Berberyna jest składnikiem pochodzenia roślinnego, który zdobył sławę jako naturalna alternatywa dla leku na zaburzenia glikemii – metforminy. Jednak poza wpływem na wzrost wrażliwości insulinowej i obniżanie poziomu glukozy, ma też kilka innych właściwości. Działa przeciwzapalnie, antybiotycznie, ale też ma pewien wpływ na chemię mózgu.
Jak berberyna wpływa na samopoczucie?
Na wstępie zaznaczmy, że nie ma rzetelnych badań na ludziach, które oceniały by wpływ na psychikę, jednak jest ich trochę na zwierzętach, a anegdotyczne opinie użytkowników zdają się je potwierdzać.
Berberyna dość słabo przyswaja się z przewodu pokarmowego, dlatego zazwyczaj przyjmowana jest w przynajmniej 3 porcjach dziennie, by wydłużyć czas działania i zapobiegać jelitowym rewolucjom. Ma za to zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, dzięki czemu przy regularnej suplementacji w sposób ciągły może wpływać na centralny układ nerwowy.
Jednym z bardziej wyraźnych efektów jest wpływ na wzrost poziomu serotoniny w niektórych rejonach mózgu. U myszy doustne przyjmowanie berberyny skutkowało wzrostem hormonu szczęścia w hipokampie i korze czołowej o około 23%, ale nie w prążkowiu. W tych dwóch rejonach podniosła się również noradrenalina. W testach określających nasilenie symptomów depresyjnych (test podwieszania za ogon i test wymuszonego pływania) również zauważono, że suplementacja berberyną działa przeciwdepresyjnie. Wpływ na serotoninę i noradrenalinę najprawdopodobniej wynika ze zdolności do hamowania aktywności monoaminooksydazy typu A (MAO-A), która jest enzymem rozkładającym te neuroprzekaźniki. Wzrost dopaminy notowano przy podawaniu iniekcyjnym berberyny, jednak gdy była przyjmowania tradycyjnie, doustnie, nie zauważono wpływu na dopaminę.
Zauważono też, że berberyna wykazuje działanie synergiczne z kilkoma rodzajami leków przeciwdepresyjnych, również na modelu zwierzęcym. Warto mieć jednak na uwadze, że berberyna wykazuje dość sporo interakcji z lekami, nie tylko ze względu na wspomniane hamowanie MAO-A, ale też przez wpływ na aktywność izoenzymów cytochromu P450, które metabolizują leki. Do hamowanych enzymów zaliczają się między innymi CYP2D6, CYP2C9 i CYP3A4.
Podsumowując, przeciwdepresyjne działanie berberyny u ludzi nie ma obecnie silnych dowodów, jednak przesłanki ku temu są ciekawe i przydadzą się nowe badania, które będą się skupiać również na efektach dla psychiki. Warto konsultować z lekarzem wdrożenie suplementacji berberyną gdy stosowane są już jakieś leki, ze względu na możliwość interakcji.
Źródła:
- Wang X et al. „The uptake and transport behavior of berberine in Coptidis Rhizoma extract through rat primary cultured cortical neurons.” Neurosci Lett. 2005 May 6;379(2):132-7.
- Wen-HuangPeng et al. „Berberine produces antidepressant-like effects in the forced swim test and in the tail suspension test in mice” Life Sciences Volume 81, Issue 11, 23 August 2007, Pages 933-938
- Kulkarni SK and Dhir A „On the mechanism of antidepressant-like action of berberine chloride.” Eur J Pharmacol. 2008 Jul 28;589(1-3):163-72.
Komentarze
Anka
Hmmm, artykuły na których został oparty wpis są odpowiednio 2005, 2007, 2008 rok…Mamy 2020…a wpis 2019. Wnioski? Mnie nasuwają się same. Z całym szacunkiem
Redakcja sposobynastres.pl
Zachęcamy do podzielenia się tymi wnioskami 😉 Wiele odkryć naukowych ma odporność na upływ czasu, a ponawianie tych samych badań by tylko zyskać świeższą datę jest stratą czasu i marnowaniem budżetu. Czy może Pani wskazać dlaczego konkretnie te badania uważa Pani za nieaktualne?