Zioła na stres

Stres działa na cały nasz organizm. Kiedy zaczynamy się stresować, gruczoły nadnerczowe pod wpływem impulsów, które docierają z mózgu wydziela adrenalinę, kortyzol, jak również i inne hormony, których skutkami są określone objawy stresu. Zaczyna boleć nas brzuch, pojawiają się nudności, boli nas głowa. Serce szybciej bije, czujemy duszności, nie jesteśmy w stanie skoncentrować się zupełnie na niczym. Zaczynamy się pocić, organizm zużywa większe pokłady energii, podwyższa się ciśnienie. Jeśli tak stan trwa krótkofalowo, nie ma obaw, bowiem działa on wówczas na nas mobilizująco. Jeśli jednak trwa taki stan dłuższy czas, wówczas może doprowadzić nawet do całkowitego wykończenia organizmu.

Dziś chcielibyśmy skupić się na ziołach, dzięki którym istnieje możliwość złagodzenia stresu i jego skutków oraz umiejętnego radzenia sobie z nim w naszym życiu. Na co więc warto postawić? Co wybrać? Jakie zioła wprowadzić, by żyło nam się dużo lepiej i spokojniej?

***

Czy warto stawiać na leki przepisane przez lekarza?

Bardzo często wiele osób popełnia niezwykle duży błąd i w sytuacji długofalowego stresu, od razu sięga po tabletki przepisane przez lekarza internistę lub co gorsza, lekarza psychiatrę. Wydaje nam się, że takie magiczne tabletki zdziałają cuda i bardzo szybko uda nam się tryskać pełnią radości i szczęścia. Prawda jest taka, że takie leki owszem działają, ale jednocześnie niosą za sobą szereg skutków ubocznych. Są sytuacje, w których niewątpliwie okazują się być one niezbędne i jedyne do zastosowania przez danego pacjenta, ale jeśli nie ma takiej konieczności i jeśli nie spróbowaliśmy jeszcze niczego innego, może lepiej zacząć najpierw od ziół, a jeśli one nie pomogą, dopiero potem sięgnąć po inne specyfiki? Ziołolecznictwo cieszy się bardzo dużą popularnością i znane jest już od najdawniejszych czasów. Warto więc korzystać z dobrodziejstw, jakie one ze sobą niosą.

***

Jakie zioła na stres i zdenerwowanie?

Bez wątpienia w tej kategorii produktów wygrywa melisa. Jest to zioło mające bardzo silne właściwości uspokajające, działające na dobry sen, na odprężenie oraz zmniejszenie objawów lęku. Jest także dobre na poprawę pamięci, na problemy z uczeniem się i na ciągłe podenerwowanie. Do melisy warto dodać także korzeń kozłka, ziele krwawnika, liść mięty, jak również i koszyczek rumianku.

Mówiąc o ziołach na stres i zdenerwowanie nie sposób również przejść obojętnie obok dziurawca. Jest to zioło, które działa uspokajająco, przeciwdepresyjnie, jak również i rozkurczowo. Jest dobre na stany depresyjne oraz na zaburzenia snu.

Kolejnym z ziół wartych uwagi jest na pewno żeń – szeń syberyjski. Działa on na stres i na nerwicę, ale również i na pobudzenie. Dzięki niemu można podnieść energię wpływającą pozytywnie na aktywność fizyczną, ale również i na zmniejszenie uczucia ciągłego zmęczenia. Dzięki zażywaniu żeń – szenia zwiększa się poziom serotoniny, co ma ogromne znaczenie dla łagodzenia wahań nastrojów.

Kolejne zioło to bazylia. Stosujemy ją bardzo często w kuchni. Ma ona w sobie duże dawki witaminy K i magnezu, które mają ogromne znaczenie dla pracy układu nerwowego. Bazylia uspokaja, zmniejsza zmęczenie, łagodzi stres, działa na bezsenność. Dzięki niej można pozbyć się migrenowych bólów głowy, stanów zapalnych i depresji. Dodaje ona siły i poprawia nastrój.

Następną pozycją na liście wartą rozpatrzenia jest także rumianek pospolity. Oprócz tego, że leczy on wzdęcia i gazy, a także bolesne skurcze żołądka i jelit, doskonale działa także rozkurczowo i uspokajająco. Dzięki niemu organizm się wycisza i uspokaja, ciało odpręża i relaksuje.

I na liście ziół doskonałych na stres i nerwy jest mięta pieprzowa, która łagodzi skurcze żołądka i jelit wywołanych działaniem stresu.

Jak więc widać sposobów na walkę ze stresem jest naprawdę sporo, dlatego też zamiast od razu sięgać po silne leki na receptę i inne aptekarskie specyfiki farmaceutyczne, najpierw postawmy na to, co dała nam natura, bo dzięki takim produktom mamy szansę złagodzić stres i pozbyć się niszczących nasz organizm skutków jego działania. Pijmy napary i zobaczmy, jak dużo dzięki takim ziołom dla naszego organizmu możemy zyskać.

Podobne artykuły