Jak działa kortyzol?

Jak działa kortyzol? - Objawy podwyższonego kortyzolu - Skutki stresu

Stres ma negatywny wpływ na zdrowie i pogarsza komfort życia. Ze stresem związany jest wzrost wytwarzania kortyzolu. Nadmiar tego hormonu jest niewskazany, dlatego warto wiedzieć, jak ograniczyć jego poziom. Najpierw jednak należy wyjaśnić, jaką rolę odgrywa on w ludzkim organizmie.

Kortyzol to hormon produkowany przez korę nadnerczy. Jego najważniejsze funkcje to osłabianie aktywności układu odpornościowego (działa immunosupresyjnie), zwiększanie stężenia glukozy we krwi, zatrzymywanie soli w organizmie, działanie przeciwzapalne oraz wzmacnianie działanie adrenaliny i noradrenaliny. Kortyzol to hormon potrzebny każdemu człowiekowi, szczególne w przypadku mężczyzn. Problem pojawia się, gdy na skutek na przykład niewłaściwego trybu życia, dochodzi do przewlekłego podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol zwiększa głód, zwłaszcza na potrawy słodkie i tłuste. W nadmiarze ma także niekorzystny wpływ na metabolizm.

Jak działa kortyzol? - Objawy podwyższonego kortyzolu - Skutki stresu

W przypadku przewlekłego nadmiaru kortyzolu może dojść do redystrybucji zapasów tkanki tłuszczowej, a w rezultacie do otyłości brzusznej. Mogą pojawić się także takie problemy jak bawoli kark, rozstępy na skórze w kolorze różowym albo trądzik. Z tego względu bardzo dużą popularność zyskują suplementy redukujące poziom kortyzolu oraz inne metody ograniczenia poziomu tego hormonu.

Należy pamiętać, że do zwiększenia produkcji kortyzolu dochodzi na skutek niewłaściwego odżywiania, zbyt intensywnych treningów i braku dobrego wypoczynku. Można zatem ograniczyć ryzyko zwiększenia poziomu kortyzolu dzięki wprowadzeniu właściwego trybu życia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz