Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Kortyzol to hormon, który jest produkowany przez korę nadnerczy. Ze względu na swoje funkcje jest on potrzebny człowiekowi, ale tylko w niewielkich ilościach. Pod wpływem stresu, nadmiernego wysiłku, zbyt krótkiego snu i niewłaściwego odżywiania dochodzi do wzrostu poziomu kortyzolu. To niekorzystna sytuacja dla człowieka, dlatego konieczne jest podjęcie działań, które ograniczą poziom tego hormonu.

Redukcja kortyzolu wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyn jego nadmiernego wzrostu. Bardzo ważne jest zatem takie zaplanowanie treningów, aby nie były one zbyt częste albo zbyt długie i intensywne. Należy pamiętać o tym że wyłącznie umiarkowanie intensywna aktywność pozwala na ograniczenie poziomu kortyzolu. Błędem jest zatem przekonanie, jakoby najlepszym sposobem na ograniczenie napięcia nerwowego był bardzo długi i intensywny trening. Lepsze efekty przyniesie krótszy trening, dostosowany do swoich możliwości. Po stresującym dniu lepiej wybrać się na dłuższy spacer niż na meczący trening na siłownię, a później zapewnić sobie odpowiednio długi sen. Należy także zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega 3 oraz witaminy C i D.

Wśród sposobów obniżania poziomu kortyzolu należy wymienić także suplementację. Suplementy redukujące poziom tego hormonu mogą zawierać zarówno naturalne, jak i sztuczne składniki. Takie preparaty pomogą w przypadku niewielkich problemów z kortyzolem, jednak poważne zaburzenia wydzielania tego hormonu powinny być leczone pod

Podobne artykuły