie, gdy potrzebne będzie ukojenie nerwów. Jednocześnie, z racji tłumienia działania glutaminianu, raczej spodziewajmy się spadku produktywności po fenibucie, więc jego zastosowanie zaplanować lepiej wieczorową porą, gdy nie będziemy mieli już obowiązków na głowie.

Dodatkowo fenibut pobudza receptory dopaminowe [3], co potęguje jego oddziaływanie w kierunku poprawy samopoczucia. Z racji tego oraz oddziaływania relaksującego, świetnie sprawdza przy luźnych spotkaniach towarzyskich.

Podnosi produkcję hormonu wzrostu [4], który oddziałuje na organizm regenerująco. W związku z tym zdarza się, że stosują go sportowcy przed sesjami treningowymi, aby po zakończeniu treningu wzmocnić wyrzut tego regenerującego hormonu.

Może być bezpieczniejszą alternatywą dla leków antydepresyjnych, przeciwlękowych, jak np. benzodiazepiny.

Co ciekawe, przy niskich dawkach może poprawiać koncentrację [2], gdzie efekt ten odwraca się, gdy dawki rosną.

DAWKOWANIE

Standardowe dawki zawierają się w przedziale 200-500 mg jednorazowo. Z racji, iż fenibut dość szybko buduje tolerancję, nie należy spożywać go zbyt często. Dawkowanie 3x w tygodniu jest ilością, która nie powinna zbudować tolerancji i pozwoli cieszyć się korzyściami związanymi z tym suplementem. Niektóre osoby stosują go nawet 5x w tygodniu, z przerwą 2-dniową, lecz jest to kwestia indywidualna, czy tak częste dawkowanie nie spowoduje oporności na ten związek.

Oddziałuje ze znacznym opóźnieniem, tzn. po 2-4 godzinach od spożycia. W związku z tym, nie należy zwiększać dawki przed upływem tego czasu, jeśli nie doszło do oczekiwanej zmiany samopoczucia. Okres półtrwania średnio wynosi 5 godzin, ale może się wydłużać w indywidualnych przypadkach.

Sprawdź też artykuł >> Jak stosować fenibut do redukcji stresu? <<

SKUTKI UBOCZNE

Fenibut może wywołać pewne skutki uboczne, w momencie jego przedawkowania, a należą do nich:

  • pobudzenie psychoruchowe
  • podenerwowanie
  • irytacja
  • obniżony apetyt
  • zmęczenie
  • przyspieszone bicie serca
  • wysokie ciśnienie krwi
  • skurcze mięśni
  • nudności
  • bezsenność

Nie należy mieszać go z lekami psychoaktywnymi, jak opiaty, benzodiazepiny, czy też z alkoholem, gdyż może spotęgować efekt upojenia alkoholowego.

PODSUMOWANIE

Fenibut jest suplementem o bardzo nietypowym zastosowaniu, gdyż można powiedzieć, że stanowi bezpieczny substytut alkoholu i stosuje się go głównie w tym celu, aby podobnie jak alkohol wprawił w stan rozluźnienia i pozwolił zażegnąć nadmierne napięcie wynikające ze stresu emocjonalnego. W przeciwieństwie też do alkoholu, wywiera pewne pozytywne zmiany w organizmie, jak zwiększenie produkcji hormonu wzrostu. Sprawdzi się przy wieczornych treningach, gdzie dawka fenibutu poprzedzająca sesję, poprawi regenerację potreningową, oraz jakość snu poprzez działanie relaksujące.

Jest też środkiem, który poprawia samopoczucie, co w parze z jego działaniem odprężającym sprawia, że świetnie nadaje się na spotkania w towarzystwie w gronie znajomych i z tego zastosowania jest bardzo znany.

Bezpieczeństwo stosowania jest dość wysokie, a negatywne skutki występują w zasadzie tylko przy jego przedawkowaniu. Należy przy tym pamiętać, że ma on „opóźniony zapłon”, więc powinno zachować się cierpliwość przy jego stosowaniu.

Bibliografia:

1. Neumyvakin I.P., Krupina T.N., Polevoĭ L.G., Semeĭkina L.A. Principles for making up pharmaceutical kits to supply cosmonauts with drug packs. in Russian Kosm Biol Aviakosm Med. 1978 May-Jun;12(3):27-31.
2. Lapin I. Phenibut (beta-phenyl-GABA): a tranquilizer and nootropic drug. CNS Drug Revues. 2001 Winter;7(4):471-81.
3. Anden N.E., Wachtel H. Biochemical Effects of Baclofen (β-Parachlorophenyl-GABA) on the Dopamine and the Noradrenaline in the Rat Brain. Acta Pharmacologica et Toxicologica Volume 40, Issue 2, pages 310–320, February 1977
4. Cavagnini F., Benetti G., Invitti C., Ramella G., Pinto M., Lazza M., Dubini A., Marelli A., Müller E.E. Effect of gamma-aminobutyric acid on growth hormone and prolactin secretion in man: influence of pimozide and domperidone. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. 1980 Oct;51(4):789-92.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz