Racetamy – nootropy o wysokim potencjale

Racetamy nootropy

Redukcja stresu często jest tematem towarzyszącym zabiegom ukierunkowanym na poprawę ogólnej kondycji układu nerwowego, toteż dość często na tym blogu poruszać będziemy też temat nootropików. Najbardziej znaną grupą nootropów są racetamy, czyli substancje chemiczne, których cechą wspólną jest występowanie pierścienia 2-okso-pirolidyny w strukturze chemicznej. Mają też wiele podobieństw w działaniu biochemicznym, jednak są pomiędzy nimi też wyraźne różnice, które sprawiają, że każdy racetam ma wyjątkowy profil działania. Gdy planujemy wdrożenie suplementacji racetamami, warto zapoznać się z zarysem działania każdego z nich, by efekty były najbliższe oczekiwaniom.

Najstarszym i najlepiej znanym racetamem jest opracowany przez rumuńskiego chemika piracetam. Pomimo tego, że jest najstarszy, obecnie jest jedynym racetamem obecnym w polskich aptekach i stosowanym w lecznictwie. Piracetam stanowi pierwowzór dla nowszych i silniejszych racetamów, z każdym z nich ma pewne cechy wspólne. Różnice natomiast pokrótce omówimy poniżej.

Krótka charakterystyka najpopularniejszych racetamów

Oxiracetam – ma działanie subtelnie rewitalizujące, a stosowany w zbyt późnych godzinach może nieco wydłużać zasypianie. Poprawia pamięć i koncentrację oraz chroni mózg przed toksynami. Oxiracetam to jeden z najbardziej klasycznych racetamów, dość dobrze poznany i uważany za bezpieczny. Świetnie nadaje się do analitycznej pracy umysłowej oraz do aktywności, w których potrzebujemy świeżego i dynamicznego umysłu.

Aniracetam – kolejny z klasycznych racetamów, obok oxi- i piracetamu. Jego profil działania jest bardziej tonizujący i wyciszający, ma nawet udokumentowane działanie przeciwlękowe. Jest jednym z nielicznych środków, które według relacji użytkowników wspomagają kreatywne myślenie. Może też być potencjalnie pomocny w sytuacjach towarzyskich, poprzez redukcję napięcia nerwowego i poprawę płynności mowy. Świetny do wspomagania pracy twórczej.

Fenylopiracetam – najbardziej energetyzujący z racetamów. Dodaje energii do takiego stopnia, że został nawet uznany za środek dopingujący i jest zabroniony w sporcie zawodowym. W przeciwieństwie do pozostałych racetamów, częściej jest stosowany jako doraźne wspomaganie, niż środek do regularnej suplementacji, ze względu na bardzo szybko wzrastającą tolerancję na działanie.

Fasoracetam – jego unikalną właściwością jest zdolność do regeneracji układu GABA, dzięki czemu w dłuższej perspektywie ma działanie uspokajające. Pewne doniesienia mówią o skuteczności we wspomaganiu leczenia zaburzeń ADHD.

Pramiracetam – dość dobrze odczuwalny nawet przy doraźnym stosowaniu, a jednym z głównych mechanizmów działania jest nasilanie wychwytu choliny do neuronów (HACU), by przetworzyć ją na neurotransmiter, acetylocholinę. Paskudny w smaku i dość drogi, ale bardzo efektywny.

Coluracetam – wadą jest tylko jedno badanie na ludziach, a zaletą jest to, że w tym badaniu stwierdzono działanie przeciwdepresyjne u pacjentów z lekooporną depresją a także bardzo dobrą tolerancję przy wysokich dawkach dziennych. Według relacji użytkowników niekiedy powoduje poprawę percepcji wzrokowej i słuchowej – odbierane bodźce wydają się być intensywniejsze. Działa wyczuwalnie nawet przy stosowaniu doraźnym.

Najlepiej przebadany jest piracetam, jednak na tle młodszych krewniaków jego działanie jest nieco słabsze. Wykazuje pewną efektywność u osób z demencją i u seniorów, natomiast osoby względnie zdrowe rzadko czerpią z niego korzyści. W ramach dopingu mózgu zdecydowanie lepsze opinie notują pozostałe racetamy, które zostały przytoczone powyżej.

Jeśli interesuje Cię to jak funkcjonuje ludzki mózg oraz jak wspomagać jego pracę, sprawdź webinarium o chemii mózgu: KLIK

Podobne artykuły

Dodaj komentarz