Kofeina jest najpopularniejszą używką na świecie. Każdego dnia rozjaśnia umysły milionów osób. Niestety niektórzy nie tolerują kofeiny najlepiej, szczególnie w większych dawkach. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to znajdujesz się w odpowiednim miejscu! Znamy sposób, by pozbyć się negatywnych efektów kofeiny, a przy okazji nieco ”podrasować” jej działanie.
Mowa oczywiście o teaninie. Jest to aminokwas, który jest jednym z najpopularniejszych środków nootropowych. Występuje głównie w zielonej herbacie, więc z natury jest jej blisko do kofeiny. L-Teanina osobno stosowana jest głównie w celu redukcji stresu i napięcia nerwowego, by się wyciszyć, zrelaksować, czasem też ułatwić zasypianie. Pomimo wyciszającego profilu działania, wiele osób raportuje uspokojenie, ale bez nadmiernej sedacji, co już jest bardzo dużym plusem dla tego środka.
Jak działa l-teanina z kofeiną?
W pierwszej chwili można mieć mieszane uczucia – po co łączyć stymulant ze środkiem wyciszającym? Czy to się nie wyklucza? Otóż w tym konkretnie przypadku okazuje się, że nie. Nie tylko się nie wyklucza, ale i stanowi bardzo dobry duet. Teanina wydaje się być dość „inteligentnym” środkiem, ponieważ w pewnym stopniu dostosowuje swoje działanie do sytuacji. W badaniach elektorencafalogramem (EEG) zanotowano, że wzrost intensywności fal alfa w mózgu jest tym silniejszy, im wyższy był bazowy poziom lęku u danej osoby. Natomiast w momentach, gdy konieczna jest mocno skoncentrowana uwaga, fale alfa mogą nawet zmniejszać intensywność. Fale alfa to fale o częstotliwości, która kojarzona jest głównie ze stanem medytacji i głębokiego relaksu.
By nie opierać się jedynie na czczych deklaracjach, zerknijmy co mają do powiedzenia naukowcy.
Przeprowadzono badanie, w którym uczestników podzielono na 4 grupy:
- placebo
- 250 mg kofeiny
- 150 m l-teaniny
- 250 mg kofeiny + 150 mg l-teaniny
Środki były przemycane w dość atrakcyjnej formie, ponieważ były to napoje Peach Lite Lipton Ice Tea, zamiast standardowych kapsułek. Każdą grupę poddano odpowiednim testom kognitywnym. Podział na takie grupy pozwala odpowiednio przeanalizować, które efekty są specyficzne dla którejś ze stosowanych substancji, a które wynikają z synergii działania i są unikalne dla tego właśnie połączenia.
Każdy uczestnik badania był poddawany testom 4 razy (+ jedna wizyta kontrolna), a pomiędzy każdą próbą zachowywano 7 dni odstępu. W dniu badania testy przeprowadzano aż 3 razy. Najpierw na pół godziny przed wypiciem napoju, by określić bazowe zdolności kognitywne tego dnia. Kolejne testy wykonywano na pół godziny po przyjęciu, a ostatnie po kolejnej godzinie, czyli 90 minut po wypiciu napoju.
Jak się łatwo domyślić, w większości mierzonych parametrów najlepsze wyniki zanotowane były po połączeniu kofeiny i teaniny. Głównymi skutkami była poprawa samopoczucia, wzrost energii oraz redukcja odczuwalnego zmęczenia. Z parametrów wskazujących na funkcje kognitywne, kombinacja dawała najlepsze wyniki w: dokładności weryfikacji zdań i szybkiego przetwarzania informacji wizualnych, szybkości rozpoznawania słów oraz w czasie prostych reakcji. Żeby jednak nie przedstawiać samych superlatyw, były dwa parametry, w których sama kofeina dała nieco lepszy wynik. Pierwszy to test, w którym należało odejmować kolejne siódemki od liczby sto, co nazywane jest testem Serial Sevens. Drugi parametr to zdolność do redukcji bólu głowy, tutaj również sama kofeina dawała odrobinę lepszy efekt.
Widzimy więc, że połączenie kofeiny i teaniny nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej chwalonych stacków nootropowych. Efekty są szybkie, wyraźne i bezpieczne. Czego chcieć więcej?!
Źródła:
Kobayashi, K. et. al. „Effects of L-theanine on the release of a-brain waves in human volunteers.” 1998. Nippon Nogeikagaku Kaishi 72, 153–157.
Crystal F. Haskell et. al. “The effects of L-theanine, caffeine and their combination on cognition and mood” Biological Psychology 77 (2008) 113–122 .