Obecne czasy zdecydowanie nie są przychylne dla naszej psychiki. Natłok obowiązków, toksyczne relacje, wymagający szefowie, a nawet niezdrowe jedzenie i niedobór snu – to wszystko na pewno nie sprzyja zdrowiu. Przy długotrwałym stresie, bardzo często pojawia się również nerwica. Jakie są objawy stresu i nerwicy? Jak pokonać stres i nerwicę?
Znanym każdemu aspektem jest stres. Obecnie dużo się o nim mówi, zwłaszcza o tym, w jaki sposób stres wpływa na organizm ludzki. Niektórzy posuwają się nawet do wniosków, że stres zabija. Dlaczego tak jest? Dlaczego tak dużo mówi się o stresie?
Czym jest stres?
W psychologii stres definiowany jest jako przystosowanie organizmu do sytuacji (negatywnej), objawiające się nierównowagą psychiczną i fizyczną. Stres odczuwamy nie tylko w głowie (myśli i reakcja), ale również fizycznie. Stres to naturalna reakcja organizmu i w przyrodzie jest bardzo potrzebna – dzięki temu organizm może zmobilizować się do ucieczki lub nawet walki i wszystkie procesy skupione są ściśle na odpowiednim zachowaniu. Momenty, kiedy stres jest szkodliwy, to takie, które trwają znacznie dłużej i przytrafiają się praktycznie na co dzień. Wydłużająca się reakcja stresowa zaczyna negatywnie oddziaływać na organizm i wywołuje wiele negatywnych skutków ubocznych, wyjaśniających, dlaczego stres jest szkodliwy.
Długotrwały stres wpływa praktycznie na wszystkie procesy w organizmie, oczywiście nie w sposób pozytywny. Wywołuje zaburzenia gospodarki cukrowej, stany zapalne w organizmie, a nawet problemy hormonalne. Takie reakcje to sygnał od organizmu, że trzeba odpocząć, zregenerować się i zadbać o swoje zdrowie psychiczne, bo to jest najważniejsze.
O psychicznych objawach stresu można mówić bardzo wiele, ale jest to i tak zależne od danej osoby. Każdy reaguje inaczej i może się to objawiać na różne sposoby. Niektórzy zajadają stres, a inni wręcz przeciwnie – tracą apetyt. Część osób będzie reagowała krzykiem, pozostali płaczem i nieradzeniem sobie w takich sytuacjach. Zazwyczaj pojawia się długotrwałe obniżenie nastroju, czasami nawet ataki paniki, nadmierne emocjonalne reagowanie na zwykłe sytuacje czy wpadanie w nałogi. Objawy fizyczne są nieco bardziej typowe dla większości. Możemy zaobserwować takie reakcje jak ból brzucha, biegunki, nudności, wymioty, tycie lub chudnięcie, bóle głowy, niskie libido, częste choroby, częstomocz, spięcia mięśniowe czy szum w uszach.
Nie należy ignorować takich objawów, zwłaszcza, że często może prowadzić to do nerwicy.
Nerwica – czym jest?
Podstawowym pytaniem przed rozpoznaniem na pewno jest „czy to stres, czy nerwica?”. Stres i nerwica lękowa mają często podobne lub nawet takie same objawy i można ich nie rozróżniać na pierwszy rzut oka. Nerwica również dotyka sfery psychicznej i fizycznej. Ze strony fizycznej, pojawiają się kołatania serca, uderzenia gorąca, bóle żołądka, serca czy pleców, nudności, czasami wymioty, bezsenność. To, co nerwica robi z człowiekiem od strony psychicznej, to np. zaburzenia pamięci, brak motywacji, rezygnacja i to co najważniejsze to uczucie lęku, histerie oraz napady paniki.
To, jak nerwica wpływa na organizm, jest bardzo podobne do długotrwałego stresu. Organizm po prostu cierpi i nie warto bagatelizować żadnych objawów.
Co można stosować na stres i nerwicę?
W tych przypadkach warto sobie pomóc czymś dodatkowym. Podstawą powinna być oczywiście praca nad stresem, nauka radzenia sobie z emocjami, może medytacja lub joga albo nawet terapia. Poza tym dużym wsparciem mogą być psychobiotyki, czyli probiotyki regulujące nastrój, o których warto co nieco poczytać. Jelita mają duży wpływ na samopoczucie, a nawet odczuwanie stanów lękowych i napadów paniki!
Kolejną dobrą opcją są adaptogeny, czyli ziołowe preparaty wspierające organizm w momentach stresowych oraz działające wyciszająco i adaptogennie na stres. Oprócz dobrego wpływu na stres i nerwicę, mają również szereg innych właściwości, z których na pewno warto skorzystać dodatkowo.
Warto również zajrzeć do innej kategorii suplementów, skupiającej w sobie preparaty działające pozytywnie na organizm i poprawiające nastrój.