Suplementy na depresję

Tabletki na depresję - Suplementy poprawiające nastrój - Jakie suplementy na redukcję stresu?

Depresja to niezwykle podstępna choroba. Początkowo wydaje nam się, że mamy zły humor, jest nam źle, nie mamy na nic chęci, po czym przychodzi taki moment, w którym nie jesteśmy w stanie sobie ze sobą poradzić, w którym czujemy się tak zle, że wstanie z łóżka stanowi dla nas ogromny problem. Choroby natury psychicznej, w tym depresja uznawane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych chorób, w których cierpi i w których boli nie jedno miejsce, jeden narząd, ale dosłownie całe ciało.

Odpowiednia suplementacja to niezwykle ważny element, jeśli w grę wchodzi terapia przeciwdepresyjna. Aby się przed depresją uchronić lub aby zmniejszyć jej objawy, bez wątpienia warto stawiać na odpowiednie suplementy, tak, aby można było dostarczać organizmowi tego, co niezbędne, a jednocześnie tego, co wpływa znaczącą na pracę odpowiednich funkcji życiowych. Za depresją stoi konkretny stan, nie pojawia się ona bez powodu. Dobór suplementów diety, może okazać się bardzo pomocny.

Na jakie witaminy i minerały stawiać? Co powinno znaleźć się w naszym codziennym uzupełnieniu diety? Które suplementy są obowiązkowe, jeśli w grę wchodzi przeciwdziałanie depresji i walka z nią?

Zawsze nieodzowna B6

Witamina B6 jest niezbędna do syntezy serotoniny, noradrenaliny, jak również i dopaminy. Odgrywa ona również znaczącą rolę w przypadku stymulacji powstawania GABA, a więc neuroprzekaźnika hamującego, który odpowiedzialny jest między innymi za dobry sen, za wyciszenie organizmu i za spokój ducha. Zażywanie witaminy B6 ma bardzo duże znaczenie dla pracy całego układu nerwowego.

Niezbędna B12

Witamina B12 jest niezbędna do tego, by mózg mógł pracować prawidłowo. Ma ona wpływ między innymi na mielinizację komórek, na ich komunikacje, jak również i na zdolności kognitywne. Najlepszą z dostępnych na rynku form są metylo – , adenozyno – , hydroksykobalamina. Zarówno niedobór witaminy B6, jak również i depresja powadzą do zmian neurodegeneracyjnych, dlatego też tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu B6 w organizmie.

Potrzebna B9

Witamina B9 jest niezbędna do prawidłowych procesów metylacyjnych, co ma ogromne znaczenie między innymi dla produkcji neuroprzekaźników, jak również i ich utylizacji. Odpowiedni poziom B9 wpływa na poziom BH4, który to z kolei ma zasadnicze znaczenie w syntezie neuroprzekaźników wpływając na funkcje kognitywne.

Konieczna B1

Witamina B1 bierze udział w syntezie neuroprzekaźników w układzie adrenergicznym, a także serotoninergicznym, tym samym wpływając na prawidłową sygnalizację nerwową. B1 dostarcza odpowiednią porcję energii do mózgu, dzięki której narząd ten może pracować na najwyższych obrotach. Witamina ta powoduje powstawanie osłonek mielinowych, wpływa na neurotransmisję między neuronami, a do tego chroni ona mózg przed różnego rodzaju chorobami. Co więcej, to właśnie ona ma duże znaczenie dla naszych funkcji poznawczych i naszego nastroju.

Obowiązkowy magnez

Magnez jest niezwykle ważny dla całego organizmu, szczególnie dla wspierania układu nerwowego. To właśnie on odpowiada za przebieg wielu reakcji biochemicznych oraz metabolicznych, on wpływa na wzrost GABA, serotoniny i dopaminy. Jeśli zdrowie psychiczne na dobrym poziomie, to ten pierwiastek jest obowiązkowy i nie należy doprowadzać do niedoboru magnezu.

Zawsze potrzebna D3

Witamina D3 jest niezbędna do produkcji serotoniny, wspiera ona neurogenezę i komunikację między neuronami. Działa ona neuroprotekcyjne, regulując między innymi homeostazę wapnia i regulację syntezy neurotropin. Niedobór witaminy D3 wpływa znacząco na pojawienie się stanów depresyjnych.

Najważniejszy cynk

Cynk w mózgu odpowiada przede wszystkim za kontrolę naszych emocji, a to oznacza, że jeśli pojawiają się jego niedobory, organizm nie umie sobie radzić z emocjami, nie wie, jak je wyrazić, jak nad nimi zapanować. Gromadzenie w sobie złych emocji lub nadmierne ich wyrażanie może w konsekwencji doprowadzić do stanu, w tym nasza psychika przestanie sobie sama ze sobą radzić.

Probiotyki

Jeśli nie wiedziałeś, to teraz już wiesz, że odpowiednia kondycja naszych jelit ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. W jelitach ma miejsce produkcja tryptofanu stanowiącego substrat dla serotoniny w mózgu. Co więcej organizm potrzebuje niezbędnych witamin, które trafiają z pożywieniem do organizmu. Jeśli w jelitach ma miejsce stan zapalany, działa to również i na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywając probiotyki, działamy przede wszystkim przeciwzapalnie i obniżamy poziom cytokin prozapalnych na poziomie mózgu.

I co jeszcze?

Warto także postawić na dodatkowe suplementy, które również mogą mieć bardzo duże znaczenie dla naszego układu nerwowego.
SAMe – S – adenozylometionina, wpływa na procesy metylacyjne, a dalej na tworzenie się neuroprzekaźników mających ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego.
5HTP5 – hydroksytryptofan, wpływa efektywnie w syntezie serotoniny na poziomie mózgu, chroni przed wytwarzaniem się toksycznych metabolitów tryptofanu, działa uspokajająco i regulująco rytm dobowy, w tym jakość snu.
N – acetyl tyrozyna, jest to prekursor dopaminy, adrenaliny, jak również i noradrenaliny, wpływając między innymi funkcje poznawcze, na nasz nastrój i poziom naszej motywacji.
Kurkumina – substancja ta zawarta w kurkumie zwiększa poziom serotoniny i dopaminy oraz działa ona przeciwzapalnie.
Różeniec górski – roślina ta działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Zwiększa ona odporność na stres, jak również i wycisza oraz uspokaja organizm.
L – teanina, wpływa ona na zwiększenie poziomu neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy, GABA. Działa uspokajająco, relaksująco, jak również i odpowiednio na dobry sen.

Odpowiednia suplementacja jest niezwykle ważna i istotna, dlatego też jak najbardziej warto na nią postawić, jeśli chcemy by nasz układ nerwowy był w jak najlepszej kondycji. Depresja to bardzo poważna choroba, dlatego też trzeba zrobić wszystko, by się przed nią ustrzec lub by nie dopuścić do jej dalszego rozwoju, a suplementacja jest jednym z czołowych elementów uzyskania dobrego stanu psychicznego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz