Jeśli jeszcze nie stosujesz aromaterapii, koniecznie zapoznaj się z jej możliwościami. Wiele olejków eterycznych ma udokumentowany wpływ na samopoczucie. Dzięki olejkom z roślin takich jak lawenda, paczula, ylang ylang, wetiwera czy bodziszek możesz nie tylko się uspokoić i zrelaksować, ale też cieszyć nozdrza wybornymi zapachami. Poza wyborem samych olejków, należy się też zastanowić, w jaki sposób ich używać, by przynosiły nam odpowiednie korzyści. Jest do dyspozycji kilka możliwości, a z najciekawszymi zapoznasz się poniżej.
Kominki do aromaterapii
Kominki zazwyczaj wykonane są z ceramiki lub kamienia. Mają prosta konstrukcję – na dole znajduje się wnęka na tealight, który płomieniem podgrzewa górną miseczkę, na która nalewa się olejek. Podgrzewany olejek unosi związki aromatyczne w powietrze. Jest to bardzo popularna i bardzo tania metoda, jednak ma pewne wady. Po pierwsze, podgrzewanie olejków może wpływać na zmiany w ich składzie chemicznym. Sama wydajność dyfuzji tą metodą również pozostawia sporo do życzenia, co też zależy od rodzaju olejku – najgorzej kominki radzą sobie z cytrusami.
Ultradźwiękowe nawilżacze i szklane dyfuzory
Można te dwa urządzenia wciągnąć w jedną kategorię, choć są pomiędzy nimi różnice. Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza to wariant tańszy, jednak nieco gorszy. Jego wady to to, że dyfuzja zawsze wiąże się ze wzrostem wilgotności powietrza (a czasem po prostu tego nie chcemy) oraz to, że pojemnik na wodę i olejki jest z plastiku, a składniki niektórych olejków wchodzą w reakcje z plastikiem. Bardziej zaawansowane dyfuzory do aromaterapii rozpylają olejki bez ich podgrzewania ani dodatku wody, a zbiorniki mają ze szkła, więc sprawdzają się najlepiej pod każdym kątem. Cena jednak jest kilkukrotnie wyższa, niż w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych.
Sole do kąpieli
Na rynku dostępne są specjalne sole do kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Wystarczy wsypać taką sól do wanny z ciepłą wodą i zażyć długiej, relaksującej kąpieli, by skorzystać z właściwości olejków, a przy okazji odpocząć i się zregenerować.
Mieszanki olejków eterycznych w buteleczkach typu roll-on
Bardzo wygodna forma aromaterapii. Można by powiedzieć, że to aromaterapia w formie instant. Wystarczy zakupić taką buteleczkę z olejkami i nakładać olejek na skórę kulką umieszczoną pod nakrętką w momentach, kiedy tego potrzebujesz. Najlepsze miejsca to skronie, skóra za uszami, szyja lub nadgarstki. Buteleczkę roll-on można trzymać zawsze pod ręką, w torebce lub plecaku. Substancje czynne działają nie tylko gdy dostaną się do nozdrzy, ale i po wchłonięciu przez skórę, więc ta metoda skupiona jest bardziej na faktycznym działaniu olejków, niż na delektowaniu się zapachem, choć posmarowanie skroni lub szyi nadal pozwala się zapachem cieszyć.
Świeczki sojowe z olejkami
Tani, prosty i stylowy sposób na aromaterapię. Ma podobne ograniczenia do kominków aromaterapeutycznych, jednak i tak świeczki sojowe mają ogromne grono amatorów. Świetnie pachną, unoszą substancje czynne w powietrze i dostarczają wyjątkowego klimatu.
Masaże aromaterapeutyczne
Sam masaż może być niezwykle relaksujący, jednak jeśli do oleju bazowego zostanie dodanych kilka kropel olejku eterycznego, doświadczenia mogą być znacznie przyjemniejsze. Intensywne wmasowywanie olejków może poprawiać ich wchłanialność przez skórę, a dobry masaż poprawia krążenie, co z kolei oznacza sprawniejszą dystrybucję substancji po organizmie. Ważne, by nie używać do tego czystych olejków eterycznych, a zawsze rozcieńczać je w olejach bazowych do masażu (np. migdałowy, kokosowy, z awokado itp.), gdyż niektóre olejki w formie nierozcieńczonej mogą mocno podrażniać skórę.
Podsumowanie
Jak widzisz, jest multum sposobów na aromaterapię. Możesz wybrać jeden, który odpowiada Ci najbardziej praktykować go regularnie, ale możesz też nimi dowolnie żonglować, w zależności od potrzeb lub bieżącego nastroju. Powodzenia!