Kortyzol to hormon, który jest produkowany przez korę nadnerczy. Ze względu na swoje funkcje jest on potrzebny człowiekowi, ale tylko w fizjologicznych ilościach, które są względnie niewielkie i podlegają konkretnym zmianom w ramach rytmu dobowego. Pod wpływem przewlekłego stresu stresu, nadmiernego wysiłku, zbyt krótkiego snu i niewłaściwego odżywiania dochodzi do długotrwałego wzrostu poziomu kortyzolu. To niekorzystna sytuacja dla człowieka, dlatego mocno wskazane jest podjęcie odpowiednich działań, które ograniczą wzrosty tego hormonu i doprowadzą jego gospodarkę do homeostazy.
W jaki sposób można ograniczyć nadmierne wzrosty kortyzolu?
Redukcja kortyzolu wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyn jego nadmiernej stymulacji. Więc dla przykładu, jeśli aktywnie uprawiamy sport, to bardzo ważne jest zatem takie zaplanowanie treningów, aby nie były one zbyt częste albo zbyt długie i intensywne. Należy pamiętać o tym, że wyłącznie umiarkowanie intensywna aktywność pozwala na ograniczenie poziomu kortyzolu i poprawę kondycji zdrowotnej. Błędem jest zatem przekonanie, jakoby najlepszym sposobem na ograniczenie napięcia nerwowego był bardzo długi i intensywny trening. Lepsze efekty przyniesie krótszy trening, dostosowany do swoich możliwości. Po stresującym dniu lepiej wybrać się na dłuższy spacer niż na meczący trening na siłownię, a później zapewnić sobie odpowiednio długi sen. Ważne też, by poza długością snu zwracać uwagę również na jego jakość – czy budząc się rano czujemy się odpowiednio zregenerowani? Należy także zadbać o odpowiednią dietę, bogatą szczególnie w kwasy omega 3, magnez oraz witaminy C i D, by nie doprowadzać do niedoboru tych niezwykle ważnych składników. Poza tym oczywiście warto stosować techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja, ale także te prostsze, jak ciepła i długa kąpiel lub dobra lektura. Spotkania towarzyskie również mają niebagatelne znaczenie – człowiek samotny staje się bardziej zestresowany. Wachlarz sposobów na stres i obniżenie poziomu kortyzolu jest na tyle szeroki, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Wśród sposobów obniżania poziomu kortyzolu należy wymienić także suplementację. Suplementy redukujące poziom tego hormonu mogą zawierać zarówno naturalne, jak i syntetyczne składniki. Takie preparaty pomogą w przypadku wielu problemów z kortyzolem, jednak szczególnie poważne zaburzenia wydzielania tego hormonu powinny być leczone pod kontrolą lekarza.
By dowiedzieć się więcej, sprawdź >> webinarium o kortyzolu <<