Reishi – grzyby o cudownych właściwościach

Właściwości grzybów Reishi - Grzyby lecznicze a stres

Grzyby Reishi w Polsce coraz bardziej znane, ale występujące pod nazwą lakownica żółtawa, należące do rodziny lakownicowatych. W medycynie chińskiej uznawany za jedno z najbardziej skutecznych lekarstw, które działają na zdrowie i dobre samopoczucie. Środek wydłużający życie, lek na alergie, artretyzm, nadciśnienie, na zapalenie wątroby, choć właściwości tych grzybów są zdecydowanie większe. Czym są? Na co działają? Jakie są ich skutki uboczne? Czy każdego na nie stać?

***

Grzyb reishi ma ciemną barwę i połyskującą powierzchnię. W 90% składa się on z wody, w 10% z cennych składników odżywczych, z błonnika, witamin i składników mineralnych oraz składników bioaktywnych. Dawniej bardzo słabo dostępny, dziś cieszący się zdecydowanie większą popularnością.

Właściwości grzybków reishi

Dzięki składnikom aktywnym biologicznie – terpenoidom, steroidom i fenolom mają one bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim działają one immunomodulująco, antyoksydacyjnie, jak również i przeciwzapalnie, co sprawia, że działają one na bardzo wielu płaszczyznach. Działają one na pracę układu pokarmowego, wykazują działanie prebiotyczne, mają wpływ na zdrowie fizyczne oraz na psychiczne. W badaniach wykazują odpowiednie właściwości w związku z cukrzycą, uszkodzeniami żołądka oraz wątroby. Co więcej, warto stosować je dla wzmocnienia organizmu przy terapii walczącej z nowotworami.

***

Skutki uboczne grzybków reishi

Zażywanie grzybków w zbyt dużej ilości długofalowo może przyczynić się do biegunki, bólów brzuch, a w skrajnych przypadkach do toksycznego działania na wątrobę. Jeśli grzybki zażywane są ponad trzy miesiące, wystąpić może uczulenie i alergia. Nie zaleca się stosowania ich przez kobiety w ciąży i matki karmiące, jak również i osoby mające problemy z krzepnięciem i niskim ciśnieniem krwi.

***

Jaka jest cena grzybków reishi?

Dziś dzięki temu, że grzybki reishi stały się bardzo popularne i jest nimi coraz to większe zainteresowanie, wiele firm na rynku zajmuje się produkcją suplementów, które w swoim składzie posiadają ten właśnie składnik. Można więc otrzymać grzybki w proszku, w formie kapsułek, jak również i jako herbatę do zaparzenia. Pod każdą postacią mają one inną aktywność biologiczną i tym samym różnią się one składem. Jaka jest ich cena? Najmniejsza zalecana dawka to koszt około 30 zł, która starcza na około miesiąc stosowania.

***

Grzybki reishi nie są lekarstwem, który należy stosować jako sposób na walkę z chorobą. Są one jednak sposobem na to, by łączyć je z lekami, jako formę dodatkową wzmacniającą organizm, działającą na odporność i ogólnie lepszy stan zdrowia.

Podobne artykuły