Praca to nieodłączny element naszego życia. Spędzamy w niej znaczną część naszego dnia, zwłaszcza, jeśli doliczymy do tego również dojazdy, przygotowanie posiłku i podobne kwestie. Warto zatem zadbać, by atmosfera w miejscu pracy była jak najlepsza. Niestety nie zawsze jest tak, jak tego oczekujemy – goniące terminy, nowe zadania, opóźnienia i deadline’y powodują niesamowity stres. Co powoduje stres w pracy? Jakie skutki wywołuje stres? Jak opanować stres w pracy?
Każda reakcja, pojawiająca się w naszym organizmie ma jakiś cel. Radość powoduje rozluźnienie organizmu i relaks, dzięki czemu możnazniwelować stany zapalne. Incydentalny strach (taki naturalny, krótkotrwały) powoduje, że nie wykonujemy pewnych ryzykownych czynności, które nie przyniosą nam korzyści (jak np. skok z klifu na główkę). Stres natomiast powoduje wprowadzenie organizmu w stan gotowości, dzięki czemu możemy uciekać i bronić się bardziej efektywnie, niż bez jego odczuwania.
Te reakcje są nam potrzebne. Działałyby one sprawnie, gdybyśmy żyli w naturalnym środowisku, bez zanieczyszczenia, niezdrowego jedzenia i ciągłego napięcia oraz negatywnych emocji. Niestety, obecnie najczęściej dotyka nas przewlekły stres, często w pracy zawodowej lub na studiach, czy w szkole i to wpływa bardzo negatywnie na organizm.
Stres w pracy – czynniki
To może być oczywiste, ale czynniki powodujące stres w pracy zawodowej są bardzo różne. Może to być termin, który nas goni, nieprzyjemny manager, jakaś osoba nam nieprzychylna, zła atmosfera i po prostu niewłaściwe miejsce pracy. Niebagatelne znaczenie mają też aspekty takie, jak dostęp do światła dziennego (ilość i wielkość okien w biurze) i obecność zielonych roślin. Może to być też fakt, że nie jest to miejsce dla nas, w którym chcemy być.
Te czynniki nie dla wszystkich są jasne i przejrzyste. Bardzo często tkwimy w jednym miejscu tylko z powodu obawy przed brakiem pieniędzy i innych perspektyw, co ostatecznie nie jest dla nas pozytywne, bo nas po prostu wyniszcza.
Stres w pracy – skutki
O skutkach stresu mówi się bardzo dużo – jest to bardzo popularny temat, ponieważ ten problem dotyczy praktycznie wszystkich. Nieoczywistym skutkiem, jaki wywołuje stres w pracy, jest bezsenność i tego nie zawsze jesteśmy świadomi. Wieczorem, przewracamy się z boku na bok, przeżywając wydarzenia minionego dnia i myśląc o zadaniach, które czekają nas „jutro”. Poza tym dotykają nas również liczne stany zapalne, przez co zaburzone zostają różne procesy w organizmie. Przewlekły stres wpływa również negatywnie na gospodarkę hormonalną – czy to obszar hormonów płciowych, czy glikemię. Stres wpływa również źle na pracę mózgu, regenerację i odporność (zły wpływ stresu na jelita). Jego liczne skutki uboczne obejmują tak naprawdę wszystko – od mózgu, przez zaburzenia wskaźników we krwi, aż po pracę różnych organów.
Jak pokonać stres w pracy?
O tym mówi się już nieco mniej, a przecież to, jak odreagować stres w pracy jest tak naprawdę najważniejsze. Warto znaleźć swoją metodę, która pozwoli nam się wyciszyć i uspokoić. Podstawą będzie na pewno praca z własnymi emocjami i zrozumieniem ich. Dodatkowo, można zainteresować się również medytacją czy jakąś aktywnością fizyczną, która pozwoli nam wyładować negatywne emocje. Dużą pomocą będzie też spędzanie czasu z kimś bliskim i korzystanie z różnych przyjemności, jak wizyta w kinie, aquaparku i wielu innych. Należy dbać o prawidłowe relacje ze współpracownikami, dążyć do poziomu, w którym zarobki są dla nas satysfakcjonujące. Warto też zadbać o schludność miejsca w którym pracujemy, unikając stresującego bałaganu. Może mały, kolorowy kwiatek na biurku przy monitorze byłby dobrym pomysłem? Do rozważenia jest również aromaterapia – zastosowanie odpowiednich olejków eterycznych może nie tylko poprawić nastrój, ale też efektywność pracy. Dla przykładu, zapach lawendy uspokaja i relaksuje, a mięty dodaje energii i poprawia koncentrację.
Co na stres w pracy?
Inne metody wspierające, to na pewno stosowanie suplementów, które pozwolą nam się wyciszyć. Grupą takich suplementów są głównie adaptogeny, które wyciszają organizm, modulują reakcję stresową, relaksują oraz adaptują go do niesprzyjających warunków. Każdy z nich ma swoje dodatkowe właściwości, jak np. wpływ na pracę mózgu lub niwelowanie stanów zapalnych.
Suplementem godnym uwagi jest na pewno ashwagandha – działa bardzo wszechstronnie i niesie za sobą mnóstwo pozytywnych właściwości. Warto sprawdzić przegląd produktów i wybrać dla siebie najlepszy.
Sprawdź również opisy innych adaptogenów, dzięki którym wesprzesz swój organizm w trakcie pracy nad stresem i emocjami.