Czym jest koenzym Q10 i jak wpływa na zdrowie mitochondrialne

Koenzym Q10 (w skrócie CoQ10) jest naturalnie wytwarzaną substancją i jednym z najbardziej kluczowych antyoksydantów. Koenzym Q-10 jest rodzajem rozpuszczalnego w tłuszczach związku z grupy chinonów. Znajduje się on w nieomal każdej komórce ludzkiego ciała.

Sama nazwa koenzymu oznacza substancję, która intensyfikuje działanie lub wręcz jest niezbędna do działania samych enzymów. Koenzym Q10 odpowiada głównie za stymulację enzymów biorących udział w przemianach energetycznych.

Kiedy jesteśmy młodsi, jesteśmy w stanie wyprodukować tyle CoQ10, ile potrzebujemy w celu prawidłowego metabolizmu energetycznego. Z wiekiem jednak, sam proces starzenia się i stres spowalniają proces tworzenia CoQ10, tym samym uszczuplając nasze naturalne zapasy tego istotnego składnika zapasy maleją.

Wiele badań potwierdza właściwości antyoksydacyjne koenzymu Q10. Antyoksydanty zasadniczo przeciwdziałają wszystkim negatywnym czynnikom, które przyczyniają się do starzenia się, takim jak wolne rodniki, promieniowanie UV, zanieczyszczenia z powietrza lub żywności i wiele, wiele innych.

Korzyści koenzymu Q10

CoQ10 może pomóc w zdrowiu serca

Niektóre badania wskazują, że osoby z zastoinową niewydolnością serca mogą mieć niski poziom CoQ10. Według BMJ (British Medical Journal), badania sugerują, że suplementacja CoQ10 może być przydatnym wsparciem terapii w leczeniu niewydolności serca.

CoQ10 może poprawić płodność

Badania sugerują, że leczenie CoQ10 u kobiet zwiększyło wskaźnik zapłodnienia i liczbę wysokiej jakości zarodków.

CoQ10 może zmniejszyć bóle głowy i zwiększyć poziom energii

Niektóre źródła sugerują, że przyjmowanie suplementów CoQ10 może pomóc w zmniejszeniu bólów głowy i zwiększeniu poziomu energii.

CoQ10 dla zdrowia skóry

CoQ10 szturmem zdobył przemysł kosmetyczny. Stwierdzono, że wiele produktów zawierających CoQ10 zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek, dzięki jego właściwościom przeciwutleniającym i wytwarzającym kolagen.

CoQ10 może poprawić wyniki sportowe i wysiłkowe

Kilka badań sugeruje, że przyjmowanie suplementów CoQ10 przez okres kilku tygodni może poprawić pojemność płuc, wydajność ćwiczeń i regenerację u sportowców.

CoQ10 może pomóc w leczeniu cukrzycy

Więcej badań musi zostać przeprowadzonych, ale Diabetes Action Research and Education Foundation zasugerowała, że CoQ10 może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi, co może być korzystne dla osób zmagających się z cukrzycą.

Suplementacja CoQ10

Najczęściej zalecana dawka suplementacji, wynosi 25 miligramów koenzymu Q10 dziennie.

Jednakże, w określonych badaniach, korzystano z innych dawek koenzymów. W zależności od badania, były to:

  • 100mg dziennie u pacjentów z chorobami serca
  • 60mg dziennie przez 4 do 8 tygodni w celu zwiększenia wydajności sportowej
  • 120mg dziennie przez 28 dni po zawale serca
  • 400mg dziennie w celu potencjalnego zapobiegania i leczenia raka piersi i ewentualnie innych form raka.

Efekty uboczne

Poważne skutki uboczne nie były zgłaszane podczas na temat zastosowania CoQ10. Do rzadkich skutków ubocznych stosowania koenzymu zalicza się: dyskomfort żołądkowy, utratę apetytu, nudności i biegunka. Warto jednak zwrócić uwagę na to że przeprowadzono jeszcze pełnych badań oceniających połączenie CoQ10 i innych leków.

Podsumowania

W miarę jak nauka zaczyna odkrywać kolejne sekrety naszego metabolizmu, coraz większą uwagę przykuwa się do budowy i wyspecjalizowania mitochondrium, szczególnie w kontekście ich wsparcia przez prawidłową dietę, styl życia oraz suplementację. Koenzym Q10 wydaje się obecnie głównym kandydatem optymalnej suplementacji wsparcia zdrowia mitochondrialnego oraz prawidłowego metabolizmu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz