Sprawna praca mózgu to ogromny przywilej, którego niestety nie każdy doświadcza. Przewlekły stres, choroby, wstawanie do dziecka w nocy, kiepska dieta i sen – jest wiele czynników pogarszających pamięć i koncentrację. Czy można jednak łatwym sposobem poprawić funkcjonowanie mózgu? Niekiedy odpowiedzią mogą być środki nootropowe.
Czym są nootropy?
Środkiem nootropowym możemy nazwać substancję, która wspomaga zdolność uczenia się w niesprzyjających warunkach, usprawnia zapamiętywanie, wpływa na zwiększenie efektywności procesów regenerujących neurony oraz nie ma działania toksycznego. W tym momencie możemy odpowiedzieć na jedno z popularniejszych pytań – czy nootropy są bezpieczne? Odpowiedź to tak, ponieważ jeśli jakaś substancja nie jest bezpieczna, to nie powinniśmy jej nazywać nootropem 😉
Pojęcie leku nootropowego opracował rumuński uczony, Cornelieu E. Giurgea, który był też wynalazcą piracetamu. Sam termin powstał z połączenia dwóch greckich pojęć: νους (nous, rozum) i τρέπειν (trepein, nagiąć/skręcać). Tak więc w dosłownym znaczeniu, lek nootropowy służy „nagięciu”/ ingerencji w pracę rozumu.
Wśród nootropów wyróżniamy preparaty naturalne i syntetyczne. Syntetyczne nootropy to większość racetamów (pochodne piracetamu, leku neurologicznego), modafinil, winpocetyna, peptydy (Semax i Selank), ale też pochodne niektórych witamin, jak sulbutiamina lub emoksypina.
W grupie naturalnych nootropów wymienić można niektóre adaptogeny (Ashwagandha, Rhodiola Rosea, Bacopa Monnieri, Ginkgo Biloba i inne), aminokwasy, jak l-teanina, a także hupercyna A, fosfatydyloseryna i inne.
Kiedy warto brać nootropy?
Szczególnie w okresach, gdy czujemy spadek funkcji kognitywnych z różnych powodów lub też wkraczamy w okres w życiu, który wiąże się z większą eksploatacją układu nerwowego. A więc nootropy warto rozważyć gdy:
- mamy dużo wymagającej pracy umysłowej
- chcemy w pewnym stopniu skompensować niedociągnięcia w stylu życia (krótki sen, zła dieta itp.)
- zauważyliśmy pogorszenie pamięci i gorszą koncentrację
- wkraczamy w wiek, w którym pomału mogą pojawiać się naturalne spadki kognicji
Wybór środków nootropowych na rynku jest obecnie bardzo szeroki, dlatego warto zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy. Poza główną „ramą” działania, jaką jest poprawa pamięci i neuroprotekcja, każdy z tych środków ma też działania dodatkowe, jak redukcja stresu, podnoszenie energii, działanie antydepresyjne, stymulowanie układu odpornościowego, wspieranie kondycji układu sercowo-naczyniowego itp. Niektóre z nich mogą też wchodzić w interakcję z pewnymi lekami, także jeśli jakieś akurat są stosowane, warto sprawdzić czy się ze sobą nie „gryzą”.
Więcej informacji:
- Podstawy nootropów cz. 1 – co na pamięć?
- Podstawy nootropów cz. 2 – co na koncentrację?
- Podstawy nootropów cz. 3 – co na dobre samopoczucie?
Sprawdź też webinarium o dopingu mózgu: KLIK
Komentarze
Marcel
Rok temu zdawałem maturę i sam korzystałem z pomocy farmakologicznej by szybciej przyswajać materiał oraz by moja pamięć była bardziej „wydajna”. Zawsze jednak warto zwracać uwagę na skład takich preparatów by był jak najbardziej naturalny. wskazane sa tutaj ekstrakty roślinne, np. Ekstrakt z korzenia ashwagandhy. Warto o niej poczytać.