Objawy niedoboru magnezu

Objawy niedoboru magnezu

Wam też magnez kojarzy się z suplementem na uspokojenie? Coś w tym jest! Jedna z jego funkcji sprawia, że gdy jest go za mało może wzrasta pobudliwość układu nerwowego. Niestety, niedobory magnezu są w naszym społeczeństwie bardzo powszechne.

Ciekawi Cię jakie są objawy niedoboru magnezu?

Bardzo dobrze! Warto je znać, by móc oszacować, czy Twoja dieta nie wymaga większej uwagi pod tym właśnie kątem.

Stan niedoboru magnezu zwany jest hipomagnezemią. Jest o tyle problematyczny, że dość ciężko stwierdzić go po badaniach krwi. Nasz inteligentny organizm cały czas dąży do homeostazy, a ze względu na to, że właściwe stężenie magnezu we krwi jest krytyczne dla zdrowia, gdy go brakuje to wyciąga zapasy zapasy zgromadzone w tkankach, by tylko jego ilość w krwiobiegu była wystarczająca. Sprawia to, że wynik badania we krwi staje się zbyt niski dopiero po długim czasie niedoboru, gdy niedożywienie jest już na poważnym poziomie.

  1. Nadpobudliwość, niepokój, napięcie psychiczne – to pierwsze z objawów, które tutaj wymienimy. Otóż okazuje się, że jony magnezu stanowią swego rodzaju ogranicznik w receptorach w mózgu, które w dużej mierze odpowiadają za jego pobudzanie (receptory NMDA glutaminianu). Gdy magnezu nam brakuje, aktywacja neuronów nie jest tak sprawnie kontrolowana. Z innych „mózgowych” objawów niedoboru magnezu wymienić można tez migreny, zaburzenia snu, zmęczenie i brak koncentracji.
  2. Skurcze mięśni i drżenie powiek – kolejny, flagowy objaw niedoboru. Magnez uczestniczy w przewodnictwie nerwowym i w regulacji procesu skurczu mięśniowego. Jego niedobór powoduje dysproporcję pomiędzy siłą skurczu i rozkurczu, co daje charakterystyczny, nieprzyjemny objaw.
  3. Nadciśnienie tętnicze i kołatanie serca – magnez jest elektrolitem i wpływa na regulację gospodarki wodnej. Jego niedobór może wpływać na większe zatrzymywanie wody w organizmie, co wpływa też na wzrost ciśnienia. Również serce cierpi na niedoborze, co może być widoczne w badaniu EKG.
  4. Trzymanie wody podskórnej – tak jak już opisaliśmy wyżej, jest to kolejny z objawów.
  5. Problemy ze stawami – magnez jest jednym z głównych składników mineralnych naszego układu ruchu.
  6. Kruchość włosów i paznokci – mniej poważny objaw, jednak również dla wielu osób dokuczliwy.

Jak zapobiegać niedoborom magnezu?

W pierwszej kolejności oczywiście należy zadbać o dietę. Rekomendowane dzienne spożycie magnezu dla dorosłych to 375 mg jonów magnezu na dobę. Szczególnie obfitują w magnez pokarmy takie jak: zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, szczaw, sałata), kasza gryczana, kakao, rośliny strączkowe (groch, soja, bób, soczewica, fasola), orzechy włoskie, otręby owsiane. Cennym źródłem magnezu i innych minerałów jest też wysokozmineralizowana woda.

Magnez można też dodatkowo suplementować. Ważne jednak, by wybrać odpowiednią formę magnezu. Świetnie przyswajalne są cytryniany i jabłczany, dobrze sprawdzają się też chelaty. Warto wybierać suplementy z choć małym dodatkiem witaminy B6, która wyraźnie poprawia przyswajalność. Formą, którą lepiej pomijać, jest tlenek magnezu. Jego przyswajalność jest nikłym wręcz poziomie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz