Komponowanie stacków nootropowych – skupienie

Komponowanie stacków nootropowych - skupienie i koncentracja

Na rynku suplementów istnieje wiele preparatów o działaniu w kontekście wielu płaszczyzn chemii mózgu. Szeroki wachlarz produktów wykorzystywany jest w celu synergicznych połączeń, których zadaniem jest wzajemne uzupełnianie się, tak aby mózg pracował optymalnie podczas obciążenia zadaniem z jakim się zmagamy. Może to być zadanie wymagające od nas skupienia i kreatywności, a może to być sparing bokserski, który wymagał będzie koncentracji, pobudzenia, szybkiego czasu reakcji oraz tempa analizy ruchów przeciwnika. Możliwości komponowania stacków nootropowych jest wiele i kłaść możemy w zależności od celu większy lub mniejszy nacisk na konkretny parametr mózgu.

Komponując stacki nootropowe skupiamy się często na dwóch aspektach:

  • Pobudzenie, w celu nieopadającej chęci do działania. Często wykorzystywane są w tym celu kofeina czy tyrozyna.
  • Koncentracja, w celu efektywniejszego procesowania informacji. Tu zazwyczaj wykorzystuje się Alpha-GPC czy hupercynę-A.

Wiele osób stawia nacisk na te parametry, gdyż są najmocniej odczuwalne, dodając energii, orzeźwienia umysłu. Nie mniej, aby ta energia mogła zostać prawidłowo ukierunkowana potrzeba również wewnętrznego wyciszenia, dzięki czemu krążące myśli po głowie nie będą odciągały skupienia.
W tym celu wykorzystuje się suplementy, które charakteryzują się większą możliwością ukierunkowania myśli, tak aby inne czynniki ich nie rozpraszały, bez efektu otępienia, jak ma to miejsce w przypadku leków uspokajających.

Jakie suplementy świetnie się sprawdzają w połączeniu z innymi o działaniu stymulującym układ nerwowy, tak aby to pobudzenie mogło zostać ukierunkowane i należycie spożytkowane? Poniżej zestawienie jednych z najlepszych komponentów do stacków nootropowych, które spełniają wymienione założenia i pozwalają wewnętrznie się wyciszyć, niwelując wpływ stresu i zwiększając efektywność naszych działań.

Aniracetam

Należy do grupy racetamów, czyli substancji wymyślonych z myślą o działaniu nootropowym. Posiada zdolność do kojenia nerwów, wyciszania wewnętrznego, a jednocześnie podnosi czujność i skupienie. Dzięki temu idealnie nadaje się do uczenia! Zaliczany jest do tzw. AMPAkin, czyli związków mających zdolność do regulacji gospodarki glutaminianu na poziomie synaptycznym. W efekcie łatwiej jest pobudzić układ nerwowy bez jego przeciążania stymulantami, takimi jak kofeina. Aniracetam jest substancją cholinergiczną i prowadzi do podniesienia statusu acetylocholiny w mózgu. Co więcej – zmniejsza stany lękowe. Za jego stosowaniem idzie więc nie tylko lepsze radzenie sobie ze stresem czy wzmożona koncentracja, ale także zdrowie mózgu.

Dawkowanie:
400-1500 mg dziennie.
Szczytowa koncentracja po ok 20-30 minutach od podania.
Efekt odczuwalny przez 3-5 godzin.
Jest związkiem lipofilnym, w związku z tym należy spożywać go z tłuszczami.

Orotan litu

Lit jest metalem alkalicznym występującym głównie w wodzie, lecz w bardzo znikomych ilościach. Zyskał zainteresowanie dzięki swoim własnościom nootropowym, wykazując wpływ na funkcje mózgu. Znalazł zastosowanie w leczeniu depresji, choroby dwubiegunowej oraz schizofrenii. Wykazuje działanie antydepresyjne poprzez wpływ na gospodarkę serotoninową (neuroprzekaźnik odpowiadający za ogólnopojęte szczęście). Dzieje się tak na drodze zwiększenia aktywności postsynaptycznej receptorów serotoninowych 5‐HT1A, jednocześnie nie wpływając negatywnie na autoregulację receptorów 5-HT, co skutkowałoby zniesieniem opisanego efektu. Zwiększa aktywność białka BDNF, które jest czynnikiem rzutującym na funkcje kognitywne, plastyczność synaptyczną, a także chroniącym neurony przed uszkodzeniami oraz mającym antydepresyjny i przeciwlękowy wpływ, co w połączeniu z pozytywnym wpływem na aktywność serotoniny w mózgu sprawia, że lit wielofazowo wpływa na poprawę samopoczucia. Zwiększa aktywność białek NGF i GDNF w takich częściach mózgu, jak hipokamp, kora czołowa, kora potyliczna i prążkowie. Białka te zwiększają zdolność neuronów do regeneracji i formowania nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym. Poprzez te wszystkie działania, lit wykazuje niemal natychmiastowe działanie antydepresyjne, poprawiając nastrój, dzięki czemu negatywne myśli przestają odciągać skupienie.

Dawkowanie:
5-10 mg jonów litu dziennie.
Należy uważać na potencjalne reakcje z lekami z grupy SSRI czy SNRI.
Odradza się przy zaburzeniach pracy tarczycy oraz ciąży.

Melisa

Melisa znana jest ze swoich własności wyciszających układ nerwowy. Często z tego względu używana jest przed snem, zwłaszcza w przypadku zdenerwowania. Zmniejsza wpływ stresu dzięki hamowaniu działania enzymu GABA-transaminazy, który to degraduje neuroprzekaźnik GABA. GABA wpływa kojąco na układ nerwowy, czego efektem jest wewnętrzne wyciszenie i tzw. „spokój ducha”.

Głównymi aktywnymi składnikami melisy, wywierającymi wpływ na chemię mózgu, są eugenol i kwas rozmarynowy. Eugenol jest antyoksydantem, szacowanym na około 5-krotnie wyższą skuteczność, niż alfa-tokeferol, będący jedną z form witaminy E. Tak więc ten składnik melisy lekarskiej zwiększa potencjał organizmu do regeneracji. To nie wszystko, bo pod kątem redukcji uszkodzeń różnego rodzaju komórek przez wolne rodniki, melisa również podnosi status najsilniejszego antyoksydantu w ludzkim organizmie, jakim jest glutation. Kwas rozmarynowy działa na mózg promując działanie antystresowe. Mechanizm polega na zmniejszaniu aktywności enzymu MKP-1 , który to powiązany jest ściśle z depresją. Zwiększa również aktywność BDNF związanego ze wzrostem neuronów oraz wspiera produkcję dopaminy, która doraźnie poprawia nastrój. Kwas rozmarynowy zawarty w melisie, wspiera cyrkulację krwi w mózgu, poprawiając jego funkcjonowanie oraz zmniejszając śmiertelność neuronów. Odpowiada za redukowanie aktywności enzymu acetylocholinoestarazy zwiększając jednocześnie wpływ acetylocholiny na mózg. W rezultacie myśli stają się bardziej klarowne, zapamiętywanie informacji jest łatwiejsze, a jakikolwiek „brain-fog” zostaje zredukowany. Melisa nie tylko pozwala wewnętrznie się wyciszyć, ale również zwiększa potencjał mózgu do tempa analizy bodźców.

Dawkowanie:
300-900 mg dziennie, najlepiej w dawkach podzielonych.
Nie zaleca się stosowania przy medykamentach z hormonami tarczycy.
To samo dotyczy się stosowania melisy przy terapii lekami psychoaktywnymi, oraz anty-histaminowymi.

L-Teanina

L-teanina jest aminokwasem pochodzenia niebiałkowego. Pozyskiwana jest z liści herbat (Camellia sinensis). Znana jest ze swoich własności promujących odprężenie bez niepożądanego efektu otępienia. Ciekawostką jest, że w zależności od dawki może wywoływać całkowicie inne efekty. W badaniu na szczurach, którym dodano L-teaninę do kofeiny (w zbliżonej dawce), przy wysokiej dawce L-teaniny osiągnięto efekt znoszący pobudzenie, jakie wywoływała kofeina. Jednakże, przy zredukowaniu dawki L-teaniny o 60-80% wartości pierwotnej, osiągnięto efekt wzmagający działanie pobudzające kofeiny. Badania wykazują, że L-teanina zwiększa aktywność tzw. fal alfa w mózgu, które utożsamiane są ze stanem relaksu. Taki efekt może wywołać dawka rzędu 50-200 mg już po około 40 minutach od spożycia, jednocześnie nie powodując spadku czujności. L-teanina może hamować neurotoksyczne działanie glutaminianu i zapobiegać schorzeniom, z którymi wysoki poziom glutaminianu jest skorelowany, jak choroba Alzheimera. Z racji swoich własności wyciszających i ułatwiających skupienie L-teanina często w praktyce znajduje swoje zastosowanie z kofeiną (zazwyczaj z kawy), gdzie kofeina prowadzi do pobudzenia, ale często towarzyszy temu spadek możliwości skupienia myśli.

Dawkowanie:
50-200 mg na porcję.

Bibliografia:

1. Nakamura K. Aniracetam: Its Novel Therapeutic Potential in Cerebral Dysfunctional Disorders Based on Recent Pharmacological Discoveries. CNS Drug Reviews 2002 Neva Press, Branford, Connecticut Vol. 8, No. 1, pp. 70–89
2. Lauterborn JC, Lynch G, Vanderklish P, Arai A, Gall CM. Positive modulation of AMPA receptors increases neurotrophin expression by hippocampal and cortical neurons. J Neurosci. 2000 Jan 1;20(1):8-21.
3. Koliaki C.C., Messini C., Tsolaki M. Clinical Efficacy of Aniracetam, Either as Monotherapy or Combined with Cholinesterase Inhibitors, in Patients with Cognitive Impairment: A Comparative Open Study. CNS Neuroscience & Therapeutics Volume 18, Issue 4, pages 302–312, April 2012
4. Nakamura K, Tanaka Y. Antidepressant-like effects of aniracetam in aged rats and its mode of action. Psychopharmacology (Berlin). 2001 Nov;158(2):205-12.
5. Cumin R., Bandle E.F., Gamzu E., Haefely W.E. Effects of the novel compound aniracetam (Ro 13-5057) upon impaired learning and memory in rodents. Psychopharmacology (Berlin) 1982;78(2):104-11.
6. Pierre Blier , Claude De Montigny, Danielle Tardif. Short‐term lithium treatment enhances responsiveness of postsynaptic 5‐HT1A receptors without altering 5‐HT autoreceptor sensitivity: An electrophysiological study in the rat brain.
7. Chi-Tso CHIU and De-Maw CHUANG. Neuroprotective action of lithium in disorders of the central nervous system. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2011 Jun; 36(6): 461–476.
doi: 10.3969/j.issn.1672-7347.2011.06.001
8. Angelucci F, Aloe L, Jiménez-Vasquez P, Mathé AA. Lithium treatment alters brain concentrations of nerve growth factor, brain-derived neurotrophic factor and glial cell line-derived neurotrophic factor in a rat model of depression. Int J Neuropsychopharmacol. 2003 Sep;6(3):225-31.
9. Zeraatpishe A., Oryan S., Bagheri M.H., Pilevarian A.A., Malekirad A.A., Baeeri M., Abdollahi M. Effects of Melissa officinalis L. on oxidative status and DNA damage in subjects exposed to long-term low-dose ionizing radiation. Toxicology and Industrial Health. 2011 Apr;27(3):205-12.
10. Kondo S., Omri A.E., Han J., Isoda H. Antidepressant-like effects of rosmarinic acid through mitogen-activated protein kinase phosphatase-1 and brain-derived neurotrophic factor modulation. Journal of Functional Foods Volume 14, April 2015, Pages 758–766
11. Florent Barthas, Muris Humo, Ralf Gilsbach, Elisabeth Waltisperger, Meltem Karatas, Samuel Leman, Lutz Hein, Catherine Belzung, Anne-Laurence Boutillier, Michel Barrot, and Ipek Yalcin. Cingulate Overexpression of Mitogen-Activated Protein Kinase Phosphatase-1 as a Key Factor for Depression. Biological Psychiatry September 1, 2017; 82:370–379
12. Luan H., Kan Z., Xu Y., Lv C., Jiang W. Rosmarinic acid protects against experimental diabetes with cerebral ischemia: relation to inflammation response. Journal of Neuroinflammation. 2013 Feb 17;10:28.
13. Ito K, Nagato Y, Aoi N, et al. Effects of Ltheanine on the release of alpha-brain waves in human volunteers. Nippon Nogeikagaku Kaishi 1998;72:153-157.
14. Juneja, L.R., Chu, D., Okubo, T., Nagato, Y. and Yokogoshi, H. (1999) L-Theanine a Unique Amino Acid of Green Tea and Its Relaxation Effect in Humans. Trends in Food Science & Technology, 10, 199-204.
15. Tanović A, Alfaro V. Glutamate-related excitotoxicity neuroprotection with memantine, an uncompetitive antagonist of NMDA-glutamate receptor, in Alzheimer’s disease and vascular dementia Rev Neurol. 2006 May 16-31;42(10):607-16.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz