Wiemy dobrze, że stres wywołuje ogólnoustrojowe skutki. Kiedy zaczynamy się stresować, gruczoły nadnerczowe pod wpływem impulsów, które docierają z mózgu wydzielają adrenalinę, kortyzol, jak również i inne hormony, których skutkami są określone objawy stresu. Często zaczyna boleć brzuch, pojawiają się nudności, czy też ból głowy. Serce szybciej bije, czujemy duszności, nie jesteśmy w stanie skoncentrować się zupełnie na niczym. Zaczynamy się pocić, organizm zużywa większe pokłady energii, podwyższa się ciśnienie. Jeśli taki stan trwa krótkofalowo, nie ma obaw, bowiem działa on wówczas na nas mobilizująco i spełnia fizjologiczną rolę. Jeśli jednak trwa taki stan dłuższy czas, wówczas może doprowadzić nawet do całkowitego wykończenia organizmu.
Dziś chcielibyśmy skupić się na ziołach, dzięki którym istnieje możliwość złagodzenia stresu i jego skutków oraz umiejętnego radzenia sobie z nim w naszym życiu. Na co więc warto postawić? Co wybrać? Jakie zioła wprowadzić, by żyło nam się dużo lepiej i spokojniej?
Czy warto stawiać na leki przepisane przez lekarza?
Bardzo często wiele osób wybiera drogę na skróty i w sytuacji długofalowego stresu, zamiast poszukać jego źródła i wprowadzić odpowiednie zmiany w stylu życia, od razu sięga po tabletki przepisane przez lekarza internistę lub lekarza psychiatrę. Wydaje nam się, że takie magiczne tabletki zdziałają cuda i bardzo szybko uda nam się tryskać pełnią radości i szczęścia. Prawda jest taka, że leki owszem działają, jednak jednocześnie niosą za sobą szereg skutków ubocznych, co jest niematerialna ceną leczenia farmakologicznego. Są sytuacje, w których niewątpliwie okazują się być one niezbędne i konieczne do zastosowania przez danego pacjenta, ale jeśli nie ma takiej konieczności i jeśli nie spróbowaliśmy jeszcze niczego innego, może lepiej zacząć najpierw od stylu życia i ziół, a jeśli one nie pomogą, dopiero potem sięgnąć po inne, mocniejsze specyfiki? Ziołolecznictwo cieszy się bardzo dużą popularnością i znane jest już od najdawniejszych czasów. Warto więc korzystać z dobrodziejstw, jakie one ze sobą niosą.
Jakie zioła na stres i zdenerwowanie?
Bez wątpienia popularnością w tej kategorii produktów wygrywa melisa. Jest to zioło mające bardzo silne właściwości uspokajające, działające na dobry sen, na odprężenie oraz zmniejszenie objawów lęku. Jest także dobre na poprawę pamięci, na problemy z uczeniem się i na ciągłe podenerwowanie. Do melisy warto dodać także korzeń kozłka, ziele krwawnika, liść mięty, jak również i koszyczek rumianku.
Mówiąc o ziołach na stres i zdenerwowanie nie sposób również przejść obojętnie obok dziurawca. Jest to zioło, które działa uspokajająco, przeciwdepresyjnie, jak również i rozkurczowo. Jest dobre na stany depresyjne oraz na zaburzenia snu.
Kolejnym z ziół wartych uwagi jest na pewno żeń – szeń syberyjski. Działa on na stres i na nerwicę, ale również i na pobudzenie. Dzięki niemu można podnieść energię wpływającą pozytywnie na aktywność fizyczną, ale również i na zmniejszenie uczucia ciągłego zmęczenia. Dzięki zażywaniu żeń – szenia zwiększa się poziom serotoniny, co ma ogromne znaczenie dla łagodzenia wahań nastrojów. Źeń-szeń jest przedstawicielem adaptogenów, do których należy też ashwagandha, rhodiola rosea i bacopa monnieri.
Kolejne zioło to bazylia. Stosujemy ją bardzo często w kuchni. Ma ona w sobie duże dawki witaminy K i magnezu, które mają ogromne znaczenie dla pracy układu nerwowego. Bazylia uspokaja, zmniejsza zmęczenie, łagodzi stres, działa na bezsenność. Dzięki niej można pozbyć się migrenowych bólów głowy, stanów zapalnych i depresji. Dodaje ona siły i poprawia nastrój.
Następną pozycją na liście wartą rozpatrzenia jest także rumianek pospolity. Oprócz tego, że leczy on wzdęcia i gazy, a także bolesne skurcze żołądka i jelit, doskonale działa także rozkurczowo i uspokajająco. Dzięki niemu organizm się wycisza i uspokaja, ciało odpręża i relaksuje.
I na liście ziół doskonałych na stres i nerwy jest mięta pieprzowa, która łagodzi skurcze żołądka i jelit wywołanych działaniem stresu.
Jedną z ciekawszych pozycji w tym wykazie będzie Męczennica cielista, która bardzo efektywnie poprawia nastrój, ułatwia zasypianie i redukuje napięcie mięśniowej.
Jak więc widać sposobów na walkę ze stresem jest naprawdę sporo, dlatego też jeśli tylko jest taka możliwość, to zamiast od razu sięgać po silne leki na receptę i inne apteczne specyfiki farmaceutyczne, najpierw postawmy na to, co dała nam natura, bo dzięki takim produktom mamy szansę złagodzić stres i pozbyć się niszczących nasz organizm skutków jego działania. Pijmy napary i zobaczmy, jak dużo dzięki takim ziołom dla naszego organizmu możemy zyskać.