Jakie są skutki stresu?

Jakie są skutki stresu? - Skutki nadmiaru kortyzolu - Sposoby na stres

Jeśli wydaje się Tobie, że stres działa jedynie w danej chwili, kiedy nadmiernie się stresujesz, a jego skutki nie mają wpływu na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała, to jesteś w bardzo dużym błędzie. Przewlekły stres to największy wróg dla organizmu, który potrafi zaszkodzić nam na każdej możliwej płaszczyźnie. Stres może wpłynąć na nasz wygląd, może spowodować bóle kręgosłupa, odegrać się na naszym zdrowiu w naprawdę bardzo różny sposób. Tak ważne jest więc to, abyśmy umieli z nim walczyć i odpowiednio sobie radzić.

Bez stresu nie da się żyć. I choć w dużej ilości jest on naszym wrogiem, to w odpowiedniej dawce jest bardzo potrzebny. Działając pod wpływem stresu lepiej radzimy sobie w trudnych sytuacjach, jesteśmy w stanie poradzić sobie z kryzysem, mamy dużo większą mobilizację do działania. Ale jak to była w każdej dziedzinie życia, co za dużo tego stresu, to dla nas niezdrowo i jego wpływ może odbić się na naszym organizmie w naprawdę bardzo różny sposób.

Nerwy w nadmiarze mogą spowodować zaburzenie zdrowia psychicznego. Stres może zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób serca, choroby Hashimoto, czy na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów. Są jednak i takie skutki długotrwałego stresu, które wydają się być aż niemożliwe, by dotyczyły właśnie tego obszaru. Co więc stres może zrobić z naszym życiem?

Nadmiar kilogramów

Walczymy z nadwagą, ale w żaden sposób nie możemy sobie z nią poradzić? Mimo diety i aktywności fizycznej, kilogramy zamiast spadać, to rosną w górę? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie stres. Uwalniany kortyzol, czyli hormon stresu powoduje, że sięgamy po jedzenie i to zazwyczaj to niezdrowe, które ma za zadanie zmniejszyć poziom stresu i tego pojawiającego się napięcia. Jedząc, zwiększamy ilość kalorii, tworzy się najwyższa kaloryczna, a wszystko to przekłada się na rosnącą wagę.

Bóle kręgosłupa

Z bólami pleców walczy większość z nas. Niemal co czwarty Polak narzeka na problemy z kręgosłupem. Nie zawsze winnym okazuje się jednak być sam kręgosłup, ale właśnie nerwy. Stresując się, spinamy mięśnie, w sposób szczególny je przeciążając. Nasze ciało wygina się nienaturalnie, a to powoduje, że odczuwamy ból, który trwając zbyt długo może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych, a także do dyskopatii.

Zgrzytanie zębami

Problem ten zwany jest naukowo bruksizmem. I choć nie mamy pojęcia często o jego istnieniu, to prawdę najlepiej znają partnerzy lub widzą to po uzębieniu dentyści. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to jeden z najczęściej pojawiających się skutków nadmiernego stresu.

Problemy z pamięcią

Nadmiar stresu sprawia, że zaczynamy mieć coraz większe problemy z pamięcią. Trudno jest nam sobie przypomnieć proste rzeczy, bowiem stres działa na nasz organizm paraliżująco w tym właśnie obrębie. Uwalniany kortyzol zakłóca pracę neuroprzekaźników przez co komórki mózgu mają problemy z odpowiednim komunikowaniem się.

Szybsze starzenie się

Bardzo wiele osób wygląda zdecydowanie starzej, niż wskazuje na to ich wiek biologiczny. W ¾ ilości przypadków głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest właśnie stres. Osłabione włosy, zmarszczki, wiotka skóra. Stres jest wrogiem naszego zewnętrznego piękna. Ale oprócz samej kwestii wizualnej, stres powoduje starzenie się organizmu, a co za tym idzie krótsze życie. Końcówki chromosomów chronione są przez tak zwane telomery, które wraz z wiekiem skracają się. Jeśli telomer jest zbyt krótki, komórka nie może się dzielić i umiera. Stres jest głównym winowajcą zbyt szybkiego skracania się tych właśnie telomerów.

Problemy z płodnością

I nie można tutaj nie wspomnieć także o płodności. Dziś coraz więcej par ma problem, by doprowadzić do ciąży. I wcale nie chodzi tutaj o niewłaściwą dietę lub poważne choroby, ale właśnie o stres. Słaba jakość nasienia u Panów i osłabiona płodność wynikająca z zaburzeń hormonalnych u kobiet związana jest z nadmiarem w naszym życiu stresu. Chcąc więc doczekać się potomstwa, powinniśmy poszukać sposobu, by tego stresu było w naszym życiu po prostu mniej.

Jak widać, skutki stresu mogą być naprawdę bardzo różne. Mogą być związane z naszym wyglądem zewnętrznym, jak również i z funkcjonowaniem naszego organizmu. Nie dajmy mu nas pokonać. Istnieje wiele sposobów na walkę ze stresem, dlatego też warto o nich pomyśleć, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem i pełnią energii każdego dnia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz