Osoby zmagające się zaburzeniami lękowymi mogą sporadycznie doznawać ataków paniki, gdy zetkną się z wyjątkowo silnym bodźcem. Atak paniki to nagłe pojawienie się lęku o dużym, ciężkim do opanowania nasileniu. Pojawiający się strach częściowo obezwładnia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie aż do ustąpienia ataku. Atak paniki objawia się też licznymi symptomami somatycznymi, takimi jak przyspieszenie rytmu serca, duszności, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie rąk, czasem nawet wymioty.
Jak pomóc osobie podczas ataku paniki?
Najlepiej zaprowadzić ją w spokojne miejsce, które zapewni jej poczucie bezpieczeństwa. Warto jej uświadomić, że choć jej stan sprawia duży dyskomfort, to nie stanowi zagrożenia dla jej zdrowia i niebawem przeminie. W praktyce atak zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut. Jeśli jesteś w stanie zachować spokojny ton głosu, bez drżenia i słyszalnego niepokoju, mów do niej. O ile nie poprosi Cię o ciszę, wtedy warto zastosować się do prośby. Warto też po prostu zapytać, czy możesz jej jakoś pomóc i sprawić, że poczuje się bezpieczniej, np. wychodząc razem z pomieszczenia, znajdując miejsce do siedzenia, podając szklankę wody, lub nawet uściskiem. Niektórym pomaga dotyk, np. położenie dłoni na ramieniu, jednak nie każdemu to odpowiada i trzeba dostosowywać swoje działania do reakcji zlęknionej osoby. Pomocne może być też trzymanie w dłoniach przedmiotu o wyraźnej teksturze.
Unikaj porównywania stanu paniki do innych odczuć, typu lęk czy stres. Jeśli zdarza Ci się odczuwać mocny stres, ale nie jest to atak paniki, to nadal możesz nie mieć wyobrażenia jak on przebiega, ponieważ wewnętrzny przebieg może być zupełnie inny. Unikaj też bagatelizowania sytuacji i mówienia osobie, że przesadza lub że ma się uspokoić. Na pewno nie spotka się to z pozytywnym odbiorem i nie załagodzi strachu.
Należy pamiętać, że w czasie paniki dana osoba może źle odebrać niektóre Twoje działania, jednak nie należy tego odbierać personalnie – jest to efekt bardzo intensywnych przeżyć. Nawet gdy okaże złość, po wszystkim najprawdopodobniej podziękuje Ci za wsparcie.