Treonian magnezu – magnez dla mózgu

Doskonale wiemy, że magnez wpływa na pracę mózgu. Powszechnie znany jest jako remedium na stres i napięcie nerwowe, co jest najpopularniejszym zastosowaniem, zaraz po redukowaniu skurczów mięśni i drżenia powiek. Faktem jest, że magnez jako elektrolit żywo uczestniczy w przekaźnictwie nerwowym i może wpływać na kondycję mentalną, co za moment opiszemy nieco dokładniej. Skupimy się również na jednej z form magnezu, która wydaje się być szczególnie interesująca pod kątem wspomagania pracy mózgu – treonianie magnezu.

Jak magnez wpływa na mózg?

Magnez uczestniczy w regulowaniu gospodarki energetycznej – wpływa efektywność produkcji ATP. Duża dostępność tych wysokoenergetycznych cząsteczek jest konieczna dla utrzymania prawidłowej pracy neuronów, tak jak i każdej innej komórki w naszym organizmie. Wraz z innymi elektrolitami odpowiada też za prawidłowe przekaźnictwo pomiędzy neuronami i właściwą komunikację międzykomórkową. Ze względu na pozytywny ładunek stabilizuje błony komórkowe.

Wielu z nas kojarzy magnez z działaniem uspokajającym i tonizującym. U podstawy takiego działania leży wpływ magnezu na działanie receptorów glutaminianu, które odpowiadają za pobudliwość układu nerwowego. Mowa konkretnie o receptorach NMDA, w których jon magnezu pełni rolę swego rodzaju blokady, która zmniejsza przepływ jonów wapnia do wnętrza komórki nerwowej. Gdy zmagamy się z niedoborem magnezu, brakuje tej regulacji i wapń, który z pełną swobodą może napływać do neuronów może inicjować ich nadmierne pobudzenie. Takie działanie nie tylko wpływa na gorsze samopoczucie, nadaktywność i rozdrażnienie, ale może też przynosić długofalowe szkody dla mózgu, ponieważ nadmiernie aktywowane neurony obumierają.

Co wyróżnia treonian magnezu?

Otóż większość popularnych form magnezu nie jest szczególnie efektywna, jeśli chodzi o transport z krwi do mózgu po przyjęciu doustnym, pomimo bardzo efektywnego uzupełniania poziomu we krwi i tkankach obwodowych. W przypadku treonianu natomiast przeprowadzano badania, które wskazują na możliwość szybkiego i efektywnego podnoszenia stężenia magnezu konkretnie w mózgu. Z tego względu treonian magnezu zdobył miano formy „nootropowej”, która ma szybko i wyraźnie wpływać na neuroprzewodnictwo i na funkcje kognitywne, w tym na poprawę pamięci. Trzeba przyznać, że suplementy z treonianem są relatywnie drogie, w porównaniu do cytrynianu czy chelatu, jednak jest to cena jego unikatowych właściwości.

Regularna suplementacja treonianem, ze względu na znaczne podnoszenie poziomu jonów magnezu w mózgu, wpływa na pewne zmiany adaptacyjne. O ile podczas spoczynku magnez normalnie hamuje aktywność receptorów NMDA, to w dłuższej perspektywie wpływa na ich upregulację, co poprawia transmisję glutaminianergiczną, a co za tym idzie wpływa na poprawę formowania pamięci i usprawnienie neuroplastyczności.

Wpływ na redukcję stresu i lęków oraz poprawę pamięci i funkcji wykonawczych potwierdzono w badaniach na ludziach. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że po kilku tygodniach suplementacji zwiększana jest gęstość synaptyczna w hipokampie. Zauważono też, że Magtein (treonian magnezu) poprawia zarówno pamięć krótko-, jak i długotrwałą.

Dawkowanie treonianu magnezu

Standardowa dawka dzienna to około 150 mg elementarnego magnezu, co odpowiada 2000 mg związku treonianu z magnezem. W przypadku kapsułkowanych suplementów zazwyczaj są to 4 kapsułki, jednak warto sprawdzić tę informację na etykiecie konkretnego produktu. Niektórzy odczuwają działanie dość szybko, jednak dla najlepszych efektów oczywiście najlepiej jest stosować regularną suplementację.

Źródło:

http://magtein.com/magtein-science.html

Podobne artykuły

Dodaj komentarz