Sunifiram – nowatorska substancja o potencjale prokognitywnym

Sunifiram

Poszukiwania nowych leków neurologicznych i psychiatrycznych nie zawsze kończą się wprowadzeniem leku do aptek w celach terapeutycznych, jednak nie zniechęca to osób, które chcą wznosić swoje zdolności intelektualne na coraz wyższe poziomy. Substancje takie, jeśli wykazują odpowiedni potencjał działania, nierzadko trafiają do obrotu pozaaptecznego i są wykorzystywane w ramach dopingu mózgu, by poprawiać pamięć, podnosić poziom energii i poprawiać koncentrację. Jednym z takich środków jest sunifiram.

Charakterystyka sunifiramu

Wzorem do stworzenia sunifiramu był piracetam – jeden z pierwotnych leków nootropowych, po dziś dzień wykorzystywany w neurologii. Nie należy jednak do rodziny racetamów, tak jak inne pochodne piracetamu, ponieważ zmiana w strukturze chemicznej (przerwanie szkieletu pirolidonu) sprawia, że nie spełnia definicji racetamu.

Biochemicznie sunifiram działa głównie na zwiększenie aktywności specyficznych receptorów układu glutaminianu – AMPA. W ten sposób sunifiram ma wpływać na poprawę plastyczności neuronalnej i sprawniejsze budowanie wspomnień (oraz naukę), a także zwiększać ogólną aktywność mózgu. Aktywacja receptorów AMPA nie zachodzi w sposób bezpośredni – sunifiram nie jest agonista ani tych, ani żadnych innych receptorów. Jego główny mechanizm działania opiera się na kaskadzie reakcji, która zaczyna się od interakcji sunifiramu z receptorami NMDA – jest to inna klasa receptorów glutaminianu. Sunifiram nie aktywuje ich bezpośrednio, za to przyłącza się do miejsca w receptorze, w którym normalnie dokuje glicyna, umożliwiając przepływ jonów do wnętrza neuronu i jego aktywację. Następnie doprowadza do zwiekszenia fosforylacji receptorów AMPA. Dodatkowo sunifiram ma też pewien wpływ na usprawnienie gospodarki acetylocholiną w korze przedczołowej. Dużo mówi się też o zdolności do poprawy komunikacji neuronalnej pomiędzy różnymi obszarami mózgu.

Według doniesień użytkowników, praktyczne działanie sunifiramu opiera się na:

 • pobudzeniu psychofizycznym
 • intensyfikowaniu odbieranych bodźców
 • poprawie samopoczucia
 • lepszej koncentracji i tzw. tunnel vision
 • większej zdolności do przyswajania informacji
 • sprawniejszym podejmowaniu decyzji

ale niekiedy może też:

 • powodować drażliwość i irytację
 • utrudniać zasypianie
 • powodować ból głowy
 • zwiększać potliwość

Gdzie kupić sunifiram?

Dostępność sunifiramu bywa różna, większość źródeł jest sklepami z nootropikami lub research chemicals zza oceanu. W Polsce można jednak kupić produkty kapsułkowane, które zawierają sunifiram w składzie. Pierwszym produktem jest Brain Fuel v2 marki Apollo’s Hegemony, w którym jest także coluracetam, kofeina i n-acetylo n-tyrozyna. Drugim jest produkt tej samej marki, o nazwie Game Over. W nim poza sunifiramem jest jeszcze kofeina i teanina oraz alpha GPC. Oba produkty są do kupienia w sklepie MZ.

Sposoby na stres

Referencje:

 • Moriguchi S et al. „Novel nootropic drug sunifiram enhances hippocampal synaptic efficacy via glycine-binding site of N-methyl-D-aspartate receptor.” Hippocampus. 2013 Oct;23(10):942-51.
 • C. Ghelardini et al. „DM235 (sunifiram): a novel nootropic with potential as a cognitive enhancer” Naunyn-Schmiedeberg’s Arch Pharmacol (2002) 365: 419.
 • Romanelli MN et al. „Pharmacological characterization of DM232 (unifiram) and DM235 (sunifiram), new potent cognition enhancers.” CNS Drug Rev. 2006 Spring;12(1):39-52.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz