Gdy coś nam dolega, poszukujemy przyczyny problemu (a przynajmniej powinniśmy to robić). W przypadku wszelkich problemów natury psychicznej poszukiwania mogą być nie lada wyzwaniem. Niestety, oferty laboratoriów medycznych nie dostarczają nam sposobów na dokładne i miarodajne określenie balansu neuroprzekaźników. Możliwe jest wykonanie badań stężeń metabolitów poszczególnych neurotransmiterów lub ich stężenia w krwi lub moczu, jednak nie zawsze możemy z nich wyczytać to, czego potrzebujemy.
Pojawia się pytanie, w jaki sposób sprawdzić poziomy neuroprzekaźników?
Prostym, darmowym i nieinwazyjnym sposobem na oszacowanie stężeń głównych neuroprzekaźników jest wykonanie testu Bravermana. Jest to test psychologiczny składający się z pokaźnego zestawu pytań podzielonych na tematyczne bloki. Dr Eric Braverman po raz pierwszy swój autorski algorytm przedstawił w książce The Edge Effect, wydanej w roku 2005.
Na podstawie odpowiedzi, które udzielamy, według algorytmu wyliczane są sugestie dotyczące prawdopodobnego rozkładu stężeń neurotransmiterów.
Jak wygląda test Bravermana?
Cały test dzieli się na dwa duże bloki – określający naszą naturę dominującą oraz potencjalne niedobory. Każdy z nich dzieli się jeszcze na 4 mniejsze dla poszczególnych neuroprzekaźników. W tym teście szacowane są poziomy:
Pytań jest sporo, a wykonanie całego testu zazwyczaj zajmuje około 20 minut. Na każde pytanie możemy odpowiedzieć dwoma wariantami: Prawda lub Fałsz. Jeśli chcemy dokładnie zastanowić się nad każdym pytaniem (warto!), to najlepiej zarezerwować sobie nawet pół godziny, tak dla pewności. Niezwykle ważne jest to, by odpowiedzi były jak najbardziej obiektywne. Niestety, wiele osób ma tendencję do zaznaczania odpowiedzi, które są zgodne z ich wyobrażeniami o sobie, a nie stanem faktycznym. Jeśli odpowiedzi nie będą obiektywne, to wyniki nie będą miarodajne. Na końcu pojawiają się rezultaty, zazwyczaj w formie wyników procentowych dla każdego neurotransmitera w sekcji ‘Natura’ oraz ‘Niedobory’.
Jak interpretować wyniki testu Bravermana?
Jak już wspomnieliśmy, główny podział wyników to Natura dominująca i Niedobory. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Otóż sekcja Natura określa nasze naturalne predyspozycje, czyli tendencje towarzyszące nam prawdopodobnie przez całe życie. Pozwala też określić, jakie cechy dominują w naszym życiu. Gdy w Naturze pojawiają się znaczące odchylenia, najprawdopodobniej problem jest całkowicie u podstaw, na przykład w zaburzeniach genetycznych.
Sekcja Niedobory pokazuje nam stan obecny. Może wskazywać na powód zaburzeń, które pojawiły się w ostatnim czasie. Odchylenia w tej sekcji są wynikiem działa różnych bodźców i czynników.
Wady i zalety testu Bravermana
Ten test jest narzędziem, które nie jest niezawodne, posiada zarówno zalety, jak i wady.
Zalety testu Bravermana:
- łatwa dostępność, można go wykonać w każdej chwili
- jest w pełni darmowym narzędziem
- rozwiązanie zajmuje zaledwie 20 minut
- szybki dostęp do wyników, które wylicza algorytm, nie musimy liczyć sami
- względnie łatwa interpretacja
Wady testu Bravermana:
- nie jest to narzędzie respektowane przez lekarzy
- pokazuje jedynie szacunkowe stężenia neuroprzekaźników
- pomija działanie neuroprzekaźników innych niż uwzględnione 4
- samodzielne odpowiadanie na pytania może nie być w 100% obiektywne
Podsumowując, test Bravermana jest ciekawym narzędziem, które może nas lekko nakierować na źródło problemu, jednak nie powinien być traktowany jako poważne narzędzie do wystawiania diagnozy. Może stanowić dobry wstęp do dalszych poszukiwań. Warto zauważyć, że samo wypełnianie testu i odpowiadanie na pytania dotyczące naszej psychiki, moralności, charakteru, skłaniają do refleksji, które same w sobie mogą nam pomagać.
Pewnie zastanawiacie się, gdzie wykonać test Bravermana? Spieszymy z pomocą! Polecamy skorzystać z testu zamieszczonego TUTAJ. Na koniec przy rezultatach otrzymacie sugestię suplementacji, a wynik będziecie mogli skonsultować z odpowiednią osobą. Powodzenia!