Czym jest kuloodporna kawa?

kuloodporna kawa

Bulletproof Coffee, bo tak w oryginale brzmi nazwa receptury propagowanej przez Dave’a Aspreya – amerykańskiego biohakera, to kawa z dodatkiem tłuszczu. W założeniu ma ona nie tylko redukować zmęczenie, ale i od razu dostarczać szybko przyswajalnego źródła energii, jakim są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Jak przyrządzić kuloodporną kawę?

Jest to prosty proces. Potrzebujemy do tego dobrej kawy, najlepiej ziarnistej, którą możemy na świeżo zmielić. Do tego potrzeba masła, najlepiej takiego z mleka od krów wypasanych na trawie, lub dobrego oleju MCT – preferowany z dominacją kwasu kaprylowego (C8). Jeśli nie masz MCT, to w ostateczności niekiedy dodaje się oleju kokosowego, rafinowanego lub nie, w zależności od Twoich preferencji.

Kawę należy zmielić i zaparzyć, najlepiej z użyciem filtra papierowego. Do zaparzonej kawy dodajemy po łyżeczce masła i oleju, następnie blendujemy. Voila! Twoja tłusta i kremowa kawa jest gotowa do spożycia 😉

Pamiętaj tylko, że olej MCT ma działanie laksacyjne. Warto zacząć od minimalnej ilości i dopiero przy kolejnych filiżankach ją zwiększać, w miarę wzrostu tolerancji jelit na jego działanie. W przeciwnym razie może Cię spotkać nieprzyjemna niespodzianka!

bulletproof coffee

Po co stosować kuloodporną kawę?

Najbardziej zasadna jest podczas diety ketogenicznej, gdzie tłuszcz zdecydowanie dominuje nad pozostałymi makroskładnikami dietetycznymi. Traktujemy ją wtedy po prostu jako sposób na dostarczenie większej ilości energii, w całkiem smacznej postaci. świetnie sprawdza się szczególnie podczas adaptacji do ketozy, gdy drastycznie obcinamy podaż węglowodanów i chcemy szybko zmusić organizm do przestawienia się na korzystanie z ciał ketonowych.

Nie można zapominać o tym, że tłusta kawa jest znaczącym źródłem kalorii. Jeśli Twoim celem jest redukcja masy ciała, koniecznie musisz uwzględniać kuloodporną kawę w swojej kalorycznosci. Należy się też wtedy zastanowić, czy przeznaczanie kalorii (gdy trzymasz deficyt) na tłustą kawę aby na pewno nie wpłynie zmniejszenie gęstości odżywczej diety. Wszak wtedy najprawdopodobniej zrezygnujesz z jakichś innym produktów, które przy tej samej kaloryczności mogą zawierać dużo więcej witamin, minerałów i fitoskładników.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz