Suplementy, które pomagają wydłużyć życie

Suplementy Anty-aging

Śmierć w każdym budzi lęk, dlatego naukowcy nieustannie poszukują metod zwiększających szanse na długie życie. Postęp cywilizacyjny, w tym poprawa higieny, rozwój służby zdrowia i świadomości na temat zdrowych praktyk, już i tak doprowadził nas daleko, ponieważ obecnie średnia życia jest dużo dłuższa niż u naszych przodków. Niektórym jednak to nie wystarcza, a żeby żyć jeszcze dłużej i zachować młodość, poszukują rozwiązania w farmaceutykach i suplementach.

Suplementy przeciwstarzeniowe

Na rynku suplementów diety jest trochę pozycji, które mają szczególnie dobrą opinię, w kontekście spowalniania starzenia się organizmu.

Resweratrol

Prozdrowotna substancja z grupy polifenoli, obecna w winogronach i czerwonym winie. Uważany jest za środek na poprawę zdrowia ogólnego i świetny sposób na profilaktykę zdrowotną. Działa jako przeciwutleniacz, oraz co najważniejsze w dzisiejszym temacie, jako aktywator sirtuin. Sirtuiny określane są mianem „enzymów młodości”. Resweratrol nasila ekspresję genów SirT1, FoxO i PBEF, dzięki czemu poniekąd naśladuje efekty postu i restrykcji kalorycznej. Bardzo korzystne efekty notowane są również w kontekście zdrowia układu krążenia oraz wrażliwości tkanek na insulinę.

Pterostilben

Jest to substancja z tej samej rodziny co resweratrol, działanie również ma praktycznie tożsame. Ma jednak nieco większą moc działania, wystarczają sporo mniejsze ilości do osiągnięcia zamierzonego efektu. Jest też łatwiejszy do uzupełnienia z diety, występuje głównie w owocach jagodowych, a najobficiej w borówkach. Działa szczególnie wydajnie jako przeciwutleniacz i substancja przeciwzapalna.

PQQ

PQQ to witaminopodobna substancja, która świetnie wpływa na ilość i kondycję naszych mitochondriów, a co za tym idzie, całą gospodarkę energetyczną. Ma wielokrotnie wyższy potencjał antyoksydacyjny niż witamina C. Jest też kofaktorem dla wielu reakcji enzymatycznych. Rozwój nowych mitochondriów stymulowany jest za sprawą pobudzania molekuł PGC-1 alfa, DJ-1 oraz białka CREB. Z badań wiadomo, że regularna suplementacja PQQ skutkuje też poprawą jakości snu, samopoczucia oraz ogólnej jakości życia.

Koenzym Q10

Mitochondrialny przeciwutleniacz, który świetnie współgra z wyżej wymienionym PQQ. Suplementuje się go przez długie okresy, by zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób cywilizacyjnych oraz by wesprzeć kondycję mitochondriów i efektywność produkcji energii komórkowej. W suplementach występuje w formie tradycyjnej, utlenionej (ubiquinon) oraz zredukowanej (ubiquinol). Forma zredukowana uznawana jest za dużo efektywniejszą, niestety też sporo więcej kosztuje. Innym sposobem na zapewnienie lepszego działania jest np. wybór ubiquinonu w formie liposomalnej.

Glutation

Glutation jest naszym głównym, endogennym przeciwutleniaczem. Ze względu na potężną rolę jaką odgrywa w naszych organizmach, jest często dodatkowo suplementowany. Jest też niezwykle ważny dla procesu detoksyfikacji, dlatego chętnie suplementują go osoby obawiające się skutków ekspozycji na metale ciężkie i inne toksyny środowiskowe. Jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesu apoptozy, czyli programowanej śmierci starych i zużytych komórek.

Rybozyd nikotynamidu

Szerzej znany pod patentową nazwą NIAGEN. Jest to forma witaminy B3 (niacyny), która jest efektywnym prekursorem do produkcji NAD+, bardzo ważnego koenzymu. Na szczęście, ta forma B3 nie daje efektu flush, który dla wielu osób bywa uporczywy. Jest za to dużo bardziej skuteczna we wspieraniu przemian energetycznych. NAD+ jest jednym z markerów postępującej starości – im bardziej się starzejemy, tym niższe mamy poziomy tego koenzymu. Rybozyd nikotynamidu bierze też udział w beta-oksydacji kwasów tłuszczowych w mitochondriach, co przekłada się na większą dostępność energii użytecznej dla komórek.

Ginkgo Biloba

Zioło będące adaptogenem i lekiem nootropowym. Ten suplement odmładza głównie umysł, ma udokumentowane działanie spowalniające rozwój demencji starczej. Subtelnie może wpływać też na nastrój, a w szczególności poziom lęków, gdy te stanowiły problem. Wspomaga krążenie krwi mózgowej, dzięki czemu usprawnia transport tlenu i substancji odżywczych do neuronów. Ma też korzystny wpływ na zdrowie oczu, a jak wiemy, często z wiekiem wzrok się pogarsza.

Cordyceps

Jest to wysokogórski grzyb rosnący w rejonach Tybetu. Ma szerokie właściwości lecznice i od tysięcy lat używany jest do leczenia przeróżnych schorzeń oraz do wzmacniania organizmu. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz na metabolizm energetyczny, sprzyja optymalizacji gospodarki tlenowej i wydajnej produkcji ATP. Jest adaptogenem, chętnie stosowanym przez osoby o wysokiej aktywności fizycznej i sportowców, ponieważ redukuje uczucie zmęczenia.

Pregnenolon

Ta substancja dba o zdrowie hormonalne. Jest prekursorem do wszystkich hormonów steroidowych. Świetnie sprawdza się szczególnie gdy osiągniemy już wiek, w którym naturalnie hormony płciowe zaczynają opadać. Dostarczenie prekursora jest prostym sposobem na ich podniesienie. Konwertuje też do licznych neurosteroidów, które wpływają na samopoczucie i częściowo też na kognicję. W zdecydowanej większości ma działanie uspokajające, a wielu użytkowników notuje też świetną poprawę pamięci.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz