Od tysięcy lat kultury i religie na całym świecie zwracają się ku różnym formom kreatywnych „terapii”, aby złagodzić stres i poradzić sobie z trudnymi emocjami. Jedną z takich form jest sztukoterapia (art therapy).
Bardziej formalne podejścia do sztukoterapii (AT) istnieją od lat czterdziestych XX wieku. AT został pierwotnie opracowany, aby „pomóc pacjentom wykorzystać ich wewnętrzne myśli, uczucia i doświadczenia poprzez kreatywną ekspresję”. Dzisiaj to podejście często łączy się z psychoterapią, aby pomóc ludziom radzić sobie z chorobami, stresem i emocjami, o których trudno jest rozmawiać.
Jakie są korzyści z terapii sztuką? Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wskazują, że arteterapia może być skutecznym sposobem leczenia szerokiego zakresu schorzeń psychicznych i fizycznych – od uzależnień i depresji, po zaburzenia odżywiania i demencję.
Czym jest sztukoterapia?
Terapię sztuką można zdefiniować jako zastosowanie sztuk wizualnych w kontekście terapeutycznym. Ten rodzaj techniki terapeutycznej można wykorzystać podczas pracy z terapeutą lub coachem, a także ćwiczyć samodzielnie w domu lub na zajęciach grupowych.
Jakie są rodzaje arteterapii? Rodzaje arteterapii obejmują:
- malowanie,
- pisanie dzienników,
- szkicowanie,
- tworzenie kolaży,
- rzeźbienie w glinie,
- tworzenie mozaiki,
- tworzenie pocztówek,
- terapia muzyczna,
- i inne.
Istnieje nieskończenie wiele sposobów na ćwiczenie, ale najważniejsze jest to, aby było to wygodne i inspirujące. Według American Art Therapy Association, AT opiera się na przekonaniu, że „proces twórczy związany z artystycznym wyrażaniem siebie pomaga ludziom rozwiązywać konflikty i problemy, rozwijać umiejętności interpersonalne, zarządzać zachowaniem, zmniejszać stres, zwiększać samoocenę, świadomość i osiągnąć wgląd w siebie”. W ten sposób sztukoterapia może być uważana za formę terapii psychodynamicznej, która koncentruje się na nieświadomych procesach, które przejawiają się w obecnych zachowaniach człowieka.
Jak wyjaśnia jeden z artykułów GoodTherapy, w latach czterdziestych XX wieku była grupa wpływowych pisarzy – w tym Margaret Naumburg, uważana za założycielkę AT – która jako pierwsza wniosła znaczący wkład w rozwój arteterapii jako uznanej dziedziny w Stanach Zjednoczonych i Europie. Pionierzy AT wierzyli, że praktyki twórcze służą jako sposób wyrażania wypartych, nieświadomych myśli i emocji.
W XX wieku AT stała się techniką wymagającą certyfikacji, szkolenia, a czasem nawet licencji (w zależności od lokalizacji). Obecnie jest używany w wielu różnych miejscach, w tym:
- placówki zdrowia psychicznego,
- szpitale,
- szkoły,
- schroniska,
- domy opieki,
- ośrodki odwykowe.
Korzyści i zastosowania
Jakie są główne zastosowania sztukoterapii? AT jest stosowany u dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych, grup, rodzin, weteranów i osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Niezależnie od tego, czy praktykuje się ją z pomocą profesjonalnego terapeuty (często jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia zdrowia psychicznego), wykonuje się ją samodzielnie w domu lub praktykuje w grupie, sztukoterapia może pomóc osobom borykającym się z licznymi chorobami, w tym:
- depresja,
- niepokój,
- PTSD,
- fobie,
- chroniczny ból,
- uzależnienia,
- zaburzenia uwagi,
- żal i strata,
- demencja,
- zaburzenia odżywiania,
- schizofrenia,
- i inni.
Jak to działa?
Na czym polega skuteczność terapii sztuką? Terapeuci uważają, że bycie kreatywnym może pomóc ludziom odkryć ważne informacje o sobie i zwiększyć ich poczucie dobrego samopoczucia i poczucia własnej wartości. Uważa się, że ta forma terapii jest szczególnie pomocna dla osób, które nie mają kontaktu ze swoimi emocjami i potrzebami. Kiedy komuś trudno jest rozszyfrować jak się czuje, przypomnieć sobie przeszłe wydarzenia lub wyrazić siebie, kreatywne sposoby mogą pomóc tej osobie dokonać przełomu.
Niektóre z głównych sposobów, jakimi terapia sztuką pomaga pacjentom przezwyciężyć objawy i dążyć do wyzdrowienia, obejmują:
- rozwijanie samoświadomości,
- odkrywanie wypartych / ukrytych emocji,
- rozwiązywanie nierozwiązanych konfliktów emocjonalnych i traumy,
- poprawa komunikacji, wyrażania siebie i umiejętności społecznych,
- zwiększenie poczucia własnej wartości, samodzielności i niezależności osobistej,
- utrzymanie tożsamości (w przeciwieństwie do bycia definiowanym przez chorobę lub traumę),
- zmniejszenie negatywnych emocji i stresu oraz wzrost pozytywnych emocji.
Źródło: https://draxe.com/health/what-is-art-therapy/