Galantamina reanimuje Twoją motywację

motywacja galantamina

„Reanimacja”, to myślę dobre określenie tego, co robi galantamina (związek, który pierwotnie powstał w zupełnie innym celu, o czym za chwilę) z Twoją motywacją, za którą odpowiedzialna jest głównie neuroprzekaźnik dopamina. Otóż, wiele suplementów, które wpływają na dopaminę, robi to na zasadzie podbicia jej ilości, np. poprzez hamowanie rozkładu monoamin (inhibitory MAO), przez co efekt z czasem może zacząć zanikać, a Ty dalej będziesz szukał(a) czegoś, co podbije Twój poziom dopaminy. Błędne koło, prawda? Z pomocą przychodzi wtedy galantamina, która właśnie „reanimuje” Twoje szlaki dopaminowe.

CZYM JEST GALANTAMINA

Zacznijmy od tego, czym jest galantamina. Jest ona związkiem, który hamuje w Twoim mózgu rozkład acetylocholiny [1] – neuoroprzekaźnika niesamowicie ważnego dla funkcjonowania Twojej pamięci. Kiedy gospodarka acetylocholiny zaczyna podupadać, mogą powstać różne dysfunkcje mózgu, jak choroba Alzheimera. Leki tworzone na wspomnianą chorobę Alzheimera, to zazwyczaj inhibitory acetylocholinoestarazy, które hamują rozkład acetylocholiny, tym samym zwiększając jej obrót w mózgu bazując na bieżącej ilości neuroprzekaźnika i kumulując ją. I jeśli się zastanawiasz czy galantamina może mieć zastosowanie w tym kontekście – spieszę donieść, że tak [2].

Co galantamina ma wspólnego z dopaminą? Okazuje się, że wiele, bo wpływ na gospodarkę acetylocholiny, to nie jest jej jedyne działanie.

GDY BRAKUJE DOPAMINY

Dopamina, jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za Twoją motywację, chęć do działania, zdolność do koncentrowania się skupiania uwagi i daje poczucie czegoś, co można określić jako chwilowe szczęście. Znasz uczucie, kiedy uda Ci się coś wygrać – taki przypływ ekscytacji? To właśnie za tego rodzaju emocje odpowiada dopamina (w odróżnieniu od serotoniny, która daje nam inny rodzaj szczęścia – uczucie spełnienia i wewnętrzny spokój). Wiele substancji, które podnoszą aktywność dopaminy w mózgu, robi to przez zwiększenie jej ilości. Receptory zaczynają przetwarzać większą ilość neuroprzekaźnika, co wpływa na większe pobudzenie szlaków dopaminergicznych… ale do czasu, bowiem organizm zazwyczaj reaguje na zwiększoną ilość neuroprzekaźnika spadkiem sygnalizacji szlaków, przez co zaczynamy odczuwać niedobory w dopaminie – brak motywacji, trudności w koncentracji, skupianiu uwagi, rozkojarzenie itd. Częstym powodem takiego stanu rzeczy jest pobudzanie mózgu używkami o działaniu dopaminergicznym (tak, mam na myśli szczególnie te zakazane prawnie).

GALANTAMINA I DOPAMINA

Galantamina wpływając na gospodarkę acetycholiny robi to nie tylko przez hamowanie jej rozkładu, ale również przez aktywację/wzmocnienie receptorów nikotynowych (nAChR) [3, 4]. Receptory te w dalszej kolejności pobudzają szlaki dopaminy poprzez wzmocnienie sygnału szlaków dopaminergicznych. Owe szlaki np. w wyniku przestymulowania substancjami psychoaktywnymi mogą stracić swoją efektywność. Galantamina może pomóc w tym wypadku. Co ciekawe, modulacja allosteryczna receptorów nikotynowych zachodzi już od bardzo niskich dawek galantaminy, niższych niż tych, przy których obserwuje się hamowanie enzymu acetylocholinoestarazy.

DAWKOWANIE GALANTAMINY

8 mg to dawka, przy której wiemy, że hamowany jest rozkład acetylocholinoestarazy. Nie ma konkretnych informacji na ten moment, jaka jest najniższa dawka, która efektywnie wzmacnia sygnalizację dopaminy, ale jeśli celem jest tylko poprawa sygnalizacji dopaminergicznej, to śmiało 50% tej dawki można uznać za ilość wystarczającą.

Galantamina jest lipofilną substancją, w związku z czym powinno się przyjmować ją wraz z pożywieniem lub tłuszczami, jak np. kilka orzechów czy kostka – lub dwie – ciemniej czekolady.

SYNERGIA Z CDP-CHOLINĄ

W celu zwiększenia efektywności galantaminy pod kątem obrotu dopaminy w mózgu, możesz do tego wykorzystać CDP-cholinę, zwaną też cytykoliną. Jest ona źródłem urydyny, która wspiera gospodarkę dopaminergiczną. Co ciekawe, tu badania wykazują [5], że średnio wysokie dawki, rzędu 250 mg na dobę, przynoszą więcej korzyści, niż dawki 500 mg, tak więc jest to przykład, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.

PODSUMOWANIE

Galantamina może stanowić ciekawe rozwiązanie dla osób, które odczuwają spadek motywacji, satysfakcji z podejmowanych działań i dostrzegają u siebie obniżenie koncentracji. Taki stan bardzo często dotyka osoby, które nadużywają zakazanych substancji o działaniu psychoaktywnym, ukierunkowanym na szlaki dopaminy (jak ta ze słynnego filmu z Al’em Pacino). W dodatku, od pewnych dawek, niesie ona korzyści związane z gospodarką acetylocholiny, która usprawnia pamięć. Czy galantamina gwarantuje poprawę sygnalizacji szlaków dopaminergicznych? Nie, nic nie gwarantuje, ale może przynieść znaczną poprawę. Kluczem jednak powinno być wyeliminowanie przyczyny obniżonej sprawności mózgu. Oczywiście, do spadku obrotu dopaminy w mózgu może też dojść samoistnie np. w wyniku długotrwałego stresu i wtedy galantamina może pomóc powrócić na właściwe tory sprawności umysłowej, zwiększając zadowolenie z podejmowanych działań czy koncentrację.

Ref:

1. Christina E Turi, Katarina E Axwik, Anderson Smith, A Maxwell P Jones, Praveen K Saxena, and Susan J Murch. Galanthamine, an anti-cholinesterase drug, effects plant growth and development in Artemisia tridentata Nutt. via modulation of auxin and neurotransmitter signaling. Plant Signal Behav. 2014; 9(4): e28645. Published online 2014 Mar 31. doi: 10.4161/psb.28645
2. Gary Small, Timo Erkinjuntti, Alexander Kurz, Sean Lilienfeld. Galantamine in the Treatment of Cognitive Decline in Patients With Vascular Dementia or Alzheimer’s Disease With Cerebrovascular Disease. CNS Drugs. 2003;17(12):905-14. doi: 10.2165/00023210-200317120-00004.
3. Björn Schilström, Vladimir B Ivanov, Charlotte Wiker, Torgny H Svensson. Galantamine Enhances Dopaminergic Neurotransmission in Vivo via Allosteric Potentiation of Nicotinic Acetylcholine Receptors. Neuropsychopharmacology. 2007 Jan;32(1):43-53. doi: 10.1038/sj.npp.1301087. Epub 2006 Apr 26.
4. Anne Vellage, Andreas Becke, Hendrik Strumpf, Max Hopf, Ariel Schönfeld and Notger Müller. The Effects of Drug Induced Changes in Dopamine and Galantamine Levels on Attentional Selection and Working Memory Storage in Young and Elderly. A Pharmacological fMRI Study.
5. McGlade et al. Improved attentional performance following citicoline administration in healthy adult women. Food and Nutri Sci. 3:769-773, 2012

Podobne artykuły

Dodaj komentarz