Stres w odchudzaniu prawdziwym wrogiem

Stres a odchudzanie - Jak kortyzol działa na odchudzanie i tkankę tłuszczową?

Ćwiczysz regularnie pięć razy w tygodniu. Stawiasz na zdrową, zbilansowaną dietę bez rafinowanych cukrów, bez tłuszczu trans i zbędnych dodatków smakowych. A Twoja waga stoi! Co jest tego powodem? Przyczyn może być wiele, a jednym z potencjalnych winowajców takiego stanu rzeczy może okazać się… stres. Jak wiemy, stres jest wrogiem każdego, jeśli jest go w nadmiarze. Oprócz wpływu na zdrowie człowieka, okazuje się, że może mieć także duże znaczenie dla samego procesu odchudzania. Dlaczego?

Choć w pierwszej fazie stresu – walka lub ucieczka, następuje chwilowy brak apetytu związany z bólami żołądka i mdłościami, to w przypadku stresu długotrwałego, przechodzącego w kolejne fazy, sprawa wygląda już nieco inaczej. Często stres bywa zajadany, a nasze wybory raczej nie idą w kierunku sałatki owocowej. Przez to zaburza się glikemia, zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, a kilogramy idą w górę. Na stres wpływ mają też inne czynniki, które w konsekwencji prowadzą do tego, że nie mamy pojęcia już co robić, by zacząć chudnąć.

SEN…

Jednym z problemów człowieka XXI wieku jest niewystarczająca ilość snu lub jego niedostateczna jakość.Znacie ten stan, gdy spicie więcej niż 8godzin a i tak wstajecie zmęczeni? No właśnie…

Zazwyczaj śpimy zbyt mało, bo mamy dużo pracy, bo za dużo na głowie problemów, bo doba wydaje się być za krótka na wszystkie nasze potrzeby i obowiązki. Taki stan rzeczy prowadzi do stresu, gdyż obawiamy się, że się nie wyśpimy, a organizm będzie osłabiony. Tworzy się swego rodzaju błędne koło, z którego bardzo trudno jest się wydostać. U osób nie mogących wieczorem zasnąć zwiększa się poziom kortyzolu, a to prowadzi do upośledzenia mechanizmów związanych ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Jeśli nie zadbamy o prawidłowy rytm dobowy i odpowiednią ilość snu, to prędzej czy później z pewnością nasza sylwetka poniesie tego konsekwencje.

Tarczyca…

Kolejnym dużym problemem, z jakim zmaga się bardzo duży odsetek społeczeństwa jest tarczyca. Niedoczynność tego organu doprowadza do sytuacji, w której odkładanie się tkanki tłuszczowej następuje szybko, a spalanie jej bardzo wolno i niezwykle słabo pod względem wydajności. U osób z wyższym poziomem kortyzolu tkanka tłuszczowa osadza się bardziej i to najczęściej w okolicach brzucha, co jest procesem bardzo niebezpiecznym, zarówno dla samego zdrowia, jak również i życia. Pomiędzy wydajnością tarczycy a poziomem kortyzolu jest dwustronna relacja – jeśli nie zadbamy o jedno, to i drugie może podupaść. Gdy dotknie nas choroba tarczycy, konieczne są konsultacje z lekarzem, przyjmowanie leków jeśli zapadnie taka decyzja, stosowanie zdrowej diety i uprawianie aktywności, by móc normalnie żyć i cieszyć się przy tym pięknym wyglądem.

A co z kwestią katabolizmu mięśniowego?

Bardzo często mówi się, aby waga nie była wyznacznikiem tego, jak chcemy wyglądać. Niestety można ważyć mało i wyglądać kiepsko, a ważyć dużo więcej i wyglądać rewelacyjnie. Jest to związanie z zaburzeniem proporcji tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Kiedy się stresujemy, zaczynają zmniejszać się nasze mięśnie, a nie tylko tkanka tłuszczowa. Działanie kortyzolu może więc sprawiać, że zmiana masy ciała wcale nie musi pozytywnie korelować ze zmianami w estetyce sylwetki.

Jak radzić sobie ze stresem, by jednocześnie móc lepiej wyglądać?

Oprócz odpowiedniej, zbilansowanej diety, w czasie której nie będziemy głodni (uwaga, głód także może prowadzić do wystąpienia stresu), ważna jest aktywność fizyczna, ale bez przetrenowania, a także dbałość o swoje zdrowie psychiczne. Warto znaleźć czasem chwilę tylko dla siebie, by móc się zrelaksować, odpocząć i wyciszyć. Trzeba być konsekwentnym i działać zgodnie z założonymi postanowieniami, bo tylko dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzone cele. Jeśli zaczynamy się stresować, wyszukajmy dla siebie odpowiedniej techniki walki ze stresem, dzięki której od razu będziemy chcieli ten stres pokonać. A gdy nie masz opracowanych własnych technik, zapraszamy do studiowania kolejnych postów na naszym blogu!

Im bardziej będziemy walczyć z działaniem stresu na nasz organizm, tym szybciej zobaczymy widoczną poprawę w kwestii naszego dbania o sylwetkę i chęci zrzucenia zbędnych kilogramów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz