Jak stosować fenibut do redukcji stresu?

Szybka i skuteczna redukcja stresu i lęków to piękna perspektywa. Istnieją środki, które są w stanie taki efekt wywołać, jednak ich skuteczność ma swoją cenę. Przykładem jest fenibut, którego stosowanie powinno być poprzedzone chociaż niewielkim rozeznaniem w jego mechanizmie działania i w optymalnych sposobach stosowania, by cieszyć się dobrymi efektami, bez negatywnych skutków.

Co należy wiedzieć o fenibucie?

A więc fenibut jest środkiem, który działa głównie przez interakcję z układem GABA (ale nie tylko!). Nic dziwnego, wszak jest to po prostu cząsteczka GABA z przyłączonym pierścieniem fenylowym. Ta z pozoru mała zmiana wpływa jednak na znacznie lepszy transport do mózgu, niż w przypadku zwykłych suplementów GABA, a co za tym idzie bez porównania mocniejsze działanie.

Bazowo fenibut aktywuje receptory GABA(B), jednak przy większych dawkach może w pewnym stopniu aktywować też podtyp GABA(A). Kto się choć trochę interesował tematem ten wie, że środki aktywujące receptory GABA mogą bardzo szybko budować tolerancję i powodować uzależnienie. A wyjście z takich uzależnień niekiedy jest wyjątkowo ciężką drogą. Dlatego stosując fenibut należy stosować się się do kilku dobrych praktyk, a o nich za chwilę.

Aktywacja receptorów GABA daje szybki i wyraźny wpływ na nastrój. Stres i lęki przestają być tak dokuczliwe, za to znacznie łatwiej jest się zrelaksować, a w kontaktach międzyludzkich zwiększa się swoboda i otwartość.

Drugim, równie ważnym co aktywacja receptorów GABA mechanizmem działania jest hamowanie kanałów wapniowych VDCC, a konkretnie podtypów α2δ. Jest to mechanizm charakterystyczny dla grupy leków zwanej gabapentynoidami, które również skutecznie hamują lęki oraz psychologiczne objawy stresu. Fenibut w stosunku do nich wydaje się być jednak tym bardziej aktywizującym, który nie spowalnia układu nerwowego, a wręcz niektórym pomaga sprawniej myśleć i podnosi motywację.

Przechodząc do sedna – jak stosować fenibut, żeby minimalizować szkody?

Po pierwsze, jak najrzadziej. Nie jest to na pewno środek do codziennego stosowania, ponieważ ze względu na obecność bardzo wydajnych mechanizmów adaptacyjnych, układ nerwowy może się „przyzwyczaić”. Fenibut zdecydowanie najlepiej jest stosować tylko w momentach, gdy jest faktycznie potrzebny.

Po drugie, najmniejsza skuteczna dawka. Warto zacząć od minimalnej dawki i w razie potrzeby stopniowo podnosić. W ten sposób można dość precyzyjnie wskazać od jakiej dawki zaczynają się pojawiać pożądane efekty. Następnie właśnie tej dawki należy się trzymać. Gdy zostanie zachowana odpowiednio niska częstotliwość, to wrażliwość na działanie nie będzie spadać i cały czas ta sama dawka powinna spełniać swoje zadanie.

Stosując się do tych dwóch prostych zasad można uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem i korzystać ze wspaniałych efektów, jakie przynosi fenibut.

W jakim celu stosować fenibut?

Jest kilka zastosowań, w których fenibut sprawdza się bardzo dobrze. Bardzo często jest stosowany do redukcji lęków oraz by poprawić samopoczucie w ciągu dnia. Mniejsze lęki sprzyjają aktywizacji, zarówno w życiu zawodowym, jak i społecznym. Jego profil działania powoduje, że zwiększa się otwartość względem innych i wzrasta pewność siebie. Z tego względu często bywa stosowany przed wystąpieniami publicznymi lub przed stresującymi spotkaniami.

Niektórzy cenią właściwości prokognitywne fenibutu. W umiarkowanych dawkach działa aktywizująco i pozwala okiełznać myśli, by nie wybiegały poza temat, na którym chcemy się skupić. Z tego względu fenibut trafia również w ręce wielu osób pracujących umysłowo.

Kolejnym, równie częstym zastosowaniem jest przyjmowanie fenibutu przed snem, by się wyciszyć, szybciej zasnąć i poprawić jakość snu. Ze względu na wpływ na układ GABA, celem niektórych osób jest też zwiększenie wyrzutu hormonu wzrostu. W tym celu bywają stosowane nieco większe dawki, niż przy dwóch poprzednich.

Podsumowując, fenibut ma ogromny potencjał i może być stosowany w wielu przypadkach ze świetnymi efektami. Jest jednak środkiem, przy którym warto zachować pewne środki ostrożności.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz