Jak obniżyć kortyzol?

Jak obniżyć kortyzol?

Kortyzol jest bardzo znanym hormonem ostatnimi czasy. Każdy wie, że jest związany ze stresem i jego nadmiar jest szkodliwy. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach jego obecność jest bardzo korzystna, a wręcz niezbędna dla organizmu – chociażby o poranku, kiedy kortyzol musi nas wybudzić.

Kortyzol pomaga nam również w chwilowych sytuacjach stresowych zmobilizować się i myśleć, wpływa również na regulację stężenia cukru we krwi – podnosi jego poziom, by zwiększyć dostępność energii, a nawet działa przeciwzapalnie! Nie powinniśmy zatem całkowicie pozbywać się kortyzolu, a po prostu zwrócić uwagę na jego poziomy w naszym organizmie, żeby był on odpowiedni i trzymał się w naturalnym zakresie.

Przewlekle podniesiony kortyzol będzie się objawiał częstszym oddawaniem moczu (zwłaszcza w nocy pomiędzy 1 a 3), zbyt wysoki ciśnieniem, problemami ze schudnięciem i nagromadzeniem tkanki opornej (np. oponka na brzuchu), wahaniami nastrojów oraz wyraźnym spadkiem libido. Warto również obserwować inne objawy oraz wyszukać przyczynę przewlekłego stresu, żeby mieć pewność, a co najważniejsze, naturalnie obniżać stężenia kortyzolu.

A więc… jak obniżyć kortyzol?

1. Znajdź przyczynę Twojego stresu i postaraj się ją wyeliminować. Nie zawsze jest to takie proste jak się wydaje, jednak bez wątpienia jest konieczne. W leczeniu jakiejkolwiek przypadłości, zawsze musimy wrócić do podstaw – do pierwotnej przyczyny. Tylko wtedy jesteśmy w stanie coś zmienić z dużą skutecznością, minimalizując jednocześnie ryzyko nawrotów. Zaleczając tylko skutki i objawy nigdy nie rozwiążemy problemu całkowicie. Może jest to związek, w którym jesteś (warto rozmawiać!), może jest to obciążająca praca, którą od dawna chcesz zmienić (po prostu to zrób), a może to studia, które nie warunkują Twojego całego życia, a po prostu ciągle się tym przejmujesz. Przemyśl to i popracuj nad tym. Próbuj nie przejmować się rzeczami, które nie są od Ciebie zależne oraz tymi, które w całokształcie nie mają znaczenia. Pamiętaj, że Twoje stresowanie się i przeżywanie niczego nie zmieni.

2. Znajdź sposoby na rozładowanie stresu. Może to być aktywność fizyczna, szczególnie spacery, a także spotkanie z kimś bliskim. Możesz nawet wyhodować awokado z pestki albo przygarnąć zwierzątko i o nie dbać. Znajdź swoją pasję – lekcje tańca latynoskiego, nauka gry na gitarze, fotografia, a może nurkowanie? Jest multum opcji do wyboru! Szukaj dogodnych dla siebie rozwiązań, żeby jak najbardziej zniwelować i rozładować stres w Twoim życiu.

3. Wysypiaj się – złe wyspanie to zły humor i nieodpowiednia regeneracja organizmu, co oczywiście wpływa na poziomy kortyzolu i ogólny stres. Prawidłowy sen to podstawa do odpowiedniego funkcjonowania organizmu i nie wolno o tym zapominać. Zadbaj o ogólną higienę snu, staraj się chodzić spać około 22/22:30. Wietrz pokój przed snem, nie naświetlaj się światłem niebieskim i wyłącz wszelkie źródła światła w pokoju oraz zbędne promieniowanie (WiFi i inne). Zadbaj o odpowiedni „klimat” tam, gdzie śpisz, żeby Twój organizm mógł w pełni się zregenerować.

4. Uśmiechaj się! Naukowo jest dowiedzione, że gdy poruszamy mięśniami odpowiedzialnymi za mimikę uśmiechu, do naszego mózgu dociera taki sygnał, jakbyśmy rzeczywiście się z czegoś śmiali. Dzięki temu spada stężenie kortyzolu i rzeczywiście odczuwamy o wiele większe zadowolenie, niż wcześniej. Możesz zrobić to w domu rano i wieczorem, albo i nawet wtedy, kiedy idziesz do łazienki w pracy/na studiach, a nie chcesz robić min w przestrzeń. Spróbuj!

5. Spędzaj czas z bliskimi osobami. Może to być rodzina, przyjaciele, a nawet zwierzak. Jeśli masz z nimi dobre relacje, takie wspólne przebywanie będzie wpływało bardzo pozytywnie na Ciebie i twoje stężenie kortyzolu. Warto wtedy również rozmawiać o pozytywnych rzeczach, żartować i śmiać się, a nie tylko narzekać na to, co złego było w danym dniu.

6. Wypróbuj ziołoterapię. Dokładniej mamy na myśli adaptogeny (jak Ashwagandha, Rhodiola Rosea, Bacopa Monnieri, czy Gotu Kola), czyli substancje wspierające organizm w sytuacjach stresowych, zwiększających zdolność organizmu do adaptacji właśnie w takich momentach. Gama ziół i adaptogenów jest bardzo szeroka i niosą one za sobą wiele różnych właściwości, więc można dopasować to do swoich potrzeb.

Przetestuj kilka z tych metod i przekonaj się, że są one skuteczne! Nie tkwij w ciągłym stresie i wesprzyj swój organizm.

By dowiedzieć się więcej, sprawdź >> webinarium o kortyzolu <<

Podobne artykuły