Najlepsze techniki relaksacyjne na stres

Techniki relaksacyjne - Sposoby na stres - Medytacja

Codzienne życie to mnóstwo stresu. Stresujemy się nawet najdrobniejszymi rzeczami – może to być osoba, która zirytuje nas na ulicy, korki na drodze, prezentacja w pracy lub na uczelni, czy nawet sprzeczka w domu. Żyjemy w ciągłym napięciu (no chyba, że jesteś aktualnie na Hawajach i wygrzewasz się w słońcu). Dobrze jest zapanować nad stresem, ponieważ w nadmiarze wyczerpuje on nasz organizm i niszczy zdrowie.

Opanowanie stresu to nie tylko zaprzestanie stresowania się – do tego zalicza się również zdolność do klarownego myślenia w sytuacjach stresowych, opanowanie i nie poddawanie się nerwom. Bardzo się to przydaje szczególnie, gdy takie sytuacje zdarzają nam się często. Dzięki temu nie dasz się wyprowadzić z równowagi, a Twój organizm na tym nie ucierpi. Jak zatem radzić sobie ze stresem? Poznaj nasze metody!

Medytacja

To jest długoterminowa metoda radzenia sobie ze stresem. Medytacja może przybierać różne formy – może być to medytacja skupiająca się na oddechu, na słowach, na dźwiękach. Każdy wybiera sobie to, co jemu pomaga najbardziej. Skuteczna medytacja musi być ćwiczona regularnie, bo dzięki temu przyniesie najlepsze efekty i rzeczywiście będziemy mogli się na niej skupić, relaksując umysł i ciało. Myśli w medytacji powinny być niezatrzymywane, spokojne, płynące własnym rytmem. Medytacja wpłynie również pozytywnie na pracę organizmu – obniży ciśnienie krwi, poprawi pracę serca, rozluźni spięte mięśnie.

Zastosowanie autosugestii

Autosugestia lub też trening autogenny to kolejna technika, pozwalająca obniżyć poziom stresu. Są to ćwiczenia, które powinny być wykonywane na spokojnie w domu i na pewno nie w sytuacjach stresowych. W trakcie tych ćwiczeń używa się siły wyobraźni. Ta metoda również została potwierdzona przez liczne badania naukowe, jako korzystnie wpływająca na poziom stresu, jak i również obniżenie ciśnienia krwi czy leczenie lęków i depresji.

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe znane są szczególnie z jogi. To tam dużą rolę odgrywa skupianie się na oddechu i kontrolowaniu go, co pozwala na rozluźnienie się oraz odstresowanie. Bardzo często z powodu niedotlenienia czujemy się po prostu źle – bez energii, zaspani, przemęczeni. To właśnie dzięki lepszej technice oddechowej wesprzemy swój organizm z każdej strony.

Podsumowanie

Warto spróbować każdej z tych technik relaksacji i wybrać dla siebie najlepsza. Wiadomo, że nie każdy będzie czuł się dobrze w każdym rodzaju odprężania się, dlatego dobrze jest przejść przez każdy z nich i dobrać sobie to, w czym czujemy się najlepiej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz