Więcej energii, mniej stresu i zmęczenia, a do tego większe libido i witalność. Takie piękne obietnice idą za stosowaniem korzenia Maca. Podobnie jak inne adaptogeny, Maca cieszy się sporą popularnością jako uniwersalny suplement wzmacniający i chroniący przed cywilizacyjnymi dolegliwościami – stresem i wypaleniem.
Czym jest Maca?
Mowa o warzywie krzyżowym o pękatym korzeniu, podobnym do rzepy. Warzywo to uprawiane jest w wysokogórskich rejonach Andów w Peru. Przez tamtejszą ludność traktowana jest nie tylko jako adaptogen/suplement, ale i jako zwykły produkt kulinarny, stosowany jako składnik potraw. Jej właściwości zdrowotne wspomagają organizm dostosowywaniu się do warunków wysokogórskich. Maca występuje w kilku odmianach, nazywanych zgodnie z kolorami jej korzenia, z czego najpopularniejszą i najbardziej powszechną jest maca żółta. Do produkcji suplementów używa się surowców obrabianych na różne sposoby. Spotykane są suplementy z wysuszonym i sproszkowanym korzeniem, ale są też dodatkowo ekstrahowane, z podanym albo współczynnikiem redukcji masy (np. 1:4), albo standaryzowane na % substancji czynnych (np. 1% glukozynolatów). Poza tym surowiec maca bywa poddawany też żelatynizacji – czyli wstępnej obróbce w gorącej wodzie. Proces taki co prawda sprawia, że traci się trochę substancji aktywnych, ale za to maca jest wtedy dużo lepiej strawna, co jest korzystne dla osób kiepsko tolerujących skrobię z maca bez obróbki.
Jak działa?
Maca ma dużą popularność jako afrodyzjak i remedium na problemy hormonalne u kobiet i u mężczyzn. Zaskakująca prawda odkryta w badaniach naukowych jest taka, że Maca nie wpływa na hormony płciowe! Nie przeszkadza to jednak w jej działaniu, ponieważ pomimo braku zmian w hormonach, Maca faktycznie może podnosić libido, poprawiać libido i funkcje seksualne. Najwidoczniej efekt ten osiągany jest za pośrednictwem innych, niehormonalnych mechanizmów.
Korzeń ten jest też sposobem na wzrost sił witalnych i redukcje zmęczenia. Nie działa doraźnie, tak jak na przykład kawa, jednak już po tygodniu stosowania możliwe jest zanotowanie pierwszych efektów. Maca jest też adaptogenem, który w pewnym stopniu zwiększa odporność na stres psychologiczny, ale też dobrze radzi sobie z fizycznymi czynnikami stresowymi. W szczególności tymi występującymi w wysokich górach, jak problemy z dostępnością tlenu i hematologiczne. Dzięki temu całkiem dobrze sprawdza się u sportowców wytrzymałościowych i alpinistów.