Depresja jest klasyfikowana jako zaburzenie nastroju. Może to być opisywane jako uczucie smutku, tęsknoty lub gniewu, które zakłócają codzienne funkcjonowanie danej osoby.
Jest także bardzo powszechna. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że aż 8,1% dorosłych Amerykanów w wieku 20 lat i więcej cierpiało na depresję w okresie od 2013 do 2016 roku.
Ludzie doświadczają depresji na różne sposoby. Może ona zakłócać codzienną pracę i funkcjonowanie, powodując niższą produktywność i poczucie marnowania czasu. Może również wpływać na relacje społeczne i wpływać na rozwój niektórych chronicznych chorób.
Ważne jest, aby uświadomić sobie, że pewne spadki nastroju są normalną częścią życia. Smutne i frustrujące wydarzenia przytrafiają się każdemu. Ale jeśli regularnie, od długiego czasu czujesz się nieszczęśliwy lub beznadziejny, możesz mieć do czynienia z kliniczną depresją i powinieneś udać się do lekarza.
Depresja jest uważana za poważną chorobę i może się znacznie pogorszyć bez odpowiedniego leczenia. Nie da się ukryć, że niekiedy depresja bywa chorobą śmiertelną. Jednak ci, którzy szukają leczenia, często zauważają poprawę objawów już po kilku tygodniach.
Objawy depresji
Depresja może być czymś więcej niż nieustannym stanem smutku lub uczuciem braku sensu życia. Poważna depresja może powodować różne objawy. Niektóre wpływają na Twój nastrój, a inne na Twoje ciało. Objawy mogą być ciągłe, bądź też nieregularne – przychodzą i odchodzą.
Zauważane są pewne różnice w przeżywaniu depresji przez mężczyzn, kobiety i dzieci. Zobacz, jakie mogą być różnice w objawach depresji, w zależności od płci lub wieku.
Objawy depresji u mężczyzn mogą obejmować:
- Nastrój: gniew, stany lękowe, agresja, drażliwość, niepokój
- Emocje: uczucie pustki, smutku, beznadziejności
- Zachowanie: utrata zainteresowania otoczeniem, ciągłe uczucie zmęczenia, myśli samobójcze, anhedonia (brak przyjemności z ulubionych zajęć), nadużywanie alkoholu, używanie narkotyków, angażowanie się w działania wysokiego ryzyka
- Sferę seksualną: zmniejszone libido i utrata sprawności seksualnej
- Kognicję: niezdolność do koncentracji, opóźnione odpowiedzi podczas rozmów, trudności w wykonywaniu zadań
- Sen: bezsenność, niespokojny sen, nadmierna senność, nie spanie przez noc
- Fizyczność: zmęczenie, obolałość, bóle głowy, problemy trawienne
Objawy depresji u kobiet mogą obejmować:
- Nastrój: drażliwość
- Emocje: uczucie smutku lub pustki, stany lękowe lub bezradność
- Zachowanie: utrata zainteresowania aktywnością, wycofanie się z zaangażowania społecznego, myśli samobójcze
- Kognicję: „mgła mózgowa” i spowolnienie mowy
- Sen: trudności ze snem w nocy, wczesne budzenie się lub zbyt długie spanie
- Fizyczność: zmniejszona energia życiowa, większe zmęczenie, zmiany apetytu, zmiany masy ciała, obolałość, bóle głowy, zachcianki
Objawy depresji u dzieci mogą obejmować:
- Nastrój: drażliwość, gniew, wahania nastroju, płacz
- Emocje: poczucie niekompetencji (np. „Nie mogę nic zrobić dobrze”) lub rozpacz, płacz, intensywny smutek
- Zachowanie: wpadanie w kłopoty w szkole lub odmawianie pójścia do szkoły, unikanie przyjaciół lub rodzeństwa, myśli o śmierci lub samobójstwie
- Kognicję: trudności z koncentracją, spadek wyników w szkole, zmiany w ocenach
- Sen: trudności ze snem lub zbyt długie spanie
- Fizyczne: utrata energii, dolegliwości jelitowe, zmiany apetytu, utrata masy ciała lub przeciwnie, jej wzrost
Objawy depresji zdecydowanie mogą wykraczać poza psychikę. Cześć z powyższych objawów dowodzi, że depresja nie siedzi jedynie w głowie. Nierzadko do zaburzeń nastroju dołącza spory pakiet dolegliwości somatycznych, które jeszcze bardziej utrudniają funkcjonowanie chorego.
Sprawdź, jakie są sposoby na redukcję objawów depresji.