Mitochondria to organelle komórkowe, które obrazowo nazywane są komórkowymi elektrowniami. Energia jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu i ważne, by każda, nawet najmniejsza jego struktura otrzymywała odpowiednie ilości paliwa.
Istnieją różnego rodzaju mitochondriopatie, które ciągną za sobą długi szereg niepożądanych objawów. Mitochondriopatia może być pierwotna lub wtórna, co oznacza odpowiednio, że jest definiowana genami, lub nabyta przez ekspozycję na różne niesprzyjające czynniki środowiskowe.
A więc, jak wspomóc mitochondria?
W ogólnym ujęciu, zdrowy styl życia i bogata odżywczo dieta powinny czynić cuda. jest jednak kilka wyjątkowo ważnych czynników, które warto wziąć pod lupę.
Aktywność fizyczna – regularne angażowanie mięśni do pracy zwiększa zapotrzebowanie na energię, a to za sprawą mechanizmów adaptacyjnych wpływa też na produkcję większej ilości mitochondriów, by dostosować się do wzrastających wymagań względem organizmu. Według doniesień naukowych, ćwiczenia zwiększają też dostępność NAD+.
Ekspozycja na zimo – odnosi się to głównie do morsowania, ale regularne zimne prysznice też się sprawdzą. W badaniach na szczurkach zauważono, ze pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 23 st. zwiększało stężenia białka PGC-1alpha, które wpływa na wzrost biogenezy mitochondriów.
Okresowe posty – regularnie powtarzając okresy restrykcji kalorycznych, w kontrolowany sposób wprowadzamy organizm w stan niedostatecznej podaży energii. To zmusza organizm do większej syntezy NAD+ oraz do stymulowania mitochondriów do szybszej produkcji ATP. Schemat dietetyczny uwzględniający okresowe posty określany jest nazwą Intermittent Fasting i polega na wyznaczaniu sobie dość wąskiego okienka żywieniowego w ciągu dnia, znacznie wydłużając post nocny.
Dieta ketogeniczna – nie jest to schemat odżywiania, który można wprowadzić zawsze i wszędzie, jednak jeśli ktoś praktykuje taką dietę, to może spodziewać się poprawy pracy mitochondriów. Dieta ta polega na mocnym ograniczeniu podaży węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczu, by organizm przestawił się w tryb ketozy, gdzie ciała ketonowe są źródłem energii zastępującym glukozę. pewne badania pokazują, że taki stan sprzyja szybkości syntezy białek i czynników, które wspomagają kondycję mitochondriów.
Całkiem popularnym i dość skutecznym sposobem jest też stosowanie prozdrowotnych suplementów diety, które wspomagają mitochondria na różne sposoby, m.in. nasilając ich biogenezę, usprawniając transport substratów energetycznych lub wymiatając wolne rodniki, które powstają podczas produkcji ATP, a w nadmiarze mogą uszkadzać strukturę organelli. Poniżej wymieniamy kilka suplementów, które są szczególnie warte uwagi w kontekście wspierania mitochondriów:
- resweratrol,
- apigenina,
- leucyna,
- niacynamid,
- PQQ,
- kwas alfa-liponowy,
- berberyna,
- bitter melon,
- rybozyd nikotynamidu,
- Gotu Kola,
- Gynostemma,
- Inozyna,
- MitoQ,
- maślan,
- hydroksytyrozol,
- acetylocysteina,
- Tarczyca bajkalska,
- kretyna,
- HMB,
- ALCAR,
- kwas kawowy,
- EGCG z zielonej herbaty,
- kurkumina.
Źródła:
https://selfhacked.com/blog/mitochondrial-dysfunction-disease/