3 składniki dla prawidłowego rozwoju mózgu

Mr Happy Stack - połaczenie urydyny, choliny i DHA dla zdrowia mózgu

Mam nadzieję, że wszyscy zdajecie sobie sprawę, z tego jak ważna jest dbałość o podstawy. A jeśli chodzi o zdrowie mózgu, to podstawą jest dobra kondycja neuronów. Ich stan w dużej mierze definiuje to jak mocne są ich błony komórkowe. Niestety nie jesteśmy w stanie łatwo sprawdzić jaka jest ich kondycja w danym momencie, więc trzeba mocno stawiać na profilaktykę. Pewnie ciekawi Was, w jaki sposób o to zadbać? Poniżej krótkie info co jest potrzebne do regeneracji błon neuronalnych i jak o nie zadbać.

Czego potrzeba do utrzymania zdrowych błon komórkowych?

Do tego w szczególności potrzeba trzech składników – choliny, urydyny i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z rodziny Omega 3. Gdy podaż tych wszystkich substancji jest odpowiednia, komórki mózgu z maksymalną wydajnością rozwijają błony komórkowe, a w szczególności kolce dendrytyczne, które bezpośrednio uczestniczą w formowaniu synaps. Zwiększenie podaży tych substratów zwiększa też zaangażowanie pewnych specyficznych enzymów, co skutkuje wzrostem produkcji fosfatydylocholiny – ważnego fosfolipidu, który jest wbudowywany w membrany synaptyczne. Kompleks choliny, urydyny i DHA daje działanie synergiczne. Efektywność synaptogenezy generowanej przez cały ten kompleks jest dużo wyższa, niż suma działań każdego składnika z osobna. Nie bez znaczenia jest też wpływ urydyny na receptory P2Y, co przyczynia się do sprawniejszego rozrostu i różnicowania neuronów.

Nowe synapsy tworzone są przez całe nasze życie, toteż na każdym jego etapie musimy dbać o prawidłowe warunki dla przebiegu tego procesu. Warto jednak wiedzieć, że synaptogeneza najintensywniej zachodzi w wieku niemowlęcym, między innymi ze względu na obfitość potrzebnych do tego składników w mleku matki. Po odstawieniu odżywczego pokarmu, sytuacja się komplikuje – dostarczenie odpowiednich ilości substancji odżywczych dla mózgu staje się trudniejsze, szczególnie biorąc pod uwagę jakość standardowej diety członków wysokorozwiniętego społeczeństwa. Niedobory tych trzech składników, a co za tym idzie zaburzona synaptogeneza, są notowane m.in. u chorych na chorobę Alzheimera, a ich uzupełnianie może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i poprawy pamięci. Wynika to m.in. ze sprawniejszej komunikacji pomiędzy różnymi regionami mózgu.

Mr Happy Stack

Połączenie wspomnianych trzech substancji w formie kompleksu do suplementacji w internetowej społeczności brainhackingu zyskało przydomek Mr Happy Stack, od nickname’u użytkownika, który go najbardziej rozsławił. Do tego stacku najczęściej wybierana jest urydyna w formie UMP (niekiedy też TAU, lecz rzadziej niż UMP), a cholina w formie Alpha GPC, jako łatwo dostępna dla mózgu. DHA stosuje się zazwyczaj w formie suplementu z oleju rybiego, aczkolwiek możliwe jest wybranie też preparatu z większą koncentracją DHA pozyskiwanego z wodorostów.

A więc jak zadbać o te błony?

W pierwszej kolejności, należy oczywiście wyeliminować wszelkie czynniki które mogą im szkodzić oraz zadbać o dietę, by obfitowała w cholinę. Najpopularniejszym i jednym z najbardziej obfitych jej źródeł są żółtka jaj. Pewne ilości są też w roślinach strączkowych, orzechach i rybach. Gdy już wspominamy o rybach, to są one również bardzo dobrym źródłem omega 3 (w tym DHA), o ile wybieramy ryby o najniższym potencjale zanieczyszczeń. W diecie problem może być z wysoką podażą urydyny, choć ona dość efektywnie jest syntetyzowana endogennie. Spore zasoby urydyny są w piwie, jednak gasząc trochę entuzjazm, działalność alkoholu może znacznie przewyższać korzyści płynące z urydyny. Alternatywą za to mogą być drożdże piwne, które często są stosowane w formie suplementu, ze względu na bogactwo substancji odżywczych.

Jeśli uznamy, że zabiegi dietetyczne nie są wystarczające, można pokusić się o dodatkową suplementację. Każdy z tych 3 składników ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa i w zdecydowanej większości przypadków może być stosowany bez negatywnych konsekwencji.

Źródło:

Richard J. Wurtman „A Nutrient Combination that Can Affect Synapse Formation” Nutrients. 2014 Apr; 6(4): 1701–1710.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4011061/

Więcej na temat zdrowia i funkcjonowania mózgu oraz tego, jak go wspomagać, dowiesz się z webinarium: KLIK

Podobne artykuły

Dodaj komentarz